Гранитогрес в/у плоча, сгур, дюшаме

Подготовка на основата,подови замазки,плочки, паркети, мокети, декоративни подове
Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Гранитогрес в/у плоча, сгур, дюшаме

Мнение от Богомил » пон апр 20, 2009 5:19 pm

Здравейте! За първи път посещавам този сайт и се надявам да ми бъде полезен.
Трябва да сложа гранитогрес. Проблемът е, че сега има старо дюшаме (в някои стаи е паркет), под него има доста солиден пласт сгур ( ~25 - 30см.). Под сгурта е плоча. Има ли начин да не се маха сгурта, а да се направи замазка или друго отгоре. Ако е възможно - как и какво?
Ако трябва да се маха сгурта, с какво да се запълни това доста голямо пространство. Гредите, върху които е наковано дюшамето, трябва ли да се махат?
Надявам се да ми кажете някакъв хитър начин без да махам сгурта, но пък и искам да стане здраво.

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » вт апр 21, 2009 7:48 am

Мрежа и поне 4см замазка. :D
Вик,ремонт на бани 0887737270
http://rumen1972.snimka.bg/

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Сух под

Мнение от vuj4o_van4o » ср апр 22, 2009 5:47 pm

Аз си мисля, че тука може да минеш със "СУХ ПОД" по система на КНАУФ. Ще натовариш минимум конструкцията на сградата.Даже ако е равен пода може директно да го наковеш. Може и да импровизираш, да наковеш http://www.baumarket.bg/product/aquapanel_indoor_103612_knaufusg/. Така ще ти се получи по добра основа за гранитогреса. Сподели ако се решиш на такъв вариант.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » пет май 01, 2009 11:24 pm

Аквапанелът не е ли само за стени... мисля, че не може да носи повече от 50кг/м2? Каква е идеята за сухия под - как се прави, махам ли сгурта?

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » пет май 01, 2009 11:26 pm

Ако може да ми каже някой колко пари излиза приблизително на м.2 сухият под...

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » съб май 02, 2009 10:22 am

Здравейте, прави сте за 50-те кг./м2. но това се отнася за залепване на гранитогрес - вертикално (по стени). Кнауф вече имат плоскост за под - AQUAPANEL® Cement Board Floor Tile Underlay. Изображение Единствената промяна която забелязвам там е дебелината - 6 мм. другите характеристики са му се запазили, както плоскостта за стени и таван. Идеята е че трябва върху дюшемето или OSB плоскостта да се накове подходяща основа с добра адхезия към циментовото лепило за грес и водоустойчива - все пак винаги влизат малки количества влага през фугите на плочките. Все пак това е решение и за баня. И така кнауф решават, че тази плоскост е излишно да е 12 мм. и я правят наполовина дебела, т.е. 6 мм. До тук с добрите новини. Лошата е че тази плоскост все още в Бг не е влязла или поне има някакви тестови количества. Американците - USG - имат подобна плоскост FIBEROCK Tile Underlayment с размери 1200/1200/6.5 mm. и цена около 12.65 лв./м2 с ДДС и с подобни характеристики.

Цената на сух под на база калкулации от производителя KNAUF е 21.50 лв./м2 с ДДС и включва следните материали :
гипсофазер 2 слоя по 10 мм.
изолационна лента по периметъра на помещението
UNIFLOT 25 кг. за повърхностно залепване
Винтове 19 мм. за закрепване на плоскостите
и Керамзит до 2 см. за доп. изравняване (ако е необходимо)
-разходната норма на керамзит 0-4 мм. е 1.1 литра за всеки 1 мм. дебелина на посипката.

Ето и някой подробности:

Цените на строителните материали са калкулирани на база информация от сайта http://www.BauMarket.bg , с ДДС.

В калкулацията не е включена фира!

При полагане в/у дървен под - под посипката се поставя велпапе.
При полагане в/у стоманобетонна плоча над неотопляемо помещение - под посипката се поставя РЕ фолио.
При големи неравности под посипката се полага земно-влажна настилка и междинен слой гипсофазерни или гипсокартонени плоскости.
Като топлоизолационен слой може да се използва EPS с
достатъчна якост на натиск, XPS или плътна минерална вата.
Допустими натоварвания в зависимост от основата:
-върху суха посипка и минералфазер - до 2 kN/м2
-върху полистирол и дървесновлакнести плочи - до 3 kN/м2
-върху трета допълнителна плоскост - до 4 kN/м2
-при залепяне на три плоскости помежду им - до 5 kN/м2
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » съб май 02, 2009 2:04 pm

Благодаря ти, vuj4o_van4o, за изчерпателния съвет! Само не можах да разбера какво да направя със сгурта. Не мога да направя посипка върху нея, а ако я махна - как да запълня тези 25см. Може би не съм разбрал нещо - разясни, ако обичаш, че си е зор... пък и пари...

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » съб май 02, 2009 2:08 pm

Върху плочата има греди, на които е наковано дюшамето, с дебелината на гредите има сгур. Кое да махам и кое мога да оставя (при варианта със сухия под)?

Потребителски аватар
bibiqn
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: нед яну 20, 2008 2:16 pm

Мнение от bibiqn » съб май 02, 2009 8:39 pm

В къщи е същата работа-плоча,сгур,греди,дъски.В момента на места доста скърцат.И аз се чудя как да оправя това.

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » чет май 07, 2009 1:11 pm

Ако дюшемето е стабилно, само се постила велпапе да не изтече посипката през някоя фуга. После се прави минимум 2 см. посипка за изравняване на нивото и се полагат двата слоя гипсфазер с кръстосана фуга.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » чет май 07, 2009 4:41 pm

Здравейте !И според мен е по добре да си направиш замаска3-4 см както казва колегата rumen със мрежа или тънка арматура !Но задължително махни всичкото дърво !!!Защото като го запечаташ с греса отгоре ще започне да гние много по бързо а това няма да е много полезно за здравината какъвто и под да си направиш- успех

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » съб май 09, 2009 1:57 pm

Мерси на всички, които отговарят, ама зорът е, че дюшамето е зверски гнилоч и не мога да му вярвам, че става за основа, ще стане сакатлък и ще се набутам доста... трябва да го махна! Въпросът е да махам ли сгурта, тя става ли за основа на замазка?!?!? Ако става - как? Ако не става - как да запълня тези 25 см.? С посипка и гипсофазер е камила с рогове..., повдигнатият под - също. Да правя ли замазка върху сгурта или да я махам и да пълня с тухли четворки?

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » пон май 11, 2009 1:49 pm

Здравейте! Да именно тава ви написах - замаска върху сгурта! Аз имам стаи които са по същия начин сгур 30 см и замаска защото подовете бяха на пръст и 30 години не са мръднали! А вие имате отдолу плоча което е още по добре ! успех

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » вт май 12, 2009 8:22 pm

Дали да не наредя 1 пласт фибран над сгурта... (или над замазката), за да не потъне мрежата в сгурта... как да я повдигна, че да си върши армиращата дейност...

Потребителски аватар
Богомил
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: пон апр 20, 2009 5:01 pm

Мнение от Богомил » ср май 13, 2009 7:55 pm

Колеги... представителите на KNAUF за Пловдив са леко странни. Отидох при тези на бул. В. Априлов и ги питах за цена на сух под с посипка от 10 см. Боже, какво ми отговориха! Нямало такива неща. Това било изпълнение, което се прилагало замо в Германия! Юнаци! Знайковци! Ако някой работи с кнауф, нека има предвид, че в Пловдив има и такива представители!!!

Отговори