Къде да е разположена камината??

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » ср дек 01, 2021 6:56 pm

Здравейте! Предстои ми изграждане на отоплителна система в едноетажна къща. Къщата е с ПВЦ дограма, но без изолация! Та въпросът ми е къде да позициониран камината (в кое помещение) за да е най-практично, като ще е на дърва! Прилагам скица на къщата (правена е с телефон) :lol:
Прикачени файлове
4327892F-3E07-4196-B310-262BFAB78B96.png

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » чет дек 02, 2021 9:05 pm

Значи, имам чувството, че проектанта е бил англичанин или човек, който освен английски език не знае или НЕ ИСКА да контактува на български. От тази скица разбрах най-вече, че е на английски, но така и не разбрах къде е комина. Обикновено за такава камина естественото и местополжение е да е в стаята където се пребивава най-много. Другото предположение е, че тази камина освен като декоративен елемент би трябвало и да може да отоплява цялата къща или поне обитаемия етаж от къщата. Основното правило е камината да бъде непосредствено под комина, но за всеки случай най-добре ще е да се консултирате с английския проектант, защото явно при тях има камини, които работят (изгарят дървата) без комин.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » пон дек 06, 2021 8:49 pm

Здравейте! Съжалявам за неуточнението! Прилагам снимка с двата комина и разположението им! А иначе скицата е правена на телефон и приложението няма опция за Български език! 🤨
Чудя се също дали е възможно колекторната група да е под камината в мазето, или трябва да е възможно най-близо до вход/изход тръбите! В случай че пусна тръбите в мъзето де :)
Прикачени файлове
PNG image 2.png

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » вт дек 07, 2021 8:03 pm

Моето лично мнение е, че камината трябва да е във всекидневната. Обслужването и ще е по-практично ако е в хола, а и ако се случи (което не е невъзможно) нещо неприятно (запушване на инсталацията, евентуален теч) ще Ви е по-удобно да работите в хола отколкото в спалнята. Освен това, ако е в спалнята и се налага да спирате или пускате определени радиатори, едва ли ще Ви е удобно и комфортно.
Относно колекторите, по-добре е да са близко до камината пак визирайки възможността за по-лесна поддръжка и по-прибрана техника и устройства. Ще Ви подскажа и факта, че след като бъдат инсталирани колекторите за подаващата и връщащата вода, има колекторни кутии, които са с различни размери - според броя на отоплителните линии (броят радиатори плюс евентуален бойлер). Ако линиите са повече от габарита на най-голямата кутия, тогава може да бъде направена впоследствие от гипс картон, но всичко е възможно да бъде направено, но след като се направи окончателната калкулация за материали, местонахождение и т.н.
Желая Ви успех!
Тодор Миланов
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » ср дек 08, 2021 5:07 pm

Благодаря за полезната информация! Опасенията ми за колекторните групи+кутии са дали е ОК да са под нивото на камината! Идеята ми е да пусна двете (вход/изход) тръби в мъзето и там да налична колектори помпа и т.н. Като съм предвидил място и възможност за източване. Но така камината остава в горната част и ме притеснява при една отворена система дали добре ще сработва!!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » ср дек 08, 2021 7:14 pm

Не би трябвало да има никакъв проблем, защото на инсталацията (на връщащата вода) трябва да има монтирана циркулационна помпа, която върти водата непрекъснато. Самата отоплителна система е един затворен кръг в който се върти една и съща вода за отопление.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Мартин Кръстев
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: пон окт 03, 2022 12:23 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Мартин Кръстев » съб окт 15, 2022 1:44 pm

Според мен ще е най-добре в всекидневната. Там ще е най-удобно и ще отоплява достатъчно навсякъде.

Отговори