За колената и муфите от PP-R

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
Rumen 64
начинаещ
Мнения: 15
Регистриран: вт апр 07, 2009 8:09 pm

За колената и муфите от PP-R

Мнение от Rumen 64 » нед дек 20, 2009 9:45 pm

Предстои ми изграждане на инсталацията за питейна вода на вилата. Проучих пазара и се спрях на варианта с материали от PP-R(прастмасови). Но никъде не видях колена, муфи за топла вода. Ще издържат ли тези връзки на топлата вода? Приемам отговори от всеки,а най-ще се радвам на отговор от производители и вносители.

Потребителски аватар
topcho
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: пет дек 11, 2009 11:27 pm

Мнение от topcho » нед дек 20, 2009 10:16 pm

Да ти кажа за три години стаж във ВиК - то само веднъж съм срещал коляно PN 16(студена вода),a и честно да ти кажа не съм се замилслял над въпроса ти.По пътя на логиката би следвало фитингите да се правят да идържат на топла вода,пък за студената е ясно,а и представяш ли си как Марио Брос ще тръгне да преравя голямата торба с бая чарколяци вътре за да търси кои колена са за топла и кои за студена.При тръбите вече е друго,особено,ако не се вграждат в мазилката дори е добре да са с алуминева вложка(говоря за топлата вода),иначе рискуваш да станат на змия...
Ми това е и успех!

Потребителски аватар
mil10
начинаещ
Мнения: 30
Регистриран: пон май 11, 2009 11:25 am

Мнение от mil10 » съб яну 02, 2010 12:16 am

Всичките фитинги ППР са за топла вода и за максималното налягане на тръбите, това си го пишеше в един каталог на производител на такива тръби.

Потребителски аватар
ВиК
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон дек 07, 2009 4:48 pm

Мнение от ВиК » вт фев 23, 2010 4:05 pm

Специфично предимството на системата Ekoplastik PPR на фирма Wavin Ekoplastik са тръбите с гама за налягане PN 16 - универсални тръби,които могат да се използват както за студена, така и за топла вода. В България тръбите PN 16 се монтират и се експлоатират безпроблемно за топла и студена вода повече от 12 години.
За сравнение тръбите PN 16 на други производители са предназначени само за студена вода (за това са обозначени и с надлъжна синя линия). За топла вода при тръбите на другите производители се налага да използвате означените с червена линия тръби от гама за налягане PN 20, които са с около 20% по-скъпи от PN 16. Използване на тръба PN 20 за топла вода оскъпява изграждането на водопровода, но и намалява дебита на водата, тъй като се използва тръба с по-малък вътрешен диаметър.

Повече инфо - виж в подписа ми.

Успех!
Всяка капка под контрол!
http://www.tesa-all.com

Отговори