Итонг или червени тухли?

Изолации, мазилки, цокли, декорации

Потребителски аватар
az
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: нед дек 08, 2013 11:20 pm

Итонг или червени тухли?

Мнение от az » нед дек 08, 2013 11:30 pm

Опитах се да намеря подобна тема във форума, но не намерих нищо. Започнахме строителство на къща на два етажа и дойде момента за зидането. Чудим се между итонг и тухла! Може ли някой да даде съвет, кое е по-доброто.

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » пон дек 09, 2013 4:46 pm

Каквото покаже молива. :D
Правиш сметка колко ти излиза на квадратен метър стена с тухла и с блокчета итонг.
Можеш да комбинираш на І-вия етаж с тухли, а на ІІ-рия с итонг, за олекотяване.
Сега има страхотни тухли, които са по-големи от блокчетата итонг и може би ще върви по-бързо работата.
В Youtobe има доста клипове с алтернативни начини на строителство, но не знам дали са навлезли на нашия пазар.
То май на практика всичко се свежда до финансови възможности.

Потребителски аватар
ANGELI
любител
Мнения: 71
Регистриран: съб авг 07, 2010 7:23 pm

Строителни услуги

Мнение от ANGELI » вт дек 10, 2013 3:29 pm

с итонг ще излезе мн.по скъпо
Ремонт на покриви
http://angel-stroi.com

Потребителски аватар
wienerberger
специалист
Мнения: 4
Регистриран: пет май 28, 2010 10:48 am

Re: Итонг или червени тухли?

Мнение от wienerberger » чет дек 12, 2013 4:23 pm

Здравейте,

Бих искал да споделя някой неща относно дискутирания въпрос и коментарите.

Въпроса "Итонг или червени тухли?" на мен не ми си струва неточен. Като сравнявате един материал от една страна като газобетон и така наречената "червена тухла" от друга, означава ли че всички червени тухли са еднакви и няма значение коя ще изберем? Според мен не. Разликите в така наречените "червени тухли" освен в размерите са и в якостта, топлотехническите им характеристики и обемната плътност, звукоизолация. Когато се прави сравнение трябва първо да се се сравняват конкретни технически показатели на конкрестни строителни продукти и сътвенто каква цена би трябвало да платим.

Относно продуктите на Винербергер можете да направите сравнение за завършен м2 зид на калкулатора на сайта на фирмата.

http://calculator.wienerberger.bg/bg/index.php

Относно теглото за материалите за зидария.
Теглото им в една двуетажна сграда, не е от съществено значение и практически няма да окаже влияние от гледна точка на икономия на армировката. При така наречените "червена тухла" обемното тегло също варира. В повечето случай е в границите на 600-800 кг/м3 в зависимост от производителите и предназначението им.

При избора на материала аз бих сравнявал основно три показателя
якост , топлоизолация и специално за вътрешните стени звукоизолация.
Винербергер ЕООД
www.wienerberger.bg

Потребителски аватар
ivanjordanov78
начинаещ
Мнения: 20
Регистриран: вт фев 04, 2014 6:12 pm

Мнение от ivanjordanov78 » вт фев 04, 2014 6:29 pm

Моето мнение е, че тухлата винаги е по-добрият вариант. Все пак е въпрос на избор. Нека колегата каже какво е избрал?

Потребителски аватар
martonikk
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: пет мар 07, 2014 10:35 pm

Мнение от martonikk » съб мар 08, 2014 3:16 pm

Темата е стара, къщата на автора на темата сигурно вече е построена, съборена и пак построена, но все пак да продължил дискусията.
Аз лично бих се спрял на червена тухла, до сега къщите ми на село и вилата са строени от този материал, излиза ми сравнително на нормална цена, също така съм доволен и нямам оплаквания.

Потребителски аватар
hristogeorgiev
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон авг 04, 2014 11:06 am

Мнение от hristogeorgiev » пон авг 04, 2014 11:56 am

Здравейте,
бих искал да разширя темата извън рамките на тухли и итонг. От няколко години в изданията на Строителна седмица, Стройко и панаира наблюдавам нови птродукти за зидане, като полистирол бетонни, керамзитобетонни и газобетонни тухли. Бих искал ако някой има практически опит да сподели. Ето няколко линка
http://www.maxim.bg
www​.dayvar.com
www​.polybet.bg
http://www.termoblock.eu
и други. Презентират се като алтернатива на тухлата и итонга, но с по добра топлоизолация. До колко по-високата им цена съответства на топлоизолационните им качества? До колко по големите им размери помагат?

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » съб яну 03, 2015 7:59 pm

Инж. Петър Петров е дал най-точното обяснение относно избора за тухлата. Аз само ще си позволя да допълня за някои предимства и недостатъци на разните видове до които съм се "докосвал".
"Червените" тухли - четворки са четворки, защото 1 бр тухла замества четири единични тухли. В моите очи съдейки от моята гледна точка, те са крехки, понеже при къртене само с чук и секач половината от тухлата се е отчупила, но не защото замахвам с голяма сила, а защото самата тухла си е толкова здрава,
Газ бетоновата тухла, наричана още по името ма фирмата-производител, "Итонг", има голяма хигроскопичност и поема много влага в себе си.
Тухлите единички, които са плътните са за изграждане на стени, основно където ще има допълнителен монтаж на уреди - мивки, вградени тоалетни, за кухненски шкафове и т. н. Ако се опитате да забиете пирон, или да завиете винт в итонг или в тухла четворка, вероятността да се отвори дупка е много голяма, или пък след време съответния уред (мивка или шкаф) да се изскубне и да направи доста много поразии. Тогава, ако това се случи, ще трябва да сте благодарни, че на близо не е имало човек, защото може да бъде осакатен или по-лошото, което не пожелавам на никого...
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори