ВиК и отопление,въпроси и отговори.

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

ВиК и отопление,въпроси и отговори.

Мнение от danisaw » пон май 25, 2009 3:25 am

Преди да се започне какъвто и да е ремонт на мокри помещения (баня,кухня и т.н.),би трябвали да се помисли за подмяната на старите и амортизирани тръби за водопровод и канализация.Най-разумната перспектива,като първа крачка е подмяна на хоризонталните и вертикални разводки.
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Мнение от palio » пон май 25, 2009 9:56 am

Можеш ли да кажеш плюсове и минуси за метални и PVC тръби?

Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

Мнение от danisaw » пон май 25, 2009 10:40 am

Добър ден,разликата между металните и полипропиленовите( "пласмасовите" предполагам) е огромна.

1.Металната,поцинкована тръба е с много по-малък живот 4-6г. след което започва да корозира и да отлага котлен камък,докато полипропиленовата тръба е с 50год. гаранция,по-малко съпротивление което обуславя по голям дебити, почти никакви отлагания.

Пример: поцинкована тръба 3/4т.е.ф25 отговаря по дебит на полипропиленова (PPR) Ф20.

2.По отношение на монтажа старите поцинковани или черни тръби са много трудоемки(флекс,винторез,калчища или оксижен специалноза черните),докато за PPR-новите единствено поялник,ножица и добър майстор :lol:
Изображение

Надявам се да съм бил полезен.

P.S. Ако има и други въпроси заповядай.
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Мнение от palio » пон май 25, 2009 5:57 pm

Тези свръзки с разтапянето ми е интересно, дали са достатъчно здрави.
Има ли случаи да пропускат?

Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

Мнение от danisaw » пон май 25, 2009 6:13 pm

Полипропиленовите тръби за топла вода са по дебелостенни и издържат на92,5градуса и 5.8 бара,в моята практика не ми е текла спойка,но много зависи от качеството на материяла и времето на нагряване.
Аз работя с "EKOPLASTIK" и досега не съм патил,но на пазара има и много ментета и много ме е яд на клиенти който си копуват матерялите и после ние патиме защото е много неприятно да се работи с некачествен материял.
Кати цяло са издръжливи все пак им дават 50год. гаранция.
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Мнение от palio » пон май 25, 2009 6:24 pm

Един познат ми каза, че ако прекалено много нагрееш се разтича и запушва тръбата. После иди го търси къде се е запушило... ::-k:

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » пон май 25, 2009 6:55 pm

По принцип може да протече ако при спойка капне вода.А въпроса за затваряне на отвора на тръбата е въпрос на практика. :D
Вик,ремонт на бани 0887737270
http://rumen1972.snimka.bg/

Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

Мнение от danisaw » пон май 25, 2009 6:56 pm

За това има тахнологично време за нагряване,примерно при работна температура 260 градуса на поялника, според диаметрите съответно:

ф20 - 6 сек.
ф25 - 8 сек.
ф32 - 12 сек.

Ако спазваш тези условия и предварително съсипеш 1м тръба и 5-6 фитинга,сигурен съм ще постигнеш желания ефект :wink:
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » пон май 25, 2009 9:21 pm

danisaw написа:За това има тахнологично време за нагряване,примерно при работна температура 260 градуса на поялника, според диаметрите съответно:

ф20 - 6 сек.
ф25 - 8 сек.
ф32 - 12 сек.

Ако спазваш тези условия и предварително съсипеш 1м тръба и 5-6 фитинга,сигурен съм ще постигнеш желания ефект :wink:
А за ф63 колко време трябва
Вик,ремонт на бани 0887737270
http://rumen1972.snimka.bg/

Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

Мнение от danisaw » пон май 25, 2009 9:49 pm

rumen_iankov написа:
danisaw написа:За това има тахнологично време за нагряване,примерно при работна температура 260 градуса на поялника, според диаметрите съответно:

ф20 - 6 сек.
ф25 - 8 сек.
ф32 - 12 сек.

Ако спазваш тези условия и предварително съсипеш 1м тръба и 5-6 фитинга,сигурен съм ще постигнеш желания ефект :wink:
А за ф63 колко време трябва

Изображение

Смятам че това е задоволително

За повече инфо пишете,ще се радвам да помогна :\:D/: [/img]
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
ВиК
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон дек 07, 2009 4:48 pm

Мнение от ВиК » пон дек 07, 2009 5:13 pm

Съвременните тръби от полипропилен се произвеждат с едностранна присъединителна муфа с поставен лабиринтен гумен уплътнител в нейния жлеб. Свързването помежду им, към различните присъединителни части (фитинги) и други елементи (подов сифон, сифон за свързване на перална машина и др.) става само чрез напъхване и без лепене. Съединението е сигурно, при нужда може да се разкачи и е способно да поема известно термично удължаване или скъсяване на тръбата, без това да се отрази на неговата плътност. Уплътнителят осигурява плътност дори при обратно течение на водата…..”

Специфично предимството на системата Ekoplastik PPR на фирма Wavin Ekoplastik са тръбите с гама за налягане PN 16 - универсални тръби,които могат да се използват както за студена, така и за топла вода. Докато за топла вода при тръби на други производители се налага да използвате означените с червена линия тръби от гама за налягане PN 20, които идват с около 20% по-скъпи.
Всяка капка под контрол!
http://www.tesa-all.com

Потребителски аватар
udoma
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: вт фев 16, 2010 10:37 am

по-лесно

Мнение от udoma » вт фев 16, 2010 10:48 am

Има един много по-лесен вариант.Правихме банята на едно аверче с Нибко,много лесно и бързо.Обясниха ни в магазина за лепенето /то е важно/ и толкова.Оразмерихме си ги парчетата предварително,нарязахме си ги и си ги залепихме.Не съм гледал в това предаване дали са давали за тези тръби,ама верно много лесно се прави.Ако се интересува някой,ще му дам координати откъде да си ги вземе тръбите и частите и да му обяснят хората как се прави.Пък и се пести за майстор,което хич не е малко :\:D/:
А, забравих да кажа,не е полипропилен,пвц е и само с лепилце,без машинки,без нищо.Да са живи и здрави тези, дето са го измислили.
Друг правил ли е с Нибко,нека пише!

Потребителски аватар
danisaw
начинаещ
Мнения: 46
Регистриран: пон май 25, 2009 3:20 am

Мнение от danisaw » вт фев 16, 2010 3:08 pm

аз,съм работил с нибко,но впечатленията ми са ,че са много крехки.Найстина лесни са за работа,но много лесно се чупят(например подменяхме вертикални щрангове на стар блок и се наложи да къртим оказа се че е паднало малко парче бетон от 20см. в/у такава тръба и моментално се счупи на лепената част,добре че знаех от къде да купя и го подменихме,защото не се продават навсякъде)
ВиК и отопление 0884200392

http://burzdaniel.log.bg

Забогатяването не се мери с пари от момента, в който си осигуриш стандарта и си надмогнеш харчовете.

Потребителски аватар
ВиК
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон дек 07, 2009 4:48 pm

Мнение от ВиК » вт фев 16, 2010 5:13 pm

Не случайно системите ппр Полипропилен се налагат като най-доброто решение за ВиК инсталациите. Тръбите от полипропилен имат висока механична якост, т.е. значително здрави са и трудно чупливи в сравнение с тръбите от PVC например, които стават особено крехки при температури под 0 °С.
Освен това тръбите от полипропилен практически не стареят, включително и оставени продължително време на слънчево греене, нещо, което не може да се каже за други тръби.
Много съществено предимство на тръбите от полипропилен е почти двукратно по-голямата им устойчивост на високи температури – до 110 °С. Поради това преминаването на по-голямо количество гореща вода (80 °С и повече) не може да ги повреди, нито да протекат както би се случило с PVC съединенията.

Тръбите от полипропилен освен това имат и значително по-голяма устойчивост спрямо силно агресивни течности, съдържащи киселини, основи, някои органични разтворители и др. вещества, и то в съчетание с висока температура.
Друго важно предимство на тръбите от полипропилен макар и не пряко свързано с водата е способността им да се самозагасяват, след като пламъкът бъде отстранен, т.е. те не способстват разпространяването на огън.

На последно място бих казал че и аматьор би се справил чудесно само след кратък инструктаж. Пък се дава и експлоатац срок над 50 години - Май си заслужава. :wink:
Всяка капка под контрол!
http://www.tesa-all.com

Потребителски аватар
udoma
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: вт фев 16, 2010 10:37 am

Нибко

Мнение от udoma » ср фев 17, 2010 12:12 pm

Тръби Нибко имат 2 вида-PVC и CPVC.Това бялото е PVC за което говориш,само за студена вода,а CPVC -то е за топла и студена вода.Съответно е доста по-еластично от това за студена и не толкова крехко,затова в магазина ме посъветваха да направим цялата баня с жълтата тръба/CPVC/,разликата в цената е нищожна.
Другото предимство в сравнение с полипропилена,освен ,че е по-лесно за работа,е това,че линейното разширение е много по-малко от това на полипропилена.виждал съм полипропиленови тръби увиснали като черва/освен ако не са с вложкта,но там цена та е доста по-солена/.В бошурата има същото описание за горенето,т.е. не поддържа горене и се самозагасва,както и полипропилена.

Отговори