Въпрос за ел инсталация в панелно жилище

Осветителни тела,инсталации,идеи
Потребителски аватар
Scrooge
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: нед авг 29, 2021 11:42 pm

Въпрос за ел инсталация в панелно жилище

Мнение от Scrooge » нед апр 30, 2023 3:28 pm

Здравейте,

Наскоро си закупих двустайно панелно жилище, като електричаря ми предлага да сменим цялата ел инсталация - табло, кабели, ключове, контакти и пр. Допитах се до приятел, който се занимава с това от дълги години и той ми каза, че не е нужно да сменям цялото окабеляване, ами само ел табло, ключове, контакти, може би да се сложи нов допълнително подсилен кабел в кухнята и да се прослуша/прозвъни от електричаря да се види дали има проблеми. Нямало нужда от цялото къртене и подмяна на всички кабели, защото в панелките били достатъчно солидни кабелите и били медни такива.

Та въпросът ми е вярно ли е това, медни ли са, а не алуминиеви и няма ли нужда от цялостно подменяне ако няма проблем при обследването. На места виждам кабелите и на външен вид си ми изглеждат окей, няма скъсано, олющено, почерняло и пр. Предишните собственици не са ползвали много много електричеството, тъй като са били стари баби и са се отоплявали на парно, а аз възнамерявам да го правя на ток. Та какво бихте ме посъветвали, да подменя всичко или, както приятелят ми ме посъветва?

Благодаря.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Въпрос за ел инсталация в панелно жилище

Мнение от tmilanov » нед апр 30, 2023 8:43 pm

Не съм специалист - електричар, но помня, че когато правих ремонт на панелното си жилище на много места кабелите бяха напукани и тези, които ми слагаха замазката казваха, че "кабелите пукат". Оказва се, че изолацията им е била напукана на места и от влагата пукат. Впоследствие след изсъхването на замазката пукане няма, но и до ден днешен съм "на тръни", защото не знам кога ще ми се случи да къртя всичко заради старата инсталация. Кабелите са медни и проводниците си прокарват електричеството както е редно, но изолацията остарява и да не дава Господ, но ако стане късо съединение може да прогори изолацията и да възникне пожар. Вие лично ще решите дали да смените инсталацията или да си остане старата, но лично мое мнение е, че не бива да подценявате и пренебрегвате този проблем, за да не берете ядове пост фактум, т.е., "след дъжд - качулка".
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Scrooge
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: нед авг 29, 2021 11:42 pm

Re: Въпрос за ел инсталация в панелно жилище

Мнение от Scrooge » нед апр 30, 2023 10:53 pm

При мен като преглеждаха кабелите изглеждаха окей, без компрометиране на изолацията, но никога не знаеш след години какво може да стане. Благодаря за отговора.

Отговори