Контролни водомер

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
Ivontyy
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср окт 25, 2023 11:44 am

Контролни водомер

Мнение от Ivontyy » ср окт 25, 2023 11:59 am

Здравейте,
Имам жилище, разделено на две. Едната част ползвам аз, в другата имам наемател. Тръбите за топла и студена вода са
на обща стена и захранват моята баня и неговата кухня, където е и пералнята му. Водомерите обаче са при мен. При него няма.Т.е. разходът е общ и се отчита на едно място.
Как може да засече точен разход според реалната консумация? Казвали са ми за монтиране на контролни водомери при него, които да мерят неговия разход. Кой обаче ще ги засече? За студената вода е ясно. Но за топлата, с цена на подгряване, става сложно. Софийска вода или топлинните счетоводители дали имат такава услуга?
Имал ли е някой подобен проблем и как е решен?
Благодаря са ктбквкрите!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Контролни водомер

Мнение от tmilanov » вт окт 31, 2023 6:03 pm

След като жилището е било разделено, би трябвало още веднага да се отвори още една партида, но понеже жилището е разделено условно, то контролните водомери са за проверка на разхода между наемателя и Вас - наемодателя. От тук следва да се разберете помежду си, че разликата между вашите - регистрираните водомери и контролните (при наемателя) е редно да се плати от наемателя, но не към Софийска вода и съответния топлинен счетоводител, а към Вас. В случая Вие самия ще трябва да се превърнете и в "инкасатор", който да дава нужната информация и да си иска парите от наемателя. Ще Ви дам един елементарен пример: Студения водомер отчита, че е консумирана вода 10 кубика, а топлия - 5 кубика. Към Софийска вода плащате общите 15 куб. метра вода като консумирана студена, а към Топлофикация (Топлинния счетоводител) плащате петте кубика топла вода, като там Ви таксуват не за консумирана вода, а за подгряване на тези 5 куб. метра. Правите справка по контролните водомери и се установява, че от консумираните 10 кубика студена и 5-те кубика топла вода, наемателя е изразходил 5 кубика студена и 2 кубика топла вода. Отваряте си фактурите за топла и студена вода и искате от него сумата за тези общо 7 кубика студена вода и за подгряването на 2 кубика топла вода. Монтажа на контролните водомери е само за вътрешна информация между Вас и наемателя и не е необходимо да ви поставят допълнително модули за радио отчитане, каквото изискват топлинните счетоводители.
Имайте в предвид, че за да монтирате тези допълнителни водомери, всичката тази "операция" е за Ваша сметка - покупка на водомерите, намирането на подходящо място, монтирането им и т.н.
Ако мислите, че е оправдано - действайте.
Желая Ви успех!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори