стоманен котел - няколко въпроса

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
tqnata46
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон сеп 23, 2013 7:59 pm

стоманен котел - няколко въпроса

Мнение от tqnata46 » пон сеп 23, 2013 8:36 pm

Здравейте,
преди няколко дни закупих стоманен котел STR 35kW, но имам няколко въпроса, свързани с предназначението на 3 от изходите му. Това са двата малки изхода долната част на задната стена (означени с номера 1 и 2) и номер 3, които се намира на горната стена на котела. За какво служат и как да се свържат? В ръководството за експлоатация не са описани.

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » вт сеп 24, 2013 1:32 pm

Според мен 2 е за пълнене с вода. Слагаш един сферичен кран и свързваш към водопровода.
Възможно е да има клапан, който да не позволява водата да излиза от 2 и затова са сложили изход 1 за изпразване.
Не мога да разбера обаче, защо извод 3, ако е за топлата вода е с по-малко сечение от входния извод, който е между 1 и 2!
За по-сигурно вдигни телефона и питай фирмата, която ти го е продала кой извод за какво е или намери фирма, която се занимава с монтаж на подобни котли.

Потребителски аватар
tqnata46
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон сеп 23, 2013 7:59 pm

Мнение от tqnata46 » вт сеп 24, 2013 1:51 pm

Поразрових се из интернет и открих следния сайт http://www.sistema.lt/index.php?32677921

Според документацията извод 1 трябва да е "Drainage pipe", извод 2 - "Draft controler connection hole" (нямам представа за какво служи), а изход 3 - "Thermometer connection hole"

Потребителски аватар
tqnata46
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон сеп 23, 2013 7:59 pm

Мнение от tqnata46 » вт сеп 24, 2013 1:55 pm

Не е българско производство, иначе се обаждах във фирмата вносител, както и от магазина от който го купих, но точен отговор няма - само предполагат.

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » вт сеп 24, 2013 4:47 pm

Грешката е вярна! :\:D/:
Ако големият отвор отгоре е за изходящата топла вода, а големият ниско долу и отзад е за входящата (от радиаторите) вода, отвор №3 е за термометър и като ти писах - 2 е за пълнене, а 1 за изпразване.
Изпразването се налага при местене на котела, но най-често при някакви ремонтни работи по инсталацията - смяна на радиатори и/или разширение на системата. Затова е и по-ниско от отвора за пълнене. При мен е само с един отвор, през който пълня и празня системата и само развивам маркуча от мивката и го пъхам в канала или обратно, докато при теб е по "лачено"! :lol: Няма да ти се налага да правиш щуротии като мен!
Ако не е тайна, каква система ще ползваш - отворена или затворена?

Потребителски аватар
tqnata46
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон сеп 23, 2013 7:59 pm

Мнение от tqnata46 » ср сеп 25, 2013 9:30 am

Затворена.
Смятам да свържа бойлера към изходи 3 и 2, вместо да слагам термометър, а 1 понеже е най долната точка да ми остане за източване.

Потребителски аватар
sdeath
начинаещ
Мнения: 9
Регистриран: вт окт 23, 2012 11:47 am

Мнение от sdeath » ср сеп 25, 2013 4:22 pm

Моля Ви пишете когато намерите решението, аз също имам интерес и искам да видя как сте се справили.
Поздрави.

Потребителски аватар
tqnata46
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: пон сеп 23, 2013 7:59 pm

Мнение от tqnata46 » чет сеп 26, 2013 8:59 am

Вече съм го свързал, трябва само да го напълня и тествам, защото снощи не остана време. Изход 1 - за източване, изход 2 - за пълнене, изход 3 - топлата вода към серпентината на бойлера (кран за регулиране на дебита и термостатен вентил). Топлата и студената вода за радиаторите са ясни. Сложил съм терморегулатор, който да включва и изключва помпата на парното при (приблизително 50 градуса).

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » чет сеп 26, 2013 3:43 pm

Ако си сложил механичен терморегулатор имай едно на ум, защото ако сондата му не е в директен контакт с водата ще имаш поне 5-10 градуса грешка. На моят котел терморегулатора от този тип съм го дублирал с електронен, който изписва температурата на дисплей и може да му се задава хистерезиса в границите на 5 градуса през 0.1 градуса. Температурният сензор представлява интегрална схема, която е калибрирана в завода и към термометъра тече информация за температурата, а не съпротивление, както става при терморезистор и всеки сантиметър жица оказва влияние на температурата. Естествено и при него я има същата грешка в отчета на температурата (разстоянието между двете сонди е милиметри), но поне мога да го настроя на 42 градуса примерно, докато при механичния от 45 до 50 градуса са 2 милиметра между двете деления.
Има и програматори, които работят с термодатчици във всяка стая и могат да управляват електонни вентили на всеки радиатор. Има всякаква електроника, но няма кой да сипва въглищата. :roll:
Да ти напомня, че задължително трябва да си сложиш един UPS, който да ти захранва помпата при спиране на тока. Котелът ти е доста мощен и ако го изпуснеш да стигне 90 градуса и е пален с въглища, ще трябва да го следиш поне няколко часа докато температурата падне до 60-65 градуса, въпреки че ще го затвориш от всякъде, за да не влиза въздух! :!:
И помпата се свързва на студената вода от радиаторите!

Потребителски аватар
sganev3
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: нед фев 03, 2013 9:20 pm

Мнение от sganev3 » нед сеп 07, 2014 10:23 pm

Здавейте.Защо този котел на твърдо гориво няма автомат за допълване,рпедпазен вентил, и най-важното предпазен вентил по температура-който се монтира на извод 3.Помислете за това.Котлите на твърдо гориво се укротяват трудно,особенно 35 KW.

Отговори