изисквания за монтаж на ппр тръби-дистанция между сглобките

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
rum40
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет фев 21, 2013 1:42 am

изисквания за монтаж на ппр тръби-дистанция между сглобките

Мнение от rum40 » чет фев 21, 2013 2:06 am

Има ли някакво изискване за монтаж? Проблема бе в топлата вода-теч от снадката между коляно и муфа. Между двата елемента няма дистанция. Може ли това да е причината.Питам щото този теч го отстраних.Използвах два холендера,нов тройник и муфи. Но така е изпълнена и връзката на студената вода. Да, топлата е пове4 температурно и от там на деформации натоварена ,но така и така съм махнал 2 плочки и част от стената. Може да се работи и смени с нова връзка.Имам материали и инструменти. Проблема е че от 3 години не е текло(банята е нова).Протече само тази на топлата вода(в съседство). Сега се чудя има ли потециална опасност.Да я направя пак с холендри...или като работи да не я пипам. То за студената няма такива темп разширения...знае ли човек? Ако изтърве предп.клапан на бойлера например?Но тя и новата може дА протече..Дайте съвет и прчини да взема решение за едното или другото?
На първата снимка се вижда тръбата преди ремонта/топлата вода е с изолацията.Втората сн. е след ремонта въпроса е за връзките на студ. вода /тройника с двете муфи без дистанция между тях.Държа да повторя че и досега няма теч...но Има ли смисъл от упражнението .Целта е га не се кърти пак.
Изображение

Изображение
Профитата построиха Титаник, любителите Ноевия ковчег.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср фев 27, 2013 11:06 am

Вероятността да ти е протекла топлата тръба е в така наречената "студена спойка". Според мен разстоянието между муфата и коляното не би трябвало да е причината за протичането на връзката (тръбата). Макар и много рядко, но е възможно (казвам го от личен опит) да е микроскопична пукнатина на тръбата. Пукнатината се получава най-вероятно от многократно транспортиране и преместване на материалите. Пукнатината е толкова малка, че с "просто око" не може да се забележи. Едва след монтажа и с течение на времето, благодарение на налягането във водопроводната инсталация особено през нощта пукнатината се отваря съвсем малко и водата се "промъква" във формата на пулверизация (като мъгла) и започва да мокри стената. И след време, когато мокрото петно е избило на стената, се разбира за проблема. Но стига за теча, който вече е отстранен. Това, което си направил е добре - най-вече от факта, че до този момент не си забелязал други мокри петна. Щом няма течове, значи всичко е наред и няма нужда да се занимаваш с преработването на студения водопровод, че в старанието си да го направиш по-добре, може да си отвориш беля и освен тези две плочки да сваляш още, и още, и още и да не стигнеш до ремонт на цялата баня. И последното, което искам да споделя е разширението на тръбите. Да, вследствие на температурата на топлата вода, тръбите за топла вода се разширяват, но когато са вкопани в стената, последната отнема част от температурата, а и зазиждането на тръбата в стената е като укрепване със скоби през 5см. Така че разширението на тръбата на би трябвало да се отразява на заварките на фитингите (муфи, тройници, колена). И нека не се забравя, че полипропиленовия водопровод е устойчив на износване, но изключително крехък на удар в сравнение с поцинкованите тръби!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
rum40
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет фев 21, 2013 1:42 am

Мнение от rum40 » ср фев 27, 2013 12:40 pm

Благодаря за обоснования отговор. Бях пуснал темата и в napravisam форума и получих доста несмислени (някои)отговори.http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=41832
Та макар да приключих сагата се радвам на отговора. Всъщност направих точно така-без да пипам студената затворих всичко. Сега обаче май от престараване допуснах друга грешка (или не?)-изолирах тръбите преди да ги затворя така че сега е по добре по отношение на конденз и загуба на топлина, по-добре при евентуално бъдещо разкъртване. но факта че тръбите са освободени точно в тази зона не знам дали няма а ми изиграе лоша шега. Преди нямаше изолация. Сега само там - на топлата и студена вода.Или с др думи темп раширения в по-голяматаси част би трябвало да се поемати ограничат от стената -но тук ще има определено движение.За сега,за седмица наблюдение преди да го затворя бе окей, за в бъдеще.... да не стане кат в поговорката заради изписване на вежда да извадя око...
Профитата построиха Титаник, любителите Ноевия ковчег.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » нед мар 03, 2013 12:39 am

Не се притеснявай относно температурното разширение! Разстоянието е твърде късо и няма къде да "мърдат" тръбите. Похвално е, че си сложил изолация на тръбите. В самата изолация те са сравнително подвижни, което спомага за движението им вследствие на топлинното разширение, като не трябва да се безпокоиш от "избиването" им през стената. Както вече ти казах, замазването им в стената действа като допълнително подсилено укрепване. Ако имаш още някакви въпроси по ВиК или парно, обади ми се на тел:0898370236, или 0878370236 (Глобул и Виваком), или на скайп: todor-milanov1
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори