Избил конденз по комина

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
il_petia
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон яну 12, 2009 10:54 pm

Избил конденз по комина

Мнение от il_petia » пон яну 12, 2009 11:10 pm

Здраейте, мнг се надявам да може да ми помогнете.
Живеем в панелно жилище,на 3-я ет., под нас хората се отопляват на печка с дърва, и от както са запалили печката (около 23 декември),на нашият комин започна да избива влага (вижте снимката).Със съпругът ми предполагаме, че става конденз в комина и избива при нас, миризмата е ужасна, задушлива, на пушек.
Много моля дайте съвет как да процедираме!
Има ли специален грунд с който да запечатаме комина и после да сложим гипсо картон, на разстояние от комина разбира се, ...не знам, но ви моля за помощ!!!!
Изображение

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » вт яну 13, 2009 4:01 pm

Това не е конденз според мен, а избила "мазнина" от горенето на дърва!
Обикновенно в панелните жилища комините са направени от бетонни коминни тела /понякога доста рехав бетон/. Ако освен това и изпълнението е лошо - ето резултата, особенно, като от долу горят дърва :cry:
Само с "маскиране" няма да стане! Трябва сериозен ремонт, но е много важно съседите да спрат да палят печката докато го направиш. Имай впредвид, че е доста "мръсен" процес и ми е жал за теб - особено сега!
Внимателно съборете мазилката от коминните тела в участъка на петното и виж дали има видими пукнатини или липси по телата:
а) ако само "просмуква", което ме съмнява гледайки снимката, вероятно с няколко ръце шпакловка с гъвкаво лепило върху коминните тела и после гипсокартон /за да не мажеш/ ще си решиш проблема;
б) вероятно проблема е в телата и съвета ми е да ги смениш /опитай да говориш със съседа да си поделите "масрафа" - кухненските комини са само за вентилация/ с хубави коминни тела. Например: http://www.schiedel.bg/
За съжаление ще трябва да направиш по-сериозен ремонт, но ти желая успех! :applause:

Потребителски аватар
s.ivanov
специалист
Мнения: 4
Регистриран: ср ное 19, 2008 12:41 pm

Мнение от s.ivanov » вт яну 13, 2009 6:32 pm

Здравейте,
Bateto Ви насочва в правилна посока. Това което се вижда на снимката няма решение нито с грунд, нито с какъвто и да е друг материал.
Ще трябва да се свали мазилката. Много често проблема е в прегарянето на зидарската смес във фугите на коминните тела или разяждането и от киселиния кондензат на газовете. В някои случаи се отваря фуга около 2 cm и това е причината газовете от горенето примесени с други елементи отделящи се при горенето да проникнат през мазилката към атмосфера.
Тук според мен освен конденза от газовете има и вероятност за теч на влага от друго място (най-вероятно от фуга при покрива или навят сняг в покрива, ако изхода на комина не е добре защитен). Нека не Ви успокоява това, че вероятно над вас има още поне още 3 или 4 етажа, за влагата това не е препятствие. Ако комина не е почистван скоро, със сигурност има натрупани сажди, които при наличието на висока концентрация на влага се просмукват в мазилката.
И така нека спрем да гадаем. Първо потърсете начин да изчистите комина и да отсраните натрупани сажди и евентуално изронени частици от коминните тела.
След почистването е препоръчително да свалите мазилката и да проверите фугите по цялата площ на петното, защото не е сигурно от къде точно е теча. Там където във фугите има силно ронлива зидарска смес е добре да бъде отстранена. Запълването на фугите трябва да се извърши със специална зидарска или шпакловъчна смес за комини и камини (устойчива на температури до 1200 – 1300о С. Това гарантира устойчивост на сместта дори при самозапалване на натрупани в комина сажди – при този процес температурата в комина достига 1000о С.
След това изравнителната шпакловка на комина за оформяне на окончателен вид за боядисване, трябва отново да бъде изпълнена със шпакловъчна смес за комини и камини. Такива циментови смеси може да бъдат намерени на българския пазар в по-големите складове за строителни материали.
Ако ще затваряте коминното тяло с гипсокартон е добре да използвате пожароустойчив или да предвидите носеща конструкция за гипсокартона, в която да вградите каменна вата за изолация.
Имайте предвид, че като затворите коминното тяло с гипсокартон, вече няма да имате възможност да ползвате топлината акумулирана от конструкцията и няма да можете да усетите евентуалната поява на същия проблем, докато мизерията не се появи на гисокартона. В случай, че изградите конструкция от гипсокартон, вероятносста да изпъкнат неравностите на стените около комина е доста голяма – все още сме далеч от истината за прецизното грубо строителство.
Преди да сте решили, че работата е приключила, проверете състоянието на фугите около комина на покрива, тялото на комина над покрива и дали изхода на комина е добре защитен срещу проникването на дъждовна вода или навявания от сняг.
Това е най-малкото което може да направите, подмяната на коминни тела е по-доброто, но и по-ресурсоемко начинание.
Сигурен съм, че едва ли това което споделих тук ви е успокоило, но Ви препоръчвам да не отлагате действията по ремонта. Помислете за Вашето здраве и докато не отстраните проблема не допускайте някой да спи в помещението.
:cry:
Силви Иванов
Ръководител продуктово обучение и квалификация
Оргахим
http://www.orgachim.bg

Потребителски аватар
malkiq
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср авг 12, 2009 1:25 pm

Мнение от malkiq » ср авг 12, 2009 1:57 pm

Преди 3 години имах същия проблем,но котела си беше мой. Решението иска време и най вече пари. С две думи, събаряш стария комин и зидаш нов с тухли. До зимата имаш още доста време,но само така спрях избиването на конденз в стаята и на вън. Естествено материалите трябва да са топлоустойчиви.

Отговори