Топлоизолациа на таванска плоча

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
sa6
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:56 pm

Топлоизолациа на таванска плоча

Мнение от sa6 » нед фев 08, 2009 11:33 am

Купих си апартамент на последния етаж.Поради недостик на пари живущите не са направили изолация на последната плоча,в резултат на което през летните месеци е много горещо,а през зимата освен че е студено се получава и конденз по тавана.Решил съм да правя топлоизолация на плочата.Моля за съвет,но такъв,че изграждането да е ефтино и ефективно.

Потребителски аватар
Prodi
любител
Мнения: 148
Регистриран: чет ное 29, 2007 8:44 pm

Мнение от Prodi » нед фев 08, 2009 1:47 pm

Един приятел имаше същия проблем - последен етаж, тънка таванска плоча - топло през лятото, а през зимата въздухът бързо се охлажда от студения таван. Консултира се и направи окачен таван с каменна вата и предстенна обшивка, пак с вата. През лятото ефектът не се усеща много, защото стаите са му южни и слънцето пече през по-голямата част от деня, но сега през зимата нещата са съвсем различни от преди.

Потребителски аватар
sa6
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:56 pm

Мнение от sa6 » нед фев 08, 2009 2:08 pm

Благодаря!Предпочитам изолация от горната страна на плочата(външна),какво ще кажете за керамзит?

Потребителски аватар
Prodi
любител
Мнения: 148
Регистриран: чет ное 29, 2007 8:44 pm

Мнение от Prodi » нед фев 08, 2009 5:53 pm

Може и с керамзит, забъркан с малко цимент и пясък. Ако цялата таванска плоча е над твоя апартамент и има достатъчно място за работа...

Потребителски аватар
sa6
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:56 pm

Мнение от sa6 » нед фев 08, 2009 6:38 pm

Благодаря!Какво е съотношението керамзит,пясък и цимент?И колко да е дебелината на замазката?

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » пон фев 09, 2009 1:07 pm

Prodi написа:Може и с керамзит, забъркан с малко цимент и пясък. Ако цялата таванска плоча е над твоя апартамент и има достатъчно място за работа...
Това няма да има голям ефект.Направи си вътрешна изолация с фибран и ще си решиш проблема.Аз съм последен етаж и така направих в къщи и освен че ми е по топло не ми се получава и мухъл по тавана.

Потребителски аватар
tuzara
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед яну 23, 2011 12:00 am

Мнение от tuzara » пон мар 05, 2012 3:48 pm

rumen_iankov написа:
Prodi написа:Може и с керамзит, забъркан с малко цимент и пясък. Ако цялата таванска плоча е над твоя апартамент и има достатъчно място за работа...
Това няма да има голям ефект.Направи си вътрешна изолация с фибран и ще си решиш проблема.Аз съм последен етаж и така направих в къщи и освен че ми е по топло не ми се получава и мухъл по тавана.
Аз имам подобен проблем за решаване,но не мисля че това е начина.С жегата може лесно да се преборим с климатици,главния проблем е през зимата -влагата е отвратителна и ако не се пребори ще се прави ремонт всяко лято.Това си е направо финансова яма защото тя всичко унищожава.

На всяка цена смятам да изолирам отгоре ,защото влагата се получава от студената плоча,при мен в по -големи студове направо кондензират капки по тавана.Каквото и да правиш от долу бъди готов за нов ремонт на пролет.
Аз имах глупостта да си сложа окачен таван преди да изолирам и сега питите са половината за изхвърляне.

Разликата е ,че аз съм в селска къща,плочата ми се намира под керемиди,но таванското помещение не се ползва,навремето дядо ми го е засипал със сгур за изолация, от която няма особен ефект.За това сега на пролет това ми е първата задача,приемам съвети за най-евтиния и ефективен начин за изпълнение.Мислех с каменна вата,но за да се ходи ще трябва да сложа отгоре дъски или osb ,което малко ме притеснява от гледна точка пожаробезопасност.По подобен начин ма един познат ,от комина на парното му се запали къщата,а моя комин е също близо ,затова отпада.В морето от новости и материали не мога да се ориентирам,четох за някакви течни гуми, и др. материали ,но все още съм дълбоко неориентиран.Знам какво искам,но не знам как да го постигна.

Отговори