Термопомпа

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
malkiam
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: вт фев 09, 2010 9:30 pm

Мнение от malkiam » ср фев 10, 2010 7:00 pm

Не знам под ко-генеративни системи дали и двамата имаме едно и също предвид.
Аз говоря за все още водещи се експериментални турбини, които заместват частично или напълно функцията на компресора в термопомпите. Да има няколко уловки в цялата система, но е предмет на доразработка. ::-k:
Може да си отворим тема за тази дискусия.
Сега относно инверторно управление на компресора да става, на помпата към сондажа при големи мощности бих казал задължително.
Но по този начин ти правиш частичен БМС на термопомпата :wink:
Дали е голяма или малка постройката не е от значение. Важна е тендецията да се търси технологично решение, за да предизвика промяна в българския пазар.
Ще говоря на изуст с риск да съм супер неточен, но като си намеря диска на Biral ще го проверя.
Електронната помпа, както знаеш сама регулира оборотите спрямо налягането. При един отоплителен сезон тя би спестила 1 или 2 kW,
когато тя е понижила оборотите си, респективно термопомпата или чилъра ще повиши своя КОП с около 1-2 часа работа. Ето ти още 20 kW, добави твоя инверторен принцип и на компресора ето ти още киловатчета.
И в един момент като си направиш равносметка ето ти 10 до 15 лева по-малко от сметката за ток.
Идва и другото като си правиш по-подобни методики цялата къща хоп сертификат клас А или Б и спестяваш солидно от данъци.
Повечето ще питат колко ще струва ми ще му утежни сметка с 2000 до 3000 лева за изпълнение но да само да си сметне колко ще му върне през следващите пет години отоплителен сезон, говоря само за отопление не за охлаждане.
Относно добивите на топло и електроенергия пак предлагам да си отворим друга тема. Даже мисля да го направя после, че сега ще готвя :\:D/:

Мисля, че можем да обменим идеи и виждания без да търсим марки и спор за качество. Откакто се разочаровах от "големите" фирми които сега берат душа, за поведението им към малкия клиент, категорично съм решил да търся и внедрявам разумни решения, които да са близки по джоба на повечето хора.
Разбира изглючвам безумни решения като диодно отопление от ядрена подводница :shock: / на коя ядрена подводница и е необходимо допълното отопление не знам/

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » ср фев 10, 2010 7:24 pm

С енергийните паспорти не съм на ти, но знам че обследването струва пари. А клас освобождава от данъци 5 години ??? (говоря по спомен)...
та издаването на енергиен паспорт струваше колкото спестените данъци. Нищо стимулиращо... освен това, ако пак не се лъжа, в 'белите' държави изграждането на ВЕИ се дотира. В Япония тока е по-евтин ако влезеш в клас А....

В БълХария, освен собственото удовлетворение и комфорт друго няма.
Инвестицията ти се изплаща с години... Дет викат 'ората- "ти знаеш ли за тия Х лв колко кюмур че си купим и че се греем 10години..."
:D :D

Не знам нищо за турбините за които спомена.
Има ли къде да поразгледам?

Потребителски аватар
malkiam
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: вт фев 09, 2010 9:30 pm

Мнение от malkiam » ср фев 10, 2010 8:12 pm

Има къде и какво да гледаш и да помислим дали има вариант да го внедрим.
Ще пусна темичка.
Не се притеснявай пада ценичката на сертифицирането. Почнаха да мислят положително щот почват да се пръкват тук таме други фирми, които издават таквъз сертификат. Нали ти казавам като му се подпали фитила на бизнеса и той тогава почва да мисли за малкия клиент.
Донякъде се радвам за тази криза, надявам се поне да възпита нещо в "креативния бизнес хъс" в БГ.
До скоро в другите теми тази да си остане чиста за термопомпи.

Потребителски аватар
smalllll
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пет яну 22, 2010 11:24 pm

Мнение от smalllll » пон ное 15, 2010 6:16 pm

Здравейте в момента съм на твърдо гориво и ще си сменям типа на отопление с термопомпа спрял съм се на определен модел и цената дори ми харесва но ако ми препоръчате и нещо друго ще съм много доволен благодаря ви предварително

http://www.daricclima.com/Termopompi-GDH/Voda-voda/GDH-geo/Termopompa-GDH180-Geo/flypage.tpl.html

Типът и е вода вода обаче помпата която е за външния кръг е Грунфос даите идея за нещо също толкова добро и да е малко по евтино

Потребителски аватар
ivapenkova
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср яну 05, 2011 4:36 pm

Мнение от ivapenkova » ср яну 05, 2011 4:51 pm

Термопомпите са скъпо удоволствие, но затова пък напредничаво. Но все пак преди човек да се реши на такова нещо, трябва да проучи дали ще му бъде икономически изгодно да се отоплява с термопомпа - като в разчетите се включи не само месечната цена на тока, но и цената на оборудването и тогава да се прецени има ли смисъл да се слага. Аз не знам кой знае колко по въпроса,ама ние сега с приятеля ми си правим къща и търсим информация за тово-онова.Относно отплението най-икономичното според нас е на дърва и въглища.

Потребителски аватар
mravcho1
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет мар 01, 2012 3:48 pm

Мнение от mravcho1 » вт мар 27, 2012 12:34 pm

Здравейте.
Искам да попитам някой отоплява ли радиатори с термопомпа? Виждам в интернет че има термопомпи, които могат да стоплят радиатори, но дали температурата е достатъчна? Къщата е предвидена за газово котле, но газ няма да прекарват. С огнярство не ми се занимава... Тока идва доста скъп за 200 кв. м... Термопомпа ми звучи много добре, ако топли обаче.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » ср апр 04, 2012 10:22 pm

ivapenkova написа:Термопомпите са скъпо удоволствие, но затова пък напредничаво.
Да. Доста напредничаво. Има-няма само на около 80 ГОДИНИ!!!
:mhihi:
Топли. Но сметките няма да ти харесат и ти ще станеш поредния невярващ в магията на термопомпите...
:mhihi:

Потребителски аватар
yevski
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет май 03, 2012 9:58 am

Мнение от yevski » чет май 03, 2012 10:00 am

mravcho1 написа:Здравейте.
Искам да попитам някой отоплява ли радиатори с термопомпа? Виждам в интернет че има термопомпи, които могат да стоплят радиатори, но дали температурата е достатъчна? Къщата е предвидена за газово котле, но газ няма да прекарват. С огнярство не ми се занимава... Тока идва доста скъп за 200 кв. м... Термопомпа ми звучи много добре, ако топли обаче.
http://zephyr-clima.com/activities/view/5 Можеш да разгледаш тук, на мен ми казаха интересни неща.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » съб май 26, 2012 9:36 pm

yevski написа: на мен ми казаха интересни неща.
Е кажи де!
Са един по един ли да им звъним и да ги питаме?!
Щото КОП до 3 и температура до 80гр е... меко казано доста разтегливо понятие :[-X:

Потребителски аватар
yevski
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет май 03, 2012 9:58 am

Мнение от yevski » чет май 31, 2012 12:42 pm

Зейфод Бийблброкс написа:
yevski написа: на мен ми казаха интересни неща.
Е кажи де!
Са един по един ли да им звъним и да ги питаме?!
Щото КОП до 3 и температура до 80гр е... меко казано доста разтегливо понятие :[-X:
На последната страница на каталога има данни за КОПа при различни температури на въздуха, който е при 75гр на водата. Недостатък е че с ЧЕЗ за доставка на трифазен ток е... сложно :(

Потребителски аватар
vdonchev
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет мар 27, 2014 10:21 pm

Re: Термопомпа

Мнение от vdonchev » чет мар 27, 2014 10:26 pm

radkooman написа:Здравейте,

Нов съм тук, но се радвам, че открих този форум.
Предстои ми строителство на къща и съм се ориентирал отоплението да е с термопампа / вода-вода / и водно подово. Намирам се в София кв. Бенковски и има подпочвени води.
Интересува ме има ли някой който има отзиви за термопомпите и за този вид подово отопление.
термопомпата е най-доброто решение за отопление и охлаждане. Прав си, че в кв Бенковски има подпочвени води, имам познат, който си направи инсталация там и се получи доста успешно.
Какво е термопомпа и какви са нейните приемущества можете да разберете на [url]http://термопомпа.bg/[/url]
Не забравяй че това може да е най-добро решение но и не скъпо.

Потребителски аватар
bigprof
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср яну 27, 2016 5:33 pm

Мнение от bigprof » ср яну 27, 2016 5:40 pm

Аз съм с термопомпа Дайкин въздух вода, и с конвектори на дайкин. Вече трета година имам проблем с помпата.Причината е минусовите градуси.Стане ли -10 градуса и повече помпата спира да работи, дава ми грешка А6.Писна ми да излизам и да я размразявам или да чакам да се качи температурата. Купих си я 2013 година. Заохлаждане добре но за отопление при ниски градуси(-10 градуса и повече) проблем. Може ли някой да помогне?

Потребителски аватар
themainman
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: нед фев 07, 2016 8:35 pm

Термопомпа

Мнение от themainman » нед фев 07, 2016 8:51 pm

Колега, привет. Моят съвет за термопомпите е хубаво да помислиш за варианта въздух/вода. Какво имам предвид - за вода/вода ти си видял, че ти трябва сондаж, но въпросът е, че ако не ти излезне дебита после ще трябва да правиш/купуваш буфер. Което ще те натовари инвестиционно. За бъдещия ми (дай Боже по-скоро) дом аз съм решил - нискотемпературна термопомпа въздух/вода + БГВ с вентилаторни конвектори за режими зима/лято. Успех

Потребителски аватар
rado1987
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср сеп 12, 2018 7:48 pm

Термопомпа

Мнение от rado1987 » ср сеп 12, 2018 8:15 pm

Здравейте, колеги!

Усилено проучвам въпроса с термопомпи и се интересувам има ли някой доволен от неговата система и колко са му разходите по мецеси?

Благодаря предварително!

Отговори