Често срещани проблеми в строителството и ремонтите

Споделете своя опит с ремонтите, преустройствата и декорацията на жилището

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Често срещани проблеми в строителството и ремонтите

Мнение от Trockenbauer » пон авг 18, 2008 10:39 pm

Реших се да поствам тази тема след като само за два дни от както разглеждам форума се натъквам на повторения за едни и същи проблеми.Проблем с терасата,проблем с топлоизолацията,наличието на кондензат и съпътстващият го мухал.
Има и редица други проблеми и то не маловажни,но тези конкретно се набиват постоянно на очи.
Искам да споделя с Вас скромния си житейски/на 38-ем години съм/и скромен професионален опит./3-ри години като квалифициран монтажник на структорни и вентилирани фасади и 8-ем години като професионален монтажник в сухото строителство,6-ст от които като собственик,управител,ръководител и монтажник във ф-ма за сухо строителство./Зад гърба си имам вече 10-ки обекти и основното правило което спазвам и налагам като стил на работа е постоянното образоване и квалифициране както на колегите с които работя,така и на самия мен.
В системите на сухото строителство и на строителството въобще излизат все нови и нови неща и човек щом твърди за себе си,че е професионалист в областа си трябва да е в крак с тях.Това е скромното ми мнение.
По тази причина постоянно се интересувам за нови продукти и концепции които излизат в сферата на дейноста ни,а именно екстериорно и интериорно приложение на системите за сухо строителство и тяхното прилагане.
И понеже ми "омръзна да пиша 1-но и също в различните теми,пускам тази за да обобщя в общи линии проблемите и причините за тях/според моя опит и поглед/.Нека не звучи нескромно.
В общи линии причините са няколко.
1-ва Непознаване/немърливост от страна на "специалистите извършващи конкретните дейности.За никого не е тайна,че всеки 2-ри се пише някакъв "майстор",защото виждате ли в строителството има пари.Да има и в брането на тютюн или домати има пари.Започнах тази професия във време когато инструментите и оборудването бяха сравнително скъпи и не се намираха във всеки магазин.Но всичкото това оборудване е продължение на човешката ръка и ако човек няма желание и сърце за професията си,то и най-скъпите машини и технологии се обезмислят.
Да никой не се е родил с инструмент в ръка,от там идва и другата причина.Човек придобива опит и умения с времето и когато даден работодател се интересува само и основно от собствената си печалба,а не от квалификацията и реализирането на специалистите които работят в неговата фирма,то тогава нещата не отиват на добре.После идва и самочувствието на някои момчета които поработили за такъв работодател вече различават UD от CD профил и умеят да държат винтовера като мотика,решават,че са достатъчно квалифицирани и хукват да "вадят" големите пари.
И така част от порочния кръг е създаден и готов да действа.Единици са фирмите които отдилят влеме и внимание за квалифицирането на своите работници и адекватното им заплащане.
След това идва недостатъчното познаване на техническите параметри,регламента и нормите за строително-монтажни работи.Колко са работещите в строителни фирми са чували за стандарт и нормативи /като БДС например,а той е с доста високи критерии/за конкретната дейност която извършват и ги спазват.Веднага някой ще каже,че съм паднал от Марс,не българин съм и живея и работя в България.
И на края,но не на последно място занижения или липсващ контрол както отстрана на самите фирми,тана и от страна на инвеститора,за строителен надзор да не говорим,че ме напушва смях като помисля за тази служба.
И понеже в този форум не сме крупни бизнесмени,инвеститори и прочие.А най-обикновени честни потребители да говорим за проблемите на обикновения човек и неговите необикновени приключения когато чуе мръсното изречение:Да ти дойдат майстори в къщи :wink:
Нека всеки свободно си излее душата като сподели проблеми,идеи и перипетии през които е преминал докато "НЕгово Величество Майстора" е газил с тежките си обувки не само по персииския килим,но и по изтерзаната му душичка.
Позволявам си да постна тази тема за да може тук да излеем мъката и да не "спамим" в другите теми на форума.
Моите лични адмирации към предаването и форума. :D
Преди да си късате "майсторските"тапии,1-во ги заслужете :D :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » вт авг 19, 2008 2:18 am

Да аа колега ! Хубаво си го написал и по мое мнение изобщо не изглежда толкова скромно колкото твърдиш !!За съжаление си прав що се отнася за "майсторлъка"на голяма част от работещите в строителството !Пишеш че ти е омръзноло да пишеш едно и също но кой те кара да го правиш !Хората имат проблеми и форума им предлага възможност да ги решат по един или друг начин !!!Много е лесно да ги посъветваш да си намерят добър майстор или фирма но за съжаление човек трудно се ориентирва в кашата и неразборийте в строителството ни! Чета че държиш и работниците с които работиш да са в крак с новите технологии,но те също могат да си помислят че вече са научили достатъчно и да започнат да работят самостоятелно и с претенции за майстори !Предполагам така си започнал и ти и аз !!Честно казано аз не се занимавам със сухо строителство но много хора нямат доверие именно заради лошия монтаж !Да погледнем във форума за напукан гипскартон и да видим колко хора са я посетили?Също така форума е за хора в голяма част от които изкат и сами да се справят със ремонта у дома по разбираеми причини - успех

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » вт авг 19, 2008 8:24 am

biri4kata1967 написа:Да аа колега ! Хубаво си го написал и по мое мнение изобщо не изглежда толкова скромно колкото твърдиш !!За съжаление си прав що се отнася за "майсторлъка"на голяма част от работещите в строителството !Пишеш че ти е омръзноло да пишеш едно и също но кой те кара да го правиш !Хората имат проблеми и форума им предлага възможност да ги решат по един или друг начин !!!Много е лесно да ги посъветваш да си намерят добър майстор или фирма но за съжаление човек трудно се ориентирва в кашата и неразборийте в строителството ни! Чета че държиш и работниците с които работиш да са в крак с новите технологии,но те също могат да си помислят че вече са научили достатъчно и да започнат да работят самостоятелно и с претенции за майстори !Предполагам така си започнал и ти и аз !!Честно казано аз не се занимавам със сухо строителство но много хора нямат доверие именно заради лошия монтаж !Да погледнем във форума за напукан гипскартон и да видим колко хора са я посетили?Също така форума е за хора в голяма част от които изкат и сами да се справят със ремонта у дома по разбираеми причини - успех
Привет.Нямах предвид,че ми е писнало да пиша 1-но и също,защото хората имат проблеми и ги споделят,а напротив/явно не съм се изразил правилно/по тази причина пуснах темата за да не пиша 1-но и също при всеки отделен проблем,във всяка отделна тема пусната във форума/касаеща темата за сухото строителство,топло и шумо изолациите и проблемите свързани с ниско качествени монтажи или дефекти възникнали във времето.Най-лесно е да copy-paste 1-ин и същи отговор,защото основата на проблемите са почти идентични,но го намирам за глупаво.Също така не давам "акъл":Търсете квалифицираните/най-малкото не визирам себе си,не си падам по евтината самореклама :D /Погледни мненията ми които съм поствал.И за да не се налага да поствам отново и отново се опитах да го направя по-простичко.Когато човек има проблем или нужда от съвет за да избегне проблем,прочитаики заглавието/ако то го касае/ще влезне в темата и ще сподели и дискутира по него.По темата за колегите които биха се взели за майстори след някой друг месец работа-мислиш ли,че не съм имал и такива през годините.Напротив,особено сред по-младите.За това го и споделям като част от причините и проблемите.Относно "мишмаша" от предлагани услуги в строителството позволих си да дам някои насоки които обикновения човек без да е строителен инжинер може да намери като инфо и да изиска от хората които е наел да му "изкормят" жилището и портфейла.Също така ще постна и инфо/наречи го елементарни съвети и прости правила за монтаж/смятам,че ще бъдат полезни както на "клиента" така също и на "колеги" защото не смятам,че цялото "войнство" сме "мърлячи" има и хора които искат да са специалисти в областа си. :wink: Относно кои и кога се е почувствал "майстор" ще ти отговора така:Имам себе си за професионалист и по тази причина и след 8-ем години опит продължавам да се уча и квалифицирам,в момента в които се възприема за "майстор" и спра да се образовам "Понеже т'ва я го знам" целия професионализъм отива в кофата-ако ме разбираш. :wink: Но стига м/у личностни диспути.Тъй като в момента трябва да тръгвам на работа,довечера ще постна някои от основните неща които човек трябва да знае/като "клиент"/и без да звучи нескромно и за онези колеги които искат да са "в крак".Няма и не мисля,че аз съм човека к8оито може да изчести "Авгиевите обори",но поне мога и ще споделя скромния си опит./Що се касае до сухото строителство/Защото това вече го заявявам на "Висок глас":Писна ми заради калпава работа на "майстори",хората да гледат с недоверие и скептично когато чуят за сухо строителство.Не смятам,че съм намерил и трибуна за изява,полето ми на изява са обектите на които работя и отзивите на хората за работата ни!!!Успех.
Преди да късате "майсторските" си тапии,1-во ги заслужете :D :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Отговори