помпа на 12V потопена в басейн с кабела

Осветителни тела,инсталации,идеи
Потребителски аватар
valauto1
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон яну 02, 2023 9:02 pm

помпа на 12V потопена в басейн с кабела

Мнение от valauto1 » пон яну 02, 2023 9:14 pm

Здравейте, не разбирам нищо от токове и затова искам да попитам тук.
Купих си сертифицирана помпа за басейн,която е с трансформатор от 220V на 12V, която мисля лятото да използвам в басейн 8000 кубика вода,като я захранвам от соларната система.
Помпата е от типа скимер,която се потапя в басейна и засмуква вода във филтър,както и част от кабела свързан с помпата се потапя.
Сега видях,че в инструкциите пише да не се ползва в сглобяем басейн с метални стени, а моят е точно с метални стени.
Естествено,когато има хора в басейна помпата ще се изключва и ще се включва само през ноща.
Предполагам,че от съображения за сигурност е това указание.
В смисъл какво може да стане, ако стане нещо проблем с кабела,който се намира във водата?

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: помпа на 12V потопена в басейн с кабела

Мнение от tmilanov » вт яну 03, 2023 7:00 pm

Не съм "капацитет" по токовете, но предполагам, че препоръката "Да не се ползва в сглобяеми басейни с метални стени" е поради факта, че ако кабела или помпата се допрат до някоя метална част, може да даде на късо и да се получи неприятна ситуация. Едно нещо, което пишете ми прави впечатление - помпата работи с трансформатор от 220V на 12V.Целта на трансформирането на по-малък волтаж е именно за да "не се случи случката" с токов удар, който може да доведе до летален изход. В случая с тези 12 волта такава опасност няма. Но за да сте спокоен и сигурен, че няма да има такива случаи, препоръчително е (според мен) да поставите помпата в някаква допълнителна кутия, която да не позволява на помпата да се допре до метал. Същата препоръка важи и за кабела. Там където ще влиза във водата го изолирайте допълнително и предотвратете допира на кабела с металната конструкция на басейна.
Желая Ви успех! :thumbup:
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори