Септична яма или пречиствателна станция?

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
dillci
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср окт 07, 2015 3:14 pm

Септична яма или пречиствателна станция?

Мнение от dillci » ср окт 07, 2015 3:16 pm

Здравейте!

Много бих се радвала на съвет, как да постъпим. Септична яма ли да правим, пречиствателна станция ли? Друго?
Което е по наредбите и правилата.

Предварително благодаря :)!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср окт 07, 2015 8:25 pm

Ха сега де? Как да Ви отговори човек на такъв въпрос? Това да не е хляб и да Ви кажа, че типовия е за предпочитане, защото ...
Много е важно да се знае, за да може все пак някой да отговори, там където мислите да правите септична яма или пречиствателна станция дали се живее постоянно и колко човека живеят постоянно! Ако няма постоянно присъствие, не е нужно да изграждате тази станция поради финансова гледна точка, а отделно, че ако е биологична станция, бактериите трябва да бъдат постоянно "захранвани", иначе ще умрат (от глад). Това ще рече, че е необходимо постоянно изхвърляне на фекалии, за да си "Храните бубите".
Ако не живеете постоянно, е достатъчно да си изградите септична яма, но за да не замърсявате околната среда към септичната яма се изгражда допълнителна ХЛОРНА яма, като между двете се поставя преливник и т.н. и т.н.
Та на въпроса коя рокля ще Ви стои по-добре е добре да уведомите останалите дали ще ходите на бал, дали на сватба или на някакво друго събитие, за да са наясно за каква цел ще я ползвате.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
dillci
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср окт 07, 2015 3:14 pm

Допълнение

Мнение от dillci » ср окт 07, 2015 8:54 pm

Става въпрос за къща с до 10 човека живущи. За постоянно обитаване.
Интерисуват ме и фирми, цени. Ако има някъде информация в интернет достоверна да прочета и т.н. Става въпрос за района на Варна.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » пет окт 09, 2015 4:17 am

При постоянно обитаване от 10 човека, по-добрият и по-правилен вариант е така наречената пречиствателна станция.
Ако някой Ви каже, че по-добре е със септична яма, предложението няма да е удачно, защото ще трябва често да викате от онези, фекалните коли, за да Ви почистват ямата.
Питате за свързване с някои фирми, вероятно ще е по-лесно ако напишете в интернет: "пречиствателни станции", като може да добавите "битови" и много е вероятно да се покажат достатъчно на брой. А кои от тях са в района Ви, не мога да знам.
Успех!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
jojo5
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб юни 29, 2013 8:46 pm

Мнение от jojo5 » пон фев 15, 2016 1:18 pm

За постоянно живеене е най-добре да се сложи пречиствателна станция. А като препоръка за фирма, особено за Варна, препоръчвам HG & Sons Имат много обекти във Варна, които могат да се видят на живо, а и пречиствателните им станции няма нужда да се захранват с бактерии.

Потребителски аватар
chorapki
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пет авг 17, 2018 9:14 pm

Мнение от chorapki » пет авг 17, 2018 9:50 pm

Здравейте! Да попитам и аз нещо. Четох за пречиствателните станции и за изгребните ями. Дали съм разбрала правилно?
1- В пречиствателната станция не трябва да влиза вода с перилни и почистващи препарати, за ад не убият бактериите?
2- В изгребната яма влиза всичката мръсна вода от къщаата, така ли е?
3- Ако по първи въпрос съм разбрала правилно, къде отива мръсната водата от пералнята и банята?
Моля обяснете!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » съб авг 18, 2018 8:38 am

Да, правилно сте разбрали. В случая за да се пречиства поне частично водата от перилните препарати е необходимо да имате преди изгребната яма, както я наричате и хлорна яма, която е свързана със септичната яма на принципа на скачените съдове. Целта на хлорната яма е да пречисти, макар и частично мръсната вода, която вероятно след това ще бъде отведена в близката река, а от там - в най-близката пречиствателна станция. Или ако нямате възможност за втора яма, а и първата няма къде да се оттича, вариантът е да се изгребва периодично септичната яма с фекалните камиони. Доколкото знам, цената на такава услуга не е евтина, но е неизбежна.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
chorapki
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пет авг 17, 2018 9:14 pm

Мнение от chorapki » съб авг 18, 2018 9:03 am

Благодаря за отговора! Още въпроси.
1. Замърсената с фекалии вода е по -малък проблем от замърсената с перилни препарати, така ли е?
2.Хлорната яма само заради перилните препарати ли е необходима?
3. Хларната яма задължителна ли е, когато се прави септична/изгребна яма?
4. Колко е голяма хлорната яма за 4 човека?
5. Пред пречиствателната станция, ако има хлорна яма водите и няма ли пак да убиват бактериите?
6. Трябва ли да има хлорна яма, ако има пречиствателна станция?
7. До колкото разбрах пречиствателната станция е само за тоалетната, но при почистването и с препарат водата пак отива в станцията т.е. пак убива бактериите?
8.Въкъвто и да е модела на пречиствателната станция, както при ямите се налага периодично изгребване с фекален камион?
Ще чакам да отговорите!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » нед авг 19, 2018 10:40 am

chorapki написа:Благодаря за отговора! Още въпроси.
1. Замърсената с фекалии вода е по -малък проблем от замърсената с перилни препарати, така ли е?
2.Хлорната яма само заради перилните препарати ли е необходима?
3. Хлорната яма задължителна ли е, когато се прави септична/изгребна яма?
4. Колко е голяма хлорната яма за 4 човека?
5. Пред пречиствателната станция, ако има хлорна яма водите и няма ли пак да убиват бактериите?
6. Трябва ли да има хлорна яма, ако има пречиствателна станция?
7. До колкото разбрах пречиствателната станция е само за тоалетната, но при почистването и с препарат водата пак отива в станцията т.е. пак убива бактериите?
8.Какъвто и да е модела на пречиствателната станция, както при ямите се налага периодично изгребване с фекален камион?
Ще се опитам да отговоря на въпросите Ви, но не обещавам да съм "абсолютно компетентен".
1. Замърсената с фекалии вода не би трябвало да е проблем, ако имате пречиствателна станция.
2. Хлорната яма не е необходимо да е много голяма, защото е Хлорна яма, т.е. в нея се изсипва химическият елемент Хлор (не мога да Ви кажа точното количество, понеже не съм се интересувал до толкова), който пречиства мръсната вода от перилни препарати и урина донякъде, но все пак след това може да се оттича тази вода в реките. Септичната яма се копае според желанията и възможностите Ви (както Вашите, така и на терена), а хлорната яма се копае сравнително близко до септичната яма като между тях се прави така наречения преливник с цел по-тежките отпадъци да остават на дъното на септичната яма, а течностите да се оттичат в хлорната яма. Ако септичната яма ще се почиства от фекалните коли копаенето на хлорна яма не е задължително. До тук мисля, че успях да отговоря на по-голяма част от въпросите като ще трябва да допълня, че ако ще имате пречиствателна станция не е необходимо и още по-малко задължително да изграждате хлорна яма пред нея. Доколкото имам представа, от пречиствателната станция остатъчните отпадъци могат да бъдат използвани за торене на градината или нивите, ако имате такива.
Не съм напълно сигурен, но мисля, че химикалите, които са в перилните препарати или хлорната вар, която се използва в за хлорната яма бих убили тези малки но полезни бактерии, които са в пречиствателната станция, но за съжаление познанията ми се изчерпват до тук и повече не мога да помогна със съветите си. И все пак, ако мога да Ви помогна с още нещо - питайте.
Желая Ви успех!
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
chorapki
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пет авг 17, 2018 9:14 pm

Мнение от chorapki » нед авг 19, 2018 12:06 pm

Благодаря за отговорите отново! Още няколко въпроса.
На какво разстояние от септичната яма/пречиствателната станция трябва да е кладенецът/сондата, ако водата се използва за миене, пране, поливане, но не се пие? И на какво разстояние трябва да е, ако се пие?

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » нед авг 19, 2018 8:48 pm

Тук трябва да се разбере какво точно ще градите - септична яма или пречиствателна станция?! Септичната яма не трябва да е на по-малко от 3 (три) метра от кладенеца (сондата), защото нека не се забравя, че през подпочвените води и реки, които ние не ги виждаме или усещаме има просмукване от едната вода към другата - от мръсната към чистата. Иначе казано, колкото по-далече я септичната яма от кладенеца - толкова по-добре. Ако ще инсталирате пречиствателна станция не би трябвало да се притеснявате от близостта им, понеже пречиствателната станция представлява един огромен пластмасов дебелостенен резервоар (варел) в който се съхранява мръсната вода и се очаква бактериите да си свършат работата за да я почистят. Този огромен варел е водонепрпопусклив съд и няма как двата вида вода да се месят една с друга.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Kolio
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон фев 17, 2020 6:06 pm

Re: Септична яма или пречиствателна станция?

Мнение от Kolio » пон фев 17, 2020 6:51 pm

Аз имам такава пречиствателна станция и перилните препарати не и пречат, нито тоалетната хартия.
Явно вече са усъвършенствали технологията.
Не мога да кажа актуални цени , но я взех от тук.
https://www.agroup-bg.com/prechistvatelna_stancia_anaerobix.html
Яма имам на село и там слагам хапчета за ями , за да не ми мирише и да пада нивото , за да чистя рядко.
https://www.agroup-bg.com/tabletki.html

Отговори