Шпакловка върху гипсокартон

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
gabriela_an
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пон ное 16, 2009 12:14 pm

Шпакловка върху гипсокартон

Мнение от gabriela_an » пон ное 16, 2009 12:27 pm

Здравейте!
Първо да се извиня за въпросите, с които ще ви занимая, защото за вас със сигурност са елементарни, но аз наистина нищо не разбирам от тези неща.
та.. имам апартамент, ново строителство (ако това изобщо има значение), чийто стени са на гипсокартон (залепен за стената). Върху този гипсокартон няма никаква шпакловка, шпакловани са само фугите. Необходимо ли е да се прави шпакловка на стените преди да се боядисат/залепи тапет?
Банята ми е по същия начин само че с някакъв друг гипсокартон (влагосутойчив)... там трябва ли да се прави нещо допълнително или може директно върху този картон да се лепят плочките?

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » вт ное 17, 2009 12:49 pm

Здравейте! Ако сте решили до полагате боя (латекс)първо проверете фугите дали са добре заравнени и дали нямат пукнатини грапавини или вдлъбнатини все неща които след полагането та боята ще се виждат още повече ! Не е задължително да шпакловате целия гипскартон,но е възможно в последствие фугите да прозират и от там по -голям разход на боя в опит те да се скрият!!! Това води до повече пластове боя което не е препорачително особенно за гипскартон !Ако полагате тапети не е необходимо чак толкова финна обработка а само грундирате(задължително и в двата варианта) и полагате тапетите ! За банята- поне две неща трябва да направите! Да укрепите ъглите на гипскартона с лента или по-добре с мрежа на поне 15-20см от ъгъла на всяка стена и да хидроизолирате! Подчертавам че укрепването на ъглите е много важно тъй като 2-3 от 10 бани имат проблеми именно там-пукат се фугите а това може да се дължи не само на лош монтаж на гипскартона но и на улягането на сградата или и двете ! Надявам се да съм бил полезен -успех

Потребителски аватар
gabriela_an
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пон ное 16, 2009 12:14 pm

Мнение от gabriela_an » вт ное 17, 2009 3:48 pm

Много благодаря за изчерпателния отговор!
Бяхте изключително полезен! :)

Отговори