Питане за топлоизолация от начинаещ

Изолации, мазилки, цокли, декорации

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Питане за топлоизолация от начинаещ

Мнение от Handy-man » вт апр 07, 2009 8:26 pm

По принцип има доста опит в строителството, но дойде време да слагам топлоизолация на къщата, а до сега не съм се занимавал с това. Прочетох доста информация по въпроса, и като техника на полагане горе-долу съм наясно. Сега предстои да поръчам материалите.
Къщата е тухлена, с железобетонни плочи и колони. Три от стените са от тухли-четворки, а задната - от стари плътни тухли единички(около 30 см. зид). по лицевата страна има тераса по цялата дължина, вдлъбната навътре 1.5м. По груби сметки ще ми е необходима изолация за около 200-230 кв.м. Вчера ходих в един склад на едро във гр. Враца, хората бяха доста учтиви и ми направиха оферта на необходимите материали:

стиропор - 6см.
лепило: терафлекс или суперстирофикс
мрежа
шпакловка: термофлекс или суперпласт
ъгъл с мрежа
ъгъл водобран
пирон дюбел - 13см.
грунд
мазилка-2мм.: суха(влачена,драскана) или разтворена в кофи

Мисля сам да си слагам изолацията и имам следните въпроси:

1. От горния списък, ако съм пропуснал нещо, ще се радвам някой да посочи какво, за да не поръчам повторно транспорт. Също така, за лепилото и шпакловката имам избор между два материала, та ако някой е работил с точно такива, да си каже мнението. Относно мазилките, разликата в цените между двете предложени е близо 3 пъти(по евтината е сухата в чували), та ми е интересно каква е разликата (освен многообразието на цветовете в полза на готовата)
2. За цокъл на къщата съм си купил плочки гранитогрес (шарката е като изпъкнали камъчета, опесъчени). Иска ми се да чуя мнения дали ще стане цокъл с плочки, евнтуално какво лепило е добре да си поръчам и кога да сложа цокъла, преди или след поставянето на топлоизолацията.
3. Лепенето явно ще трябва да е с топки лепило, понеже къщата не е мазана отвън. Мисля да слагам по 5 топки на парче(в четирите ъгъла и в средата), което ще дойде по 10бр. на кв.м. Съответно толкова дюбели. 13см. добре ли е като дължина за 6см, стиропор?
4. Където имам циментови колони, ще е фатално ли да си продължа със стиропора(колоните са широки 25 см.) или трябва да слагам фибран (сигурно пак 6 см, за да не размина нивата).
5. Около прозорците и вратите (при обръщането) ще трябва да слагам тънък стиропор. Каква да е дебелината му и евентуално, стиропор или фибран?
6. За вътрешните ъгли (около терасата ще имам доста) добре ли е да си взема обратен ъгъл с мрежа, или това просто е задължително
7. Въпроса за необходимите инструменти. За шпакли, маламашки и т.н е ясно, повече ме притеснява пробиването на дупките за дюбелите. Каква машинка да си взема, да не е нещо скъпо, защото ще я ползвам само за тази къща, а пък и парите с кът, но пък да ми свърши работа. Също така, и ако има някой други по-специфични инструменти.

За сега това се сещам, но като почна с работата,сигурно ще има още доста въпроси. Надявам се да не съм отегчил никого с дългите си писания.
Ще се радвам на всики мнения по поставените от мен въпроси, а също и всякаква друга информация по-въпроса.
P.S. Вече стана късно, но тези дни ще снимам къщата от всички страни и ще сложа сники за по-голяма яснота.

Потребителски аватар
топло
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: ср мар 11, 2009 1:36 pm

Мнение от топло » чет апр 09, 2009 7:05 am

Здравей,
ето отговори на някои от въпросите ти:
1. След като се налага да лепиш с топки (кюфтета) по-добре нанеси плътен кант от лепило по периферията на плоскостта и сложи 1 или 2 топки в средата.
2. Дължината на дюбелите е достатъчна предвид дебелината на изолацията, стига те да са качествени.
3. За вътрешните ъгли няма нужда от от ъгли с мрежа, просто монтажа на плоскостите трябва да е добър и те да са добре нивелирани.
4. Относно лепилата и шпакловките - работил съм със суперстирофикс и суперпласт на Стром 21 и мога да кажа, че са много добри. Нямам впечатления от терафлекс и термофлекс.
5. Готовите мазилки в кофи не случайно са по-скъпи. Определено крайният вид с тях е по-добър, те са по-здрави и издържат по-дълго време. Ако решиш да ползваш готови мазилки задължително си купи специален грунд като: Теразид G-22, Борогрунд 10, ТЕРАЗИД G-33.
6. Относно необходимите инструменти ще ти трябва някаква мощна бормашина за бъркане на лепилата. За пробиване лично аз ползвам перфоратори Бош или Хилти, но те са доста скъпи. В тухлата ще се оправиш и с ударна бормашина, но по бетонните елменти ще имаш проблем без перфоратор. Като казах бетон няма проблем и него да изолираш с EPS (стиропор).
7. Обикновено обръщането на прозорцита се прави с 2 cm изолация, но това зависи от конкретния случай и как е монтирана дограмата.
Ами за сега е това, ако се сетя за още нещо ще пиша. Поздрави. Тодор Зъбов

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » чет апр 09, 2009 9:14 am

Благодаря много за отговора. Препоръките ти са ценни за мен. Довечера ако се прибера по светло ще щракна къщата и ще кача снимки. Явно ще трябва да опъна конци предварително да видя горе-долу какви са неравностите по стените. Гледах по някой къщи, че майсторите предварително лепяха по няколко платна стиропор по краищата и опъваха конци, по които водеха цялата изолация при лепене. Това добър подход ли е, или да карам с нивелира. Също, като мажа лепило по периферията, после дюбелите да ги слагам ли между листовете(както е в предаването), или по навътре в ъглите на всяко платно.

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » чет апр 09, 2009 5:54 pm

Ето и снимките.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В идния понеделник ще поръчвам материалите, така че до тогава трябва да съм се ориентирал.

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » пет апр 10, 2009 10:43 am

Здравей Handy-man, ето няколко съвета и от мен:
като цяло съм съгласен с "топло" но имам следните неща да добавя:
1. Като гледам снимките имаш доста тухли "завъртяни" с дупките навън - това е проблем - особено, ако не мажеш! А както гледам ти се ориентираш на лепене "на топки". Не искам да обидя никой професионалист на темата изолации, но това е чисто "българска" практика и аз лично я намирам за недопустима :[-X: - не искам да се впускам в полемика, тъй като мястото й не е в този пост!
2. Темата "Дебелина на изолацията":
Гледам, че си ползвал добрите стари български тухли :applause: (поне няма да имаш проблем с дюбелирането на изолацията), но заради бетоновите части - греди и колони (които поради спецификата на нормите за земетръс в България съставят една голяма част по фасадата) трябва да отидеш поне на 8см изолация. Всеки топлотехник ще го сметне "на коляно", че за тухлите 6 см са ОК, но за бетона са недостатъчни. Особено важно е дебелината да е правилно подбрана ако тази къща ще е за целогодишно ползване! А и се чува, че в скоро време ще отидем на стойностите като в Германия - така, че колкото повече, толкова повече :lol:
3. Като гледам еркера на втория етаж ако си само със 6см ще имаш страшни проблеми по пода през зимата. Имаш достатъчно височина, ако решиш да останеш на 6 см за фасадата, то там поне инвестирай в по-дебела изолация ::-k: Съшото важи и за изолацията на терасата (зад газобетона) - задължително ползвай поне 8 см фибран;
4. Лично аз си мисля, че ефекта от фибран върху стомано бетона няма да е толкова осезателен при избраните от теб дебелини, а съществува опасност от напукване в контактната зона между фибрана и стиропора (дори и да имаш мрежа) ::-k:
5. Не забравяй правилото - никога фуга върху фуга във вертикалата (разминавай листовете като зидария). Особенно важно е това за ъглите на сградата!!!
Успех и качи снимки на крайния резултат!!!

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » пет апр 10, 2009 12:52 pm

Първо, благодаря много на bateto за уместните съвети. Мисля да взема предвид и казаното от 'топло' и да лепя с кант по периферията. Само да питам, тогава дюбелирането как да го правя: на всеки лист в краищата или между листовете?
Наистина, има доста обърнати тухли и то най-вече около колоните, понеже ги ползвах за укрепване на кофража при изливане на колоните. На долния етаж всички фуги отвън са замазани с вар. Цялата къща отвътре е с варова мазилка по-дебела от 1,5 см.
Над втория етаж изцяло е таван. За сега не мисля да е друго и нямам обшивка под циглите. Отделен е със стена и врата от втория етаж. Така, че тавана на терасата не е проблем да остане неизолиран. Та да попитам, мога ли да му тегля само една шпакловка без мрежа, колкото да не пада боклук от бетона за в бъдеще (естествено и някаква боя отгоре) или и на него да сложа 2 см. стиропор и съответните операции като при другата топлоизолация? Относно газобетона на терасата, понеже терасата ще остане открита, отпред ще му сложа изолация като навсякаде, а от вътре мисля само да го шпакловам, иначе много ще си намаля простанството на терасата (в момента е 1,35 м, а като сложа изолация на стената отзад, ще падне още повече.
Относно по-дебел стиропор, иска ми се, обаче парите са кът :( . Знам, че няма да увеличи с много цената, но в момента съм на границата.
И последно да питам: споменаваш, че границата между стиропора и фибрана ще се напука. Мислех да сложа половин метър фибран над цокъла за допълнителна здравина на ниските части. Кое е по-добриия вариант и заслужава ли си тоя половин метър.
И последно: Тази драсканата мазилка ще предпази ли изолацията от повреди, най-вече от градушки?

P.S. Все пак ще проверя цената на 8 см. и ако имам възможност ще взема. Интересно, че има наличности за дебелини до 5 см., всичко по-дебело е по заявка. Явно хората масово слагат от 5 см. надолу, а като четох навсякъде, 6 см. е минимума за добър ефект.

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » пет апр 10, 2009 4:19 pm

Handy-man, гледай отговорите ми в чревено-->Първо, благодаря много на bateto за уместните съвети. Моля, моля :oops: Мисля да взема предвид и казаното от 'топло' и да лепя с кант по периферията. Само да питам, тогава дюбелирането как да го правя: на всеки лист в краищата или между листовете? Където и да дюбелираш - гледай да преминаваш през лепилото - по краищата или през "топката"
Наистина, има доста обърнати тухли и то най-вече около колоните, понеже ги ползвах за укрепване на кофража при изливане на колоните. На долния етаж всички фуги отвън са замазани с вар. Цялата къща отвътре е с варова мазилка по-дебела от 1,5 см. Това много не повлиява на повишението на топлоизолацията :[-X: аз не харесвам метода с "топките" защото въздуха отзад може да циркулира - не дай боже да влезе вода :help:
Над втория етаж изцяло е таван. За сега не мисля да е друго и нямам обшивка под циглите. Отделен е със стена и врата от втория етаж. Така, че тавана на терасата не е проблем да остане неизолиран. Та да попитам, мога ли да му тегля само една шпакловка без мрежа, колкото да не пада боклук от бетона за в бъдеще (естествено и някаква боя отгоре) или и на него да сложа 2 см. стиропор и съответните операции като при другата топлоизолация? Ако търсиш по-евтино решение - карай само на шпакловка (ако не си ползвал много криви метални платна :mhihi: ) и боя - ще всвърши работа!
Относно газобетона на терасата, понеже терасата ще остане открита, отпред ще му сложа изолация като навсякаде, а от вътре мисля само да го шпакловам, иначе много ще си намаля простанството на терасата (в момента е 1,35 м, а като сложа изолация на стената отзад, ще падне още повече. Не си ме разбрал - не става въпрос да изолираш газобетона от вътрешната страна на терасата, а да изолираш пода на терасата, който те е таван на първия етаж!Относно по-дебел стиропор, иска ми се, обаче парите са кът :( . Знам, че няма да увеличи с много цената, но в момента съм на границата. Помисли добре за това - със сигурносъ ако след една година се сетиш, че си направил грешка ще е още по-скъпо! ::-k:
И последно да питам: споменаваш, че границата между стиропора и фибрана ще се напука. По принцип ако не прекъсваш фугата има опасност - можеш да решиш проблема с "усилване" по наставките - допълнителен слой мрежа с ширина поне 35-40см.
Мислех да сложа половин метър фибран над цокъла за допълнителна здравина на ниските части. Кое е по-добриия вариант и заслужава ли си тоя половин метър. Задължително е в участъците на цокъла - още повече ако не правиш някакъв камък да ползваш фибран - има по-висока механична устойчивост!И последно: Тази драсканата мазилка ще предпази ли изолацията от повреди, най-вече от градушки? - Поне така казват производителите :mhihi: , а аз се съмнявам че в БГ има такива "жестоки" градушки!
P.S. Все пак ще проверя цената на 8 см. и ако имам възможност ще взема. Интересно, че има наличности за дебелини до 5 см., всичко по-дебело е по заявка. Явно хората масово слагат от 5 см. надолу, а като четох навсякъде, 6 см. е минимума за добър ефект. - Не знам за кой град говориш, но не би трябвало да е проблем - за мен всичко под 6 см е "отбиване на номера типично по български" :[-X:

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » пет апр 10, 2009 4:43 pm

Прочетох всичко и ще го взема предвид. Да попитам още нещо, стига да не ставам нахален. В първият ми пост т.2 съм написал как мисля да правя цокъла. Как ще е по-удачно: да сложа фибран до земята и върху него да налепя плочките за цокъла(отпада водобранния ъгъл) или да сложа изолацията и после да налепя цокъла под водобранния ъгъл(тогава изолацията ще изпъква с около 5см.)
Относно изолацията на пода на терасата: става ли да сложа фибран, отгоре шпакловка с мрежа и върху това да залепя гранитогрес?(вече съм го купил, както и този за цокъла на къщата)
Виждал съм изолацията на една гара, накълвана от градушката, но беше правена по проект "Красива България", така че сигурно са спестили половината операции :D )
А градът за който става дума е Враца, но едва ли и на други места е толкова различно, понеже съм виждал и в други складове какво товарят най-често в камионите.

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » пет апр 10, 2009 5:25 pm

Handy-man написа:Прочетох всичко и ще го взема предвид. Да попитам още нещо, стига да не ставам нахален. В първият ми пост т.2 съм написал как мисля да правя цокъла. Как ще е по-удачно: да сложа фибран до земята и върху него да налепя плочките за цокъла(отпада водобранния ъгъл) или да сложа изолацията и после да налепя цокъла под водобранния ъгъл(тогава изолацията ще изпъква с около 5см.) - На снимките не се вижда добре, но можеш да "играеш" с дебелината на фибрана за цокъла и така фасадата и цокъла (след като си налепил плочките) да са на едно ниво. Ако вземеш само 1 см по-тънък фибран от стиропора и си готов!
Относно изолацията на пода на терасата: става ли да сложа фибран, отгоре шпакловка с мрежа и върху това да залепя гранитогрес?(вече съм го купил, както и този за цокъла на къщата) - Само със шпакловка от лепило няма да минеш - направи поне 2-3 см армирана цименто пясъчна замазка върху "шприц" от лепилото. След това ти е греса!
Виждал съм изолацията на една гара, накълвана от градушката, но беше правена по проект "Красива България", така че сигурно са спестили половината операции :D ) - Вероятно са взели някакъв стиропор "страшно менте" - препоръчвам ти продуктите на Теразид. На сайта им има и калкулатор!
А градът за който става дума е Враца, но едва ли и на други места е толкова различно, понеже съм виждал и в други складове какво товарят най-често в камионите. - Отиди в склада на ЕТ "Емил Костов" - "Христо Ботев" 136 - там ще намериш каквото ти трябва!

Отговори