Преустройство на гарсионера в двустаен

Споделете своя опит с ремонтите, преустройствата и декорацията на жилището

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Преустройство на гарсионера в двустаен

Мнение от LadyBird » нед яну 06, 2008 3:23 pm

Здравейте майстори,
мисията на моят дом е гарсионерата да стане мезонет, шегувам се - само двустаен!


Приобщихме вече двата балкона към стаите /хол и кухня/. Мисията е бившият балкон пред хола да стане кухня, отделена от основното помещение /хол+всекидневна+трапезария/ с бар плот, а сегашната кухня с балкона пред нея - спалня (а живот и здраве някой ден детска стая)!

Предаванията на МИСИЯ МОЯТ ДОМ ми помагат много, но ще се радвам и на други мнения, препоръки, споделен опит ...!!!

Потребителски аватар
profistroi
любител
Мнения: 134
Регистриран: нед дек 02, 2007 9:06 pm

Мнение от profistroi » нед яну 06, 2008 7:26 pm

Сложи на пода но балконите и на тавана изолация иначе ккавото и да правиш нещата няма да се розови зимата

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » съб яну 12, 2008 9:21 pm

Прав си profistroi - изолирането беше първият голям проблем, който срещнахме, още повече, че и двата балкона на комшиите под и над нас са открити.

На пода сложихме нещо като FIBRAN, но не се казваше така, после замазка от теракол+армирана мрежа, после циментова замазка, сега сме заляли допълнително със самонивелираща се замазка и скоро ще слагаме плочки гранитогрес.

На тавана лепихме обикновен стиропор и го замазахме пак с теракол+рабица, шпакловка и вече боядисахме с латекс.

На тавана от към комшиите запълвахме разни пукнатини /цели процепи/ със силикон и замазвахме с някакви аква замазки няколко пъти, последно мазахме с нещо като боя, която след намазване става като гума - бяло е, май е гръцко.

Въпреки всичко това имам подозрения, че не е достатъчно - пода ни се поти /направо е мокър все едно съм ливнала вода/, имаме намерение да сложим стиропор на тавана на комшиите отдолу, дано има ефект.

Още не съм намерила и фирма да ми прави външната изолация, спряла съм се на материал Austrotherm - поне 6см., но когато търсех фирма беше точно най-силният им сезон и не се съгласяваха - все пак имаме само около 10-15кв.м. външна стена и то около прозорци - хем е малко като проект, хем пипкаво, защото предполага изрязване на материала, заради прозорците, пък е и опасно, защото сме на ет.5 от 8-етажен блок, трябва да се виси по алпийски способ, не става със скеле!

Ако някой може да ми предложи някакво конкретно решение, относно изолирането да пише или ако някой вече го е правил да сподели резултатите!

Потребителски аватар
profistroi
любител
Мнения: 134
Регистриран: нед дек 02, 2007 9:06 pm

Мнение от profistroi » нед яну 13, 2008 11:44 am

Решението е ясно
Имаш 2 вариянта
Фирма която да ти го направи по алпииски способ
Или чрез вишка
Квадратурата наистина е малка и е пипкаво но все пак си плащаш
Ако намерят как да те вкарат меджу договорите може да се радваш
Стискаме палци и да разправяш после :)

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » нед яну 13, 2008 1:39 pm

За външната изолация е ясно - да се радвам ако намеря фирма да поеме ангажимента и както го направят-така общо взето,

по се надявам някой да даде съвет за това, какво допълнително да сложим на тавана и пода, ама от към комшиите, защото от към нас няма да слагаме повече нищо - вече се заехме с вътрешното оформление - боядисахме и т.н.

Интересно е предложението, което Мисия Моят Дом ми дадоха по имейла - на пода да сложа някакво подово покритие от корк, вместо плочки /притежавал изключителна топлоизолация при малка дебелна/, ама вече сме взели гранитогреса и специално за кухнята - ще е с плочки. Но мисля да се поразтърсим за коркови покрития като почнем да правим другата стая, към която също се присъединява балкон, която ще е спалня на първо място, а живот и здраве евентуално и детска!

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

ЛЕПЕНЕ НА СТЕННИ ПЛОЧКИ В КУХНЯТА

Мнение от LadyBird » чет яну 17, 2008 1:04 am

Може ли някой да ми каже след като боядисах стените в кухнята с латекс - там където ще лепим плочки над мивката (а също и над печката) трябва ли нещо специално да правим на латекса или просто да лепим отгоре, ще се залепят ли добре?

Потребителски аватар
profistroi
любител
Мнения: 134
Регистриран: нед дек 02, 2007 9:06 pm

Мнение от profistroi » чет яну 17, 2008 10:12 am

Зависи колко е голяма плочката
По добре намажи с бетон контакт преди да лепиш

Потребителски аватар
misiamoiatdom
специалист
Мнения: 18
Регистриран: вт дек 04, 2007 11:39 am

Мнение от misiamoiatdom » чет яну 17, 2008 12:22 pm

Грундирайте преди да лепите плочките с дълбоко проникващ грунд.
Лесно е, когато знаеш...

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » пет яну 18, 2008 8:24 am

Преди грундирането да надраскаме ли стената на това място например с телена четка, трябва ли да я правим по някакъв начин по-грапава?

Потребителски аватар
misiamoiatdom
специалист
Мнения: 18
Регистриран: вт дек 04, 2007 11:39 am

Мнение от misiamoiatdom » пет яну 18, 2008 4:12 pm

LadyBird написа:Преди грундирането да надраскаме ли стената на това място например с телена четка, трябва ли да я правим по някакъв начин по-грапава?
Хубаво е да се надраска, защото не се знае колко е здрав латекса и плочките може да паднат заедно с него.
Лесно е, когато знаеш...

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

ПЛОЧКИ ГРАНИТОГРЕС НА ПОДА В КУХНЯТА

Мнение от LadyBird » съб яну 19, 2008 6:29 pm

Пак търся съвет, пак за лепене на плочки, но този път за гранитогрес на пода в кухнята:

1. С фуги или без фуги?
2. Лепилото да се маже и на плочката преди лепенето или само на пода?
3. Накрая да импрегнираме ли?

За последното за първи път чувам/чета/ в сп.Идеален дом. Импрегнирането представлявало полагане на прозрачно покритие в/у плочките, с което се получава нещо като полиране и благодарение на това покритие по-трудно се замърсявал пода /в смисъл, че мръсотията не прониквала в порьозната повърхност на плочката и фугите/ и по-лесно се почивствал!

Относно фугите и мазането на лепило - в различни предавания на Мисия Моят Дом го правите различно и затова не съм сигурна дали правилно съм разбрала. На мен лично по ми харесва без фуги и естествено по-лесно е да се маже с лепило само пода, но пък ако има специална причина да се прави по другият начин, естествено ще го правим както е редно!

Потребителски аватар
misiamoiatdom
специалист
Мнения: 18
Регистриран: вт дек 04, 2007 11:39 am

Мнение от misiamoiatdom » съб яну 19, 2008 7:28 pm

При лепене на керамични плочки на закрито и на добре нивелирана и изравнена основа може и да не оставяте фуги между отделните плочи.
При всички останали случаи е препоръчително оставянето на фуга, която да корегира разстаянието ако случайно размерът на плочките не е еднакъв. А това се случва често, тъй като технологията при производството на керамичните плочки го позволява. Дори отклонение от 0,5 мм би довело до изкривяване на линията.
При подово отопление под керамичното покритие е задължително оставянето на фуга до 5 мм.
А при лепене на плочи на открито също е задължително оставянето на фуга. Тя поема евентуални температурни разширения.
При лепене на керамични покрития над подово отопление и на открито ние препоръчваме използването на гъвкави лепила и фугиращи смеси.
Не е задължително полагането на лепило и на двете контакни повърхности. Особено когато се лепят плочки на стени.
При лепене на плочки на под с полагането на лепило и върху плочката ще осигурите максимален контакт и здравина на залепването.

Плочите от гранитогрес са изключително твърди и износоустойчиви. Имат еднородна структура и цвят по цялата си дебелина, за разлика от обикновената керамика. Затова дори да се надраска, драскотината почти не личи.
Гранитогресът е с изключително малка водопопиваемост, а плътната структура на материала и почти пълната липса на капиляри в него правят повърхността на плочките силно устойчива срещу образуване на петна.
Лесно е, когато знаеш...

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » съб яну 19, 2008 7:47 pm

Благодаря за бързият отговор, значи извода в моя случай (гранитогреса се лепи на под на бивш балкон, което предполага възможността от температурни разширения/свивания, въпреки, че вече е на закрито) е:

1. Редим с фуги до 5мм.
2. За по-здраво залепване мажем с лепило не само пода, но и плочката
3. Тъй като се предполага, че гранитогреса е с изключително здрава, плътна и твърда повърхност и ниска водопопиваемост, следователно устойчив на замърсяване - не се налага импрегниране

Потребителски аватар
misiamoiatdom
специалист
Мнения: 18
Регистриран: вт дек 04, 2007 11:39 am

Мнение от misiamoiatdom » съб яну 19, 2008 8:48 pm

Не забравяйте да използвате назъбена маламашка за нанасянето на лепилото на пода със зъби в зависимост от големината на плочката. Колкото по-голяма плочка - толкова по-голям зъб на маламашката.
Лесно е, когато знаеш...

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » съб яну 19, 2008 10:01 pm

:wink: О, това го знам, нали съм редовен зрител на предаванията на Мисия Моят Дом.
Плочките са с размер 33х33см. и за лепенето ще използваме маламашка със зъб 10мм.!!!

Отговори