Минерална или каменна вата

Приложение, изграждане, декориране

Потребителски аватар
tony dimitrova
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пет юли 01, 2011 10:47 pm

Минерална или каменна вата

Мнение от tony dimitrova » пет юли 01, 2011 10:56 pm

Моля Ви за следната информация. Извършваме ремонт в апартамента и предстои изграждане на преградна стена с която се обособяват две малки детски стаи. В предаванията Ви съвета Ви е да ползваме каменна вата, но фирмите за гипскартон препоръчват минерална вата. Бих искала съвет кой вид вата да използваме. Желанието ни е да осигурим шумозащитеност между двете стаи. Необходимо ли е да поставяме двоен гипскартон за да осигурим шумозащитеност. Моля за Вашия съвет.

Потребителски аватар
Prodi
любител
Мнения: 148
Регистриран: чет ное 29, 2007 8:44 pm

Мнение от Prodi » пон юли 04, 2011 3:20 pm

Аз доколкото знам има разлика между каменна и стъклена вата, но и двете са минерални. Така че "каменна минерална" вата е един продукт. Каменната и стъклената вата се правят по различни технологии, но все са си минерални.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » нед окт 20, 2013 3:58 pm

Минералната вата е по-евтина и по-лесна за монтаж, но в никакъв случай не е по-ефективна от каменната вата. Каменната вата има по-добра топлоизолация, шумоизолация, по-добра плътност, благодaрение на което е водоустойчива и пожароустойчива. Това, което са Ви казали за двоен гипс картон за стените е не само по-добро като видовете изолации, но и самата преградна стена е по-здрава, устойчива е на удар. Поставянето на двоен пласт гипс картон не е прищявка на майсторите за да Ви "одерат кожата", а е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условие за преградна стена. Има още едно място където двойният гипс картон е задължителен - при изправянето на стените в банята.
Като заключение мага да Вi препоръчам следното: запълване с каменна вата и направата на преградната стена ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с два пласта гипс картон!
Последна промяна от tmilanov на пет авг 11, 2017 5:49 pm, променено общо 1 път.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » нед окт 20, 2013 7:06 pm

След този "компетентен" отговор бих попитал tmilanov каква е разликата между каменна и минерална вата?

Потребителски аватар
ivelin00
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет окт 24, 2013 12:34 pm

Мнение от ivelin00 » чет окт 24, 2013 12:39 pm

Каменната е направена от вулканична скапа (базалт) а минералната е стъклена вата. То вярно че и двете са минерално но каменната е много по-добра и съответно по-скъпа. При минералната има момент че се свлича надолу с времето и малко или много се нарушават качествата а при каменната няма такива проблеми.

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » чет окт 24, 2013 4:34 pm

Стъклена вата не се произвежда от години и е забранена за употреба.

Потребителски аватар
limo052
любител
Мнения: 94
Регистриран: ср мар 24, 2010 6:54 pm

Мнение от limo052 » нед окт 27, 2013 8:27 am

минерал каменната вата е по добра като своиства и като цена разбира се.А относно картона на два пласта ,няма система която да се прави на 1 пласт в испания даже таваните правят на 2 пласта с 9.5 мм. Просто в БГ всичко е побългарено.
Строителни услуги от алпинисти и на скеле,гипсокартон и други тел. за контакти 0898527222-Стилиян Йовев

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » вт апр 21, 2015 9:20 am

Luna написа:След този "компетентен" отговор бих попитал tmilanov каква е разликата между каменна и минерална вата?
След като съвсем простичко Luna задава некомпетентни въпроси, наистина ще трябва да отговоря, не - да допълня отговора на nikolovvd. Освен това, което Ви обясни колегата, ще добавя, че каменната вата е водо и пожароустойчива, за разлика от минералната вата, която като се напои с вода, единствения начин за отстраняване на влагата е да се подмени минералната вата с нова. В този форум има много "ГАДАТЕЛИ" но малко са хората, които са наясно за какво става въпрос и да могат да дадат наистина компетентни отговори, а не като Луна да се правят на "велики майстори", които като популярния Вуте дават съвсем конкретен отговор: "И я не знам как е, ама не е така!"
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » вт апр 21, 2015 11:29 am

tmilanov написа:
Luna написа:След този "компетентен" отговор бих попитал tmilanov каква е разликата между каменна и минерална вата?
След като съвсем простичко Luna задава некомпетентни въпроси, наистина ще трябва да отговоря, не - да допълня отговора на nikolovvd. Освен това, което Ви обясни колегата, ще добавя, че каменната вата е водо и пожароустойчива, за разлика от минералната вата, която като се напои с вода, единствения начин за отстраняване на влагата е да се подмени минералната вата с нова. В този форум има много "ГАДАТЕЛИ" но малко са хората, които са наясно за какво става въпрос и да могат да дадат наистина компетентни отговори, а не като Луна да се правят на "велики майстори", които като популярния Вуте дават съвсем конкретен отговор: "И я не знам как е, ама не е така!"
Има два продукта - каменна минерална вата и стъклена минерална вата. И двата са минерални, защото се произвеждат от минерали. само че за производството на стъклената вата се използва като основна суровина пясък и се добавя стъкло и някакви други свързващи вещества, а за каменната минерална вата - базалт и разни други минерали. И не е вярно, че не се произвежда стъклена минерална вата. Само че тя е различна от тази, която беше едно време.
Та това е за лафа на Вуте, tmilanov.
И двата материала са пожароустойчиви и с отлични шумоизолационни характеристики. Въпрос на преценка и точно приложение е кой от двата материла да се избере.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср апр 22, 2015 8:31 pm

"Колега" Луна, не желая да Ви обяснявам какво съм казал (написал) и какво - не. Щом имате желанието да ми приписвате думи, които не съм и помислял да кажа, така да бъде, но не забравяйте, че освен мен и Вас, още много други хора четат форума и виждат за каква думичка сте се захванали. Да съм казвал, че тази или онази вата не се произвежда? Да, не се произвежда вече стъклената вата, която беше на "черва", с която едно време изолираха външните тръби на ТЕЦ-овете, или водопроводната инсталация по мазетата на сградите. Щом съм грешен във Вашите очи, така да е!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » чет апр 23, 2015 3:14 pm

Написах предишния пост, защото tmilanov, вие отговорихте на въпроса ми със следното: 'че каменната вата е водо и пожароустойчива, за разлика от минералната вата, която като се напои с вода, единствения начин за отстраняване на влагата е да се подмени минералната вата с нова. "
Както казвате този форум го четат много хора и е добре на въпросите да се отговаря точно и ясно.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » пет апр 24, 2015 8:55 am

Да, така е. Имал съм случай, след като е имало теч, минералната вата сме я подменяли поради факта, че самата тя беше във вода и "теча" продължаваше защото се оттичаше водата от самата вата.
другия факт е, че съм гледал демонстрация на каменна вата в "Стройко". От едната страна я обгаряше горелка, а от другата страна биваше обливана с вода. Резултатът беше, че нито беше обгорена, нито наводнена - тъй като живо ме интересуват свойствата на материите спрямо водата. Водата се стичаше по каменната вата, но не се поемаше, както съм го видял с очите си и съм го работил с ръцете си. Надявам се, че след толкова обяснения от нашите две страни, да сме се до уточнили и, че за в бъдеще няма да изпадаме в безсмислени спорове! Благодаря още веднъж за диалога и моля за извинение ако съм Ви засегнал колега Луна или ако съм засегнал някой друг събеседник.
Успех в бъдещите коментари и в строително-ремонтните дейности!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори