Разширителен съд за локално парно

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
rados1
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: нед яну 09, 2011 10:35 am

Разширителен съд за локално парно

Мнение от rados1 » нед яну 09, 2011 12:29 pm

Здравейте,има ли някаква зависимост между мощност на котела и големина на разширителния съд и каква е тя?Имам локално парно - котел 26кв с помпа на два кръга - къщата е с две нива.Постоянно в системата се появява въздух - според мой познат тов астав, тъй като разширителния съд е малък (16л) и е на ниско сложен - в случая на 1.5м от най-високо разположения радиатор.Разширителния съд е монтиран на судената вода.

Потребителски аватар
simeonovv
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: вт яну 18, 2011 12:48 am

Мнение от simeonovv » вт яну 18, 2011 1:01 am

елвата пич. и аз имам същият проблем с локалното парно. един от съседите ми даде интересен съвет, който мисля да пробвам през пролетта да го приложа. та - даден кръг започва от разшириленият съд, влиза в първия радиатор отгоре-надолу, изходът на този радиатор да се падне вход на следващия долен радиатор. при съседа този вариант действа само с един дефект - след като загрее първият радиатор следващият загрява след него(никакъв проблем според мен). незнам дали големината на разширителният съд в този случай ще играе някаква роля. отговор ще получа чак когато го изпробвам. но съм почти сигурен, че по този начин няма да има въздух по трасето. ако някой има други идеи и предложения, нека драсне някой ред. успехи в ремонтите.

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » ср яну 19, 2011 2:51 pm

Здравейте!Първо да уточня че,аз не съм специалист по темата но имам водно отопление от 15 год.и съм минал доста перипетии със "специалисти" приятели и т.н.Аз също имам 2 кръга т.е 2 постройки на разтояние 8 м една от друга.Котел 30 кв на твърдо гориво,12 точки в.ч и бойлер!Та по темата- мисля че има значение големината на разширителния съд защото той определя(натиска) налягането в най ниските точки а от там и по- лесното обезвъздушаване на системата!!! Щом имаш два кръга ти трябва по- голям разш.съд!!!Аз съм с 50 л р.съд и нямам проблеми и е на втория етаж на тавана в банята и е на същото разтояние от 1.5 от последната точка!Държа да отбележа че системата я пълня с вода много бавно с отворени клапи на радиаторите и я обезвъздушавам 2 пъти!Първия път при зареждане на системата и 2 рия след като водата се нагрее мин.65-70 градуса!Съветът ми е преди да започнеш каквито и да са "модификации" по системата първо си увеличи обема на разш.съд!Възможно е да имате и други причини но според мен от там трябва да започнете- Успех

Потребителски аватар
Rumen 64
начинаещ
Мнения: 15
Регистриран: вт апр 07, 2009 8:09 pm

Мнение от Rumen 64 » чет яну 27, 2011 7:03 pm

Според мен това ,че си сложил разширителния съд на студената вода е правипно.На снимката
[img]http://www.misiamoiatdom.com/forum/forumimages/1296143541890.jpg[/img]
най-вляво се вижда тръбата към моя разширителен съд.Той е отворен тип. Монтиран е в съседното помещение и има обем 9 л.Котела ми е 15 кw и този съд е напълно достатъчен.Височината на монтажа е 2.3 м

Потребителски аватар
rados1
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: нед яну 09, 2011 10:35 am

Мнение от rados1 » съб яну 29, 2011 3:20 pm

Здравейте,
сложихме автоматичен обезвъдушител на котела - преди коолектора,от който се разклоняват тръбите.Обезвъздушихме два пъти - веднъж на студено и втория път на 60-70 градуса - резултата - само една нощ без проблем,при следващото палене пак започва бълбукането - от котела и тръгва по тръбите,след което някой от радиаторите стават студени наполовина.
Не знам причината,по всяка вероятност ще сменим р.съд с по-голям и ше го качим по-високо

Потребителски аватар
LazarG
любител
Мнения: 61
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:12 am

Мнение от LazarG » нед яну 30, 2011 5:22 pm

Автоматичния обезвъздушител е затворени системи, при отворени само може да е източник на проблеми - въздух

Потребителски аватар
dobcho6
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср фев 09, 2011 9:39 pm

Мнение от dobcho6 » ср фев 09, 2011 9:42 pm

не съм много сигурен ама съм чувал че разшерителният съд трябва да е 10% от обема на цялата система.

Потребителски аватар
tonyperry
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пон яну 27, 2014 3:04 pm

Мнение от tonyperry » ср яну 29, 2014 3:33 pm

Налягането в разширителния съд преди пълненето на затворената система се осъществява или след това. Системата ми работи, а разш. съд не мога да го напомпам, дори като му махна игличката(като на автомобилните гуми).

Отговори