котле ГАЛАН ток

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Re: Галан

Мнение от petermar » чет яну 21, 2010 5:08 pm

batslav написа:Petermar,как промиваш "основно" системата?Може би,си мисля,че ръждата(от старите радиатори) оказва влияние на гъстотата на течността? Сега при минусовите т-ри как ти "гори"?Или по-скоро - колко?И какви са ти радиаторите(като тип и като мощност)?Аз го докарах на27А при60градуса,в стаите по-вече от 20гр.не става,но разхода не пада под 3,5-4кв.при температура под нулата навън.Мисля,че си просто късметлия :D :donknow: :thumbup:
Оказва влияние разбира се защото самата ръжда променя ел. съпротивлението. Моите радиатори са алуминиеви - шуменски но понеже една година ги ползвах със старата ми система и имаха доста отложена ръжда - вероятно от водната риза на камината, лятото ги промивах с вода под налягане с пароструйка но пак беше останало по нещо. После се наложи аварийно да ги промия със препарат за промиване на авторадиатори. Завъртях я един ден без включен котел само през помпата след това източих и промих обилно с вода. разглобява се всеки радиатор и се източва остатъчната вода като го накланяш на една страна - ако има по замърсени радиатори промиваш на ръка като сипваш от горе и отдолу изтича свободно в съд така докато потече бистра вода. Така го направих и сега течността вътре е бистра като сълза :-) . Вчера вдигнах температурата на водата от 55 на 58 градуса сега ще засека на ден колко "харчи". Днес сутринта термометъра показваше - 14 гр. а вътре беше 23 на единия стаен термометър и в северната спалня беше 22 гр. Това си мисля че е нормално. Радаторите са ми изчислявани за 52 гр. на течността според квадратурата на помещенията дори са преосигурени с малко. Не мога да ти цитирам колко KW са защото беше отдавна и не си пазя таблиците по които ги смятахме с майстора. Само като инфо да ти кажа двата са с по 13 ребра 1 е с 14 и 1 с 11 ребра Всички са на 60 см. Пак ти казвам аз не съм специалист само от форума и от опит това което знам споделям пред вас. Не знам как да ти отговоря това е голям разход което ми цитираш 3,5 - 4 kW. Помпата ми е на максимална мощност в момента.

Потребителски аватар
ivofordivo
начинаещ
Мнения: 16
Регистриран: чет ное 13, 2008 11:45 pm

galan

Мнение от ivofordivo » нед яну 24, 2010 5:32 pm

докарах разход с Галан 5 за денонощие от 75кв.това включва бойлер и всички дом. уреди.темп.в помещенията е 22-23 гр.ако някой още е засичал консумация да пише!

Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Мнение от petermar » пон яну 25, 2010 9:50 am

Мисля че е нормален за тези температури. На колко градуса на течността поддържаш ?

Потребителски аватар
ivofordivo
начинаещ
Мнения: 16
Регистриран: чет ное 13, 2008 11:45 pm

галан

Мнение от ivofordivo » пон яну 25, 2010 2:47 pm

50гр.но от вчера го вдигнах на 60 че много ниски темп. и разхода се вдигна на 100 кв. което изобщо не ми харесва ::-k: и се чудя какви още опити да правя.

Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Мнение от petermar » пон яну 25, 2010 3:04 pm

100 КW e доста вече. При мен някъде около 70-75 се получава днес сутринта. Вътре температурате е м/у 22,5-24 градуса. Не съм променял настройките само вдигнах температурата на водата на 60 градуса. Със 10 градуса толеранс. Снощи е било -19 макс.
Колко градуса толеранс ти прави в момента по новата схема засичал ли си го ? От там се получава голям разход. Когато стане повече от 10-15 градуса харчи здраво за да го навакса.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » пон яну 25, 2010 3:06 pm

Много сте упорити обаче.
Как си я представяте- не знам.

Няма лошо в това че опитвате. Обаче това си е прост нагревател с КПД 90и няколко процента. Напълно съм сигурен, че ако се топлите на маслени радиатори, да речем, киловатите ще са същите. И там експеримента се прави след напълно затопляне на къщата.
:mhihi: :mhihi:

Нищо де, това е секретна руска технология. Трябва да се вземат парите на народа някак. Дали с военна, секретна, от подводници, от наса и космически кораби, ве ес телешоп....... :funny_post:

Потребителски аватар
ivofordivo
начинаещ
Мнения: 16
Регистриран: чет ное 13, 2008 11:45 pm

галан

Мнение от ivofordivo » пон яну 25, 2010 3:21 pm

Зейфод Бийблброкс.Аз лично съм го платил 180 лв.директно от производителя така че мога да си позволя тестове.отоплявам в момента 2 бани;спалня 35 кв.детска стая-30кв. всекидневна с кухненски бокс 45 кв и коридор окол 8 кв. имам 4 климатика Митцубиши инверторни, и като ги пусна всичките клими,консумацията на ток на ден е около 140 кв.за да подържат 23 гр.А съмненията че консумацията е голяма идва от там че автоматиката не ми е закупена от тях а е направена от мен.

Потребителски аватар
mariana_atz
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: вт мар 24, 2009 9:29 pm

Мнение от mariana_atz » пон яну 25, 2010 7:07 pm

Чета и не вярвам на очите си. Нашият ток е 50 кв. на денонощие. Сега температурата в стаята е 19-21 градуса. Управлението е със стаен датчик. На мен ми се вижда много това, но като прочетох колко ток имате вие се успокоих. Искам да попитам при 20 градуса колко ампера сте нагласили. Ние пробвахме с 10А и не се става топло в по студено време. Сега увеличаваме по малко докато станат 12А. На 11,3А не е зле, но бавно топли водата след 35 градуса. От 35 до 42-45 градуса минава цял час. Всъщност котела включва по 4-5 пъти на ден за по 2 часа, но не стига дори и до 50С. За колко време загряват котлите ви до 60 градуса е другия въпрос който искам да попитам. Ще съм ви благодарна за отговорите.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Re: галан

Мнение от Зейфод Бийблброкс » пон яну 25, 2010 7:15 pm

Няма лошо, поне не си набил пари.
ivofordivo написа:З имам 4 климатика Митцубиши инверторни, и като ги пусна всичките клими,консумацията на ток на ден е около 140 кв.за да подържат 23 гр.
Я пак сметни :popoklopf:
Искаш да кажеш, че всеки от тях харчи 1,5кв на час ПОСТОЯННО :funny_post: :funny_post:
И при най-студеното време -10-15 с КОП 2,5 имаш 3,75кв на климатик. Обща мощност 15кв. Тва стига за КЪЩА 100м2.

Ти какво топлиш? Дай инфо- квадратура, изолация,под, таван, отоплението на съседите....
После дай и моделите на климите и помещенията....

Марианке, през останалото време- докато не работи котлето, с кво се топлиш? :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: Обясни ми - и оня ден и вчера е работило "4-5 пъти за по 2 час", така ли??? Или и ти топлиш от ония, вътрешни апартаменти, дето със спряно парно и при -12 си държат 18гр :mhihi:

Потребителски аватар
ivofordivo
начинаещ
Мнения: 16
Регистриран: чет ное 13, 2008 11:45 pm

galan

Мнение от ivofordivo » пон яну 25, 2010 10:36 pm

Зейфод Бийблброкс Точно 128 кв.отоплявам.с всички помещения коридорчета дрешници и т.н :[-X: каквото и да смятам електромера си показва най-добре за самия разход .за сега съм спестил поне 30-40 кв.от климатиците защото не работят,А те са митсубиши G-invertor 3 бр- MSZ-G35 VA QOT(KW)1.6-4.0-5.3 cop 4.19 1 бр.MSZ-G50 VA QOT(KW)1.4-5.8-7.3 cop 3.71 ако ти се занимава смятай за сега ще си ползвам Галана а и при тия миносови под 15 и на климите им е малко трудно.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » пон яну 25, 2010 11:56 pm

Добре. Щом казваш Галана е по-икономичен от климатици.
Ок. Да ти е топло и евтино. :applause:

Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Мнение от petermar » вт яну 26, 2010 11:19 am

Зейфод Бийблброкс написа:Добре. Щом казваш Галана е по-икономичен от климатици.
Ок. Да ти е топло и евтино. :applause:
1. Разбира се че е по икономичен, но не само това при галана имаш възможност да си коригираш температурата например при -25 градуса навън в цялата къща да ти е баня, за разлика от средния клас инверторни климатици, които при тази температура са практически неизползваеми. Друг е въпроса че, когато си изчисляваш нуждата от топлина в помещението може да се преосигуриш с по мощен и по скъп климатик. Сега да посмятаме малко:

Имаме наличие на 4 отделни помещения, които отопляваме постоянно с 4 инверторни климатика поддържаме температура 22 градуса.
При -10 градуса навън единия за да постигне тази температура харчи средно 0,90 KW/h, а 4 бр. харчат общо 3,6 kW/h. /данните съм ги взел от сайт на фирма-вносител на климатици/. За същите помещения и температура с един електроден котел 6KW средния ти разход е 1,5 KW/h.

Единствено термопомпите са по-ефективни от електродния котел. Но при тях имаме основен недостатък - висока цена, което е недостатък и на високия клас климатици, които работят ефективно при ниски температури.
За да се отопляваш евтино и то на ток най-важна е изолацията, каквото и да си говорим тук не можеш да ме убедиш в друго. Със скромния ми 40 годишен опит съм се топлил и с климатици и с маслени радиатори и с конвектори и с локално парно на твърдо гориво - без качествена изолация няма ефективност.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » вт яну 26, 2010 11:37 am

Нямам нищо против написаното.
Само ми обясни, как с 5кв електрическа мощност Галан-а "произвежда",
да речем 15кв топлинна мощност, за да стигнат за отоплението на 128м2 къща при -10гр????
:?: :?: :?:
Понеже и аз се занимавам с отопление (термопомпи) ми е интересно- що да лъжа клиентите да дават по 40000-50000лв за къща 400м2, кото мога да им бацна едно Галанче за 10000 и да си пеят.
Как галана прави от 1-ца ток повече топлинна енергия като на всички е ясно и не е тайна, че КПД-то му няма дори 100%. А??????


И понеже намеси изолацията (винаги се оправдавате когато стане въпрос за галан и проблеми) Правил ли си топлинно обследване на сграда и знаеш ли с колко % падат топлинните загуби с изолация 5см стирпор в сравнения със същшата сграда без изолация??? :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Мнение от petermar » вт яну 26, 2010 3:45 pm

Зейфод Бийблброкс написа:Нямам нищо против написаното.
Само ми обясни, как с 5кв електрическа мощност Галан-а "произвежда",
да речем 15кв топлинна мощност, за да стигнат за отоплението на 128м2 къща при -10гр????
:?: :?: :?:
Понеже и аз се занимавам с отопление (термопомпи) ми е интересно- що да лъжа клиентите да дават по 40000-50000лв за къща 400м2, кото мога да им бацна едно Галанче за 10000 и да си пеят.
Как галана прави от 1-ца ток повече топлинна енергия като на всички е ясно и не е тайна, че КПД-то му няма дори 100%. А??????


И понеже намеси изолацията (винаги се оправдавате когато стане въпрос за галан и проблеми) Правил ли си топлинно обследване на сграда и знаеш ли с колко % падат топлинните загуби с изолация 5см стирпор в сравнения със същшата сграда без изолация??? :mhihi: :mhihi: :mhihi:
За разлика от теб аз съм счетоводител и съм по сметките. :D
По отношение на това как може колегата да топли 128 кв.м. с 5квт. не знам но при мен са 102 кв. м. апартамент като отопляеми са 82 от тях с 6 квт котле, щом не вярваш заповядай да провериш хем ще пием по една ракия и ще похортуваме. Факт е че топли и то за малко пари. Не съм специалист и не знам как "галана" постига тези резултати но като потребител ме устройва и като топлина и като месечна сметка. Температурно обследване не съм правил но така или иначе предстои да се направи на цялата сграда. 5см стиропор за изолация според мен малко под 10см. няма смисъл, но аз съм привъженик на вътрешната изолация гипсокартон и вата 10 см.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » вт яну 26, 2010 4:54 pm

Ха-ха-ха :\:D/:
Ми и аз съм счетоводител по образование. :\:D/: Да не сме били колеги?
Съгурен съм, че твоя апартамент ще го топлиш по същия начин,комфорт и сметки и с обикновен ел. котел.
Просто отоплението на апартамент няма нищо общо с отоплението като цяло. Както писах, работил съм в апартамент, който при -12 външна Т беше с 18гр вътрешна. Това при свалени радиатори и отворено малко балконско прозорче за през нощта. Какво да му топлиш на тоя апартамент? ::-k:

Заключена