Помощ! Напукаха се плочките върху гипсокартона в банята...

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
adington
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон дек 29, 2008 10:19 pm

Помощ! Напукаха се плочките върху гипсокартона в банята...

Мнение от adington » пон дек 29, 2008 11:27 pm

Здравейте! Не видях моя проблем в никоя тема, извинете ме ако не съм търсил старателно.

Значи проблема е следния:
В банята около тръбите е направен Г-образен куфар от гипсокартон. По него са наредени плочки с минимални фуги. Преди 1 месец се появи първата пукната плочка, а на следващия ден още 2. В момента имаме 5 или 6 спукани пло4ки и всички са на гипсо-картона. Къде е проблема? Питах си майсторите и те се чудят. Плочките са наредени до 10 см от тавана, и е направен таван от гипсо-картон до края на плочките.
Моля ви питайте ме за подробности, ще ви кажа! :help:
Не знам какво да правя. Дали да сменя само напуканите плочки или да правя наново целия куфар... Ако ще правя целия куфар, това означава и тавана да правя наново.
Плочките са испански на Marazzi - би трябвало да са качествени...
Блока е с Акт 16 от Януари 2008.
Благодаря ви много!
Ето снимка преди да се напукат :cry:
Изображение
Иска ми се "майстор" да не беше мръсна дума...

Потребителски аватар
adington
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон дек 29, 2008 10:19 pm

Мнение от adington » чет яну 01, 2009 7:57 pm

:arrow:
Проблема все още е актуален. Моля ви помогнете!!!
Иска ми се "майстор" да не беше мръсна дума...

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » чет яну 01, 2009 11:40 pm

Сигурно не е направена стабилна конструкцията на гипскартона.По добре е свалете цялата с плочките и направете нова.

Потребителски аватар
adington
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон дек 29, 2008 10:19 pm

Мнение от adington » пон яну 05, 2009 11:58 pm

От това се страхувам най-много...
Голямо разваляне ще падне, че за него е закрепен и гипскартона на тавана...

Мпля ви, дайте ми съвет за конструкцията на профилите!
Трябва ли да се слагат ленти на границата със стената?
Какво лепило да ползвам за плочките?
Трябва ли да слагам 2 слоя гипскартон?

Мерси много!
Иска ми се "майстор" да не беше мръсна дума...

Потребителски аватар
paveto
любител
Мнения: 68
Регистриран: пон дек 03, 2007 4:59 am

Мнение от paveto » вт яну 06, 2009 10:14 am

Ако правилно съм разбрал тавана е опрял в плочките което не е добре това е допълнително усилие и може от допълнителната тежест да са се спукали. С колко дебел картон са ти направили тавана ?

Потребителски аватар
adington
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон дек 29, 2008 10:19 pm

Мнение от adington » пет яну 09, 2009 9:15 pm

Не е тавана, защото има фуга между него и плочките, която е запълнена с акрилен силикон.

Наистина ако ще го правя наново, моля някой да ми даде съвети за конструкцията и лепилото!

Благодаря!
Иска ми се "майстор" да не беше мръсна дума...

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » пет яну 09, 2009 10:31 pm

Изидай с итонг и няма да имаш никакъв проблем.

Потребителски аватар
paveto
любител
Мнения: 68
Регистриран: пон дек 03, 2007 4:59 am

Мнение от paveto » съб яну 10, 2009 10:15 am

rumen_iankov написа:Изидай с итонг и няма да имаш никакъв проблем.
Мога ли да те помоля да дадеш по- подробна информация защо трябва да го направи по този начин ? :).
Поздрави.

А ще направиш ли снимка след като са се напукали?

Потребителски аватар
cool_breeze
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: ср яну 14, 2009 5:05 pm

Мнение от cool_breeze » ср яну 14, 2009 5:23 pm

като гледам снимката куфара не е много голям .едва ли проблема е в конструкцията,за6тото и на4инаещ маистор не би трябвало да се затрудни освен ако не е сложил ''лапи'' и въпреки вси4ко ме съмнява така лесно да се напукат.ако е от конструкцията по скоро трябва да падне фугина и по това се познава 4е констукцията ''играе''.мисля си 4е по-скоро пло4ките са били натъртени при транспорт.виж за лапи ако има няма страшно смело лепи отгоре с флекс лепило на теразид или боро.лапите са г -образен профил от CD на които по късата 4аст е хваната за стената/при тебе това би трябвало да е зад тръбите/ а дългата за вертикалните разпонки пак от CD слагат се задължително тъи като рядко е удобно да се монтира ока4ва4 а и тези над15 см. са меки и напрено не държат много и се и усукват.

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » чет яну 15, 2009 5:20 pm

paveto написа:
rumen_iankov написа:Изидай с итонг и няма да имаш никакъв проблем.
Мога ли да те помоля да дадеш по- подробна информация защо трябва да го направи по този начин ? :).
Поздрави.

А ще направиш ли снимка след като са се напукали?
Повечето бани които съм правил съм зидал газебетон 5см и досега нямам оплакване от клиенти.А наскоро къртих една баня с гипскартон където на места беше доста мухлясъл.Скоро ще кача снимки. :D

Потребителски аватар
cool_breeze
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: ср яну 14, 2009 5:05 pm

Мнение от cool_breeze » чет яну 15, 2009 9:38 pm

аз също нямам оплаквания от гипсокартона.относно мухала на гипсокартона това е от неправилна подготовка .преди полагането на пло4ките е задължителна обработката му с грунд бетон контакт /но от този с песъ4инките/ или поне с дълбоко проникващ,след коетоспоред възможностите на клиента дву,три или еднокомпонентна запе4атка и на раз6ирителните фуги/фуга под-стена/ изолираща лента.евтин вариант с относително добър ефект е АКВАСТОП на БОРО- около 40лв. торбата бърка се по рядко но не прекалено и се нанася директно с валяк на 2-3 ръце като между тях се препръсква с вода.но тук все приемаме ЕВТИНИЯ вариант и то дори от клиенти с възможности/наи-ве4е!!!!/и после берем ядове и псуваме а маистора/?????/ я технологията но не и себе си. :[-X: :[-X: :[-X: :[-X:

Потребителски аватар
petar
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср яну 28, 2009 11:28 am

Мнение от petar » чет яну 29, 2009 12:12 am

Възможна причина е вибрация в куфара.Имах такъв проблем,подобен на твоя,с полски плочки които не издържаха на подобен куар,малко по -голям.Друга причина може да възникне при самото лепене,картона ако не е грундиран,при съхнене,дарпа плочките,и след извесно време,при освобождаване на натрупалата се енергия при смукването по време на съхнене,се пукат.
Но без да се види,само за това се сещам.Дано сам ти от полза.

Потребителски аватар
adington
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон дек 29, 2008 10:19 pm

Мнение от adington » чет окт 07, 2010 11:59 pm

petar написа:Възможна причина е вибрация в куфара.Имах такъв проблем,подобен на твоя,с полски плочки които не издържаха на подобен куар,малко по -голям.Друга причина може да възникне при самото лепене,картона ако не е грундиран,при съхнене,дарпа плочките,и след извесно време,при освобождаване на натрупалата се енергия при смукването по време на съхнене,се пукат.
Но без да се види,само за това се сещам.Дано сам ти от полза.
Отлично предположение Пешо. Съвпада с моето :)

Още не съм ги направил. Та нали трябва да си отлежат ;)
Скоро ще го правя. Ще сваля всичко и след това ще направя куфара и ще грундирам гипсокартона както посъветва Cool_breeze.

Благодаря ви на всички за отговорите и полезната информация.

Ще споделя когато имам достатъчно навъртяно време с новите плочки върху новия гипсокартон.
Иска ми се "майстор" да не беше мръсна дума...

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » вт окт 12, 2010 2:46 pm

Основа за полагане на фаянс от гипсокартон, гипсофазер или аквапанел се води еластична. Минималното изискване към лепилото за плочки да е еластично ( подходящо за гипсокартон е например - http://www.google.bg/search?hl=bg&q=%22weber-col-flex-25kg%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=) и достатъчно носимоспособно - т.е. подходящо за размера и теглото на плочите които искаме да лепим.

Следващ момент е самата основа как е изработена - ако куфара е малък, похарчете 3 лева за още едно CD и ги монтирайте през 40 см. и не слагайте картон 9.5 мм. ! Той е много гъвкав и 10 ст. по евтин от 12.5 мм дебелина , но в случая това не е плюс. За тези които си ценят времето и парите мога да предложа два слоя Х 12.5 мм. гипсофазер или един слой http://www.google.bg/search?hl=bg&q=%22AQUAPANEL%C2%AE+baumarket%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai= ( ще си спестите хидроизолацията под плочките). Добра практика е плоскостта (каквато и да е тя да не се захваща за UD профила, а само за вертикалните - CD), както и CD да има лек луфт в UD-то.

И накрая, но не на последно място, плочките не винаги са перфектни, но във вашия случай не вярвам да се паднат дефектните само върху гипсокартона.
С часове мога да гледам как някой работи.

Отговори