Преустройство на гарсионера в двустаен

Споделете своя опит с ремонтите, преустройствата и декорацията на жилището

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » нед апр 05, 2009 12:44 am

А пък Румен говори за вдигане на пода не заради тръбите за водата, а защото на балкона, който е присъединил му е направена изолация отдолу. И при нас е така и затова сега имаме прагче като излизаме от хола в кухненския ъгъл.
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » съб май 30, 2009 9:46 pm

Продължавам с историята на ремонта - стигнахме и до старата кухня. Както знаете ще става спалня. Балкона пред нея е отдавна присъединен, а сега бутнахме и стеничката, която разделяше кухня и балкон (над която имаше прозорец). На мястото, където е стъпил човека на следващата снимка беше таз стена:
Изображение

После трябваше да вдигнем нивото на целият под и заради водопроводните тръби, които минават по пода и заради топлоизолиране на пода на бившия балкон. Използваме фибран за целта (3см.)
Изображение

Фибрана залепихме с теракол за пода (както се лепят плочки), после отгоре мрежа + замазка от цимент и пясък (в съотношение 1:2). След по-малко от 24ч. пода се втвърди и вече можеше да се ходи.
Трудно ми е да обясня как точно се прави на практика, но трябва да се внимава докато се прави замазката тя да е нивелирана. После ще правим допълнително и самонивелираща замазка, но тя е за да поеме разлики от милиметри, т.е. важно е да е относително равно от преди това.
А сега се мъча с тапетите на ей тая стена, която също ще изолираме с фибран отвътре. От другата й страна е стълбището във входа на блока и асансьора:
Изображение
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » нед май 31, 2009 7:34 am

LadyBird следя твоя ремонт от самото начало, но сега с този фибран на стената не е най-добрия вариант за изолация на стената отвътре. Това пише в сайта им:

Плоскостите FIBRAN ECO се характеризират c:

> Отлични изолационни характеристики
> Много ниска водоабсорбция и влагоабсорбция
> Висока механична устойчивост
> Много висока якост на натиск
> Абсолютен стабилитет на размерите
> Хомогенна плътност на цялата маса
> Устойчивост на киселини и основи
> Устойчивост на климатични промени
> Съвместимост с всички обичайни строителни материали
> Удобство за транспорт, рязане и полагане
> Всички изброени характеристики не търпят промени с течение на времето

Да виждаш някъде паропропускливост или дишане на стената?
Структурата на плочите и повърхността им, която е допълнително обработена не пропускат грам влага. Пак помисли за фибрана по вътрешните стени ::-k:

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » нед май 31, 2009 12:40 pm

Здравейте ! Колегата Luna е прав !Не слагай фибран на стените! Вероятноста да береш после ядове е голяма!Особенно ако имаш и мебели на въпросната стена !Успех

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » нед май 31, 2009 5:31 pm

И мен ме притеснява вътрешната изолация, но поразпитах във форума специално за това и ето какво:

http://www.misiamoiatdom.com/forum/viewtopic.php?t=760&highlight=

При всички положения трябва да се направи нещо на тази стена, вярно, че не е външна в истинския смисъл на думата, но все пак си е студена, входа не се отоплява. Иначе до нея планирам да си сложа спалнята, не мебели, ама кой иска да спи до студена стена, пък и шума от асансьора предполагам ще се понамали с изолирането.

Честно казано обмисляме варианта и на стената около прозорците (която си е външна) да сложим същата изолация отвътре + EPS отвън. Тази стена е много тъничка, иззидана е от 5-10 см. Итонг. Дали е добра идея?
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » нед юни 07, 2009 1:50 am

Може ли някой да ми каже, има ли полза да правим на една и съща стена и външна изолация от EPS и вътрешна от XPS или се прави или едното или другото!? Става въпрос за стената от Итонг-а.
Ще се радвам и на още мнения за стената към стълбището/асансьора.
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
veidy
начинаещ
Мнения: 9
Регистриран: вт апр 28, 2009 4:01 pm

Мнение от veidy » вт сеп 15, 2009 1:49 pm

Здравейте! Lady Bird и ние сега се борим със същата китна гарсониерка, която предходните собственици ни бяха оставили с много любов. След като изкъртихме всички дълбоко наслоени мръсотии, слалихме 3 слоя тапети с латекс, налепихме картон на еднато стена, сменихме цялото ВИК, цялата ел. инсталация, табло и подобни, изкарахме мивка на терасата, преградихме я и сложихме новата ПВЦ дограма, сега ни предстои шпакловка. Гарсониерката ни е съвсем като вашата и имаме същата идея за барплотчета. Исках да се посъветвам с Lady Bird как си направихте обръщането на прозорците от вътрешна страна и най-вече на "бившия вратопрозорец"? Имаме да обърнем прозореца на терасата в отвора, който майстора създаде с итонг при преграждането, прозореца в стаята и вратопрозореца, които ще се превърне в барплот. Ще разкриеш ли и идеята как направихте второто барплодче и преградата зад него. Това картон ли е? Нашата основа е доста неравна, за да поставим там профил? С какво я изравнихте?

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » ср сеп 16, 2009 12:58 am

Здравей veidy, благодаря, че ме върна към старата ми страст - тази тема, че отдавна не съм споделяла. :D
Относно обръщането на прозореца след новата дограма - не се наложи да правим такова, защото дограмата и стената са на една линия, няма ъгълче. Но ако имаш такова - не е страшно, все пак итонга си е на права линия, просто слагате на самия ръб по един много фин алуминиев профил, който е на дупки и после правите измазване отвсякъде на него и на стената от Итонг /ние го правихме май с Теракол/ и следва гипсова шпакловка за окончателно изравняване на стената и ръбчето /може и рабица да сме слагали, ама сега не е тук майстора, че да го питам, за това ще ти пиша допълнително/.
Там където е била старата дограма е по-сложно, защото говорим за един много назъбен и много твърд бетон. С тежка машина тип бормашина, ама с къртач, вместо бургия избиваш най-големите ръбове, ако има и стърчащи железа - режеш с флекс /леле как боравя с термини дето не разбирам, дано не съм сбъркала в имената на машините/. :8-[:
След това почваш да правиш от назъбената стена /колона/ нещо равно ... много бавно и мъчително. Сигурно има и друг начин, но ние го направихме така: Парченце по парченце Итонг /ту с големина 4х5 см., ту с по-големи/, се оформят в търсената неправилна форма /с помощта на чупене, пилене, режене с трионче тип ножовка и др. пособия/ и се лепят на стената с теракол или друга лепилна смес. През цялото време се внимава да се получава отвесно, т.е. нивелира става продължение на ръката ти. Може и цяло блокче от по-тънките Итонг да му лепнеш за по-лесно и на места, където има много да се запълва, заради отвеса и така сме правили. Докато правихме в хола не съм снимала точно това много, но ето снимка на изравняване на колона в старата кухня, където обаче не беше чак толкова назъбено:
Изображение
След цялото лепене и нивелиране се чака да стегне и после се измазва и шпаклова.
Трудна работа ни се видя тази част от новообразуваната арка, която е хоризонтална, т.е. тавана. Там изравнихме доколкото можахме по гореописания начин, но тъй като се образува и един странен ръб, за който вече нямахме нерви, взехме един стереопорен ъгъл, който залепихме и после шпакловахме и боядисахме.
Изображение
На снимката горе тази средната по-бялата лента е от стереопор. Ако се вгледаш ще видиш, че и тук на всеки ръб има алуминиево профилче, което след шпакловката обаче не се вижда. А ето и след шпакловане и боядисване как става:
Изображение
А гръбчето на плота е от Итонг 6 см. Не съм снимала слагането му, но ето една от по-първите му снимки:
Изображение
След тази снимка залепихме долния барплот /мисля, че със силикон, но и с винтове тук-там/, същото направихме и с второто плотче отгоре, като му сложихме и едно краче за стабилност и допълнително захващане откъм стената. Съжалявам, че му сложихме на него винтове отгоре, защото се виждат, а в предаването - №12 от 2009-та, после показаха монтаж на барплот без никакви винтове/
А ето как изглежда след слагането и на красиво гръбче /то е с дебелина 8 мм./:
Изображение
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
veidy
начинаещ
Мнения: 9
Регистриран: вт апр 28, 2009 4:01 pm

Мнение от veidy » ср сеп 16, 2009 10:03 am

Здравей Lady Bird,

Благодаря ти много за изчерпателния отговор. Много ми помогна. И аз вече се чуствам почти с едно висше в строителството след всичко, което изчетох по темите, но ти ми се издигна в очите с този „флекс”. :applause:

Знам за алуминиевите профилчета, мисля, че ги наричаха „ъгълчета”. Проблема е, че виждам от първата ти снимка, че наистина е измазано интонгчето и се слива с дограмата. При нас на единия прозорец, също е така, в смисъл на едно ниво са итонга с дограмата, но помежду им има пяна, с която са монтирали. Как скрихте това? Знам, че пяната се изрязва, но после директно шпакловаш върху нея ли? С някакъв силикон ли се пълни?...

Спомена някаква „рабица”, това за какво е???? ::-k:

На мястото на старата дограма и при нас е голям ужас.... С чука и длетото успяхме да свалим един от многото ръбове, но остават и още. Моето момче, също предлагаше да изравняваме с итонг, но на мен ми се стори много непосилно, да изрязваме блогчетата с такава точност, че да покрият всичките, да ги нарека най-меко „неровности”.... сега като се замисля, може би лепилото ще обира до някъде разликите, за да се нивелира.

За тавана сме намислили уж да сложип гипсокартон и да го направим с три лунички... Не ме питай обаче дали си представям чисто технически това как ще се случи! ::-s:

Ти си втория човек, от когото чувам за тези стериопорни ъгли. Какво представлява това нещо и от къде мога да го купя? Мислиш ли, че в Baumax ще има подобно нещо?

Сега за барплота. И тук не бях права като казах, че няма да стане с итонг. Вие явно така сте го направили и е стабилно. Колко е дебела тази преградната стеничка? Как изравнихте и хоризонталната плоскост – там където сте поставили после кухненския плот? :shock: При нас е, представи си в средата най-високо и от там и в двете посоки тръгват два различни наклона – наклон към терасата в едната и наклон към стаята в другата!! Ама че мислители са били, все едно ще се стича вода по тях! Възмутена съм от строителите на панелките! Едно равно нещо не видях!!!!

Искам да споделя и че много ви се възхищавам, за това, че сами сте си направили шкафовете. Ние за съжаление няма да се осмелим, защото и двамата нямаме такива познания.... И цвета много ми харесва! От къде намерихте подходящи дървени плоскости? Вие ли ги лакирахте после?

Имам много въпроси, но знаеш как е!!!

Трябва да изгледам това предаване за барплота. Аз мислех с две крачета да направим нашия, но и тях не знам от къде ще купувам. Кухненския плот се чудя дали да не е направо прикрепен към самите шкафове, които ще влязат от долу.


Довечера ще работим пак в нашето „бункерче” и ако не забравя апарата ще направя снимки.

Благодаря отново за помощта! Пак ще ти пиша!

Потребителски аватар
LadyBird
любител
Мнения: 67
Регистриран: съб яну 12, 2008 8:58 pm

Мнение от LadyBird » ср сеп 16, 2009 4:35 pm

Да ти кажа и при нас със сигурност е имало пяна около дограмата, но този момент малко ми се губи /нали аз все пак само акъл давам, нищо не похващам/, но утре като се върне моя човек от чужбинско ще го питам. Нещо ми се върти в главата, че имаше там някаква лента май, но може и да бъркам. Ще ти пиша утре за това.
Рабицата е една финна мрежа, мисля, че го слагат на стените върху тухлите, заедно с първото покритие /което при нас е Теракол/, с цел да хване по-здраво мазилката, за да не почне после да се люпи и пада. Може пък да има и друго предназначение, нека майсторите кажат защо се слага. Ето на тази снимка ще видиш как се слага /с една подробност, че на тази стеничка сложихме вътрешна изолация от фибран и после сложихме тази рабица с теракол, а пък после вече идва гипсова шпакловка/.
Изображение
Има една снимка по-напред в темата /предпоследната на стр.5/, където на земята пред тръбите има парчета от рабицата.
Изрязването на итонга наистина е много лесно, той е по-мек от тебишир и или с ножовка го режеш или даже с отвертка или друго твърдо нещо много лесно можеш да си го дълбаеш и да, настина клепаш яко лепило, то обира по-големите неравности, кофти е само докато стегне, трябва да подпираш.
И аз исках лунички над барплота, но стигнахме до извода, че всяко кухо пространство, което направим с гипскартон ще е чудесно убежище за хлебарки, а в нашия блок ги има, така че се отказахме. Сложихме си луминисцентна лампа над големия плот, та не ми е тъмно, докато режа салатата /е по-красиво е с лунички, няма спор/.
Стереопорните ъгли ги има или в Практикер или в Бриколаж, е може и на двете места да ги има, както и на много други. Повечето са с орнаменти и имитират гипсови формички, ако се сещаш как едно време хората си правеха такива курнизи или около лампиона. Нашето е едно от малкото гладки.
Стеничката над барплота е от 6см. Итонг, повярвай много е здрава. Иначе е 37 см. висока, искахме по-ниска, за да не спира толкова слънцето да влиза в хола, но се съобразихме с това микровълновата и кафе-машината да влязат между двата плота + 5 см. отгоре. Отдолу хоризонталната плоскост ни беше относително равна, но се наложи да се поизравни с малко материал /Тераколче/, а пък вие можете да сложите малко итонгче, щом е толкова неравно или забърквате цимент и пясък и клепате яко, ама за да не се разтече май трябва да му направите нещо като ограничители от дърво, май с парчета Итонг и обилно лепило ще е по-лесно.
Дървените плоскости за шкафовете са от Практикер, така си се продават, не сме лакирали, има всякакви размери, а също така ако ти трябва ти ги изрязват на място, обкантват ги, но да знаеш, че не е точно класическо 100%-во дърво, наричат ги ПДЧ.
Сами ги направихме /с изключение на частта с чекмеджетата/, защото точно такива шкафове не знам кой дърводелец ще се навие да прави. Реално отдолу има само стени отляво и отдясно, няма гръбче, няма под, няма и отгоре плоскост, отгоре е дирекно плота. На страничните стенички се слагат едни като пъпчици, върху които се поставят плоскостите, служещи за рафтове. Вратичките се захващат за стеничките. Не е трудно, защото от магазина тръгваш с всички плоскости в правилните размери и с издълбани дупки за пантите и вкъщи само ги сглобяваш, но пък трябва предварително всичко да си измерил и преценил и да имаш много ясен проект в главата си.
А пък крачето, с което сме подпряли барплота се води краче за маса :D По магазините всичко ще намериш!

Успех с ремонтните работи и не забравяй - три пъти мери, един път режи!
ПРАВЯ СТРАШЕН РЕМОНТ !!!

Потребителски аватар
veidy
начинаещ
Мнения: 9
Регистриран: вт апр 28, 2009 4:01 pm

Мнение от veidy » чет сеп 17, 2009 9:20 am

Здравей! Благодаря за цялата информация! Вчера деня беше голям екшън и вечерта съвсем изключих да направя снимки. А и се мъчих с една телена четка забита в някаква машина да свялям гадните остатъци от тапетно лепило по стените... :censored:

Направо се замислих и аз за шкафовете .... щом чак ти ги обкантват и пробиват дупки, май няма да е чак толкова сложно! Но да стигнем до там... Захващаме се сега пак за работа почивните дни и обещавам да "мерим" много :thumbup:

Отговори