Отопление с Термопомпен бойлер.

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
kostac3
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб фев 21, 2015 3:48 pm

Отопление с Термопомпен бойлер.

Мнение от kostac3 » съб фев 21, 2015 3:55 pm

Здравейте,гледам на пазара вече нови Термо помпени бойлери на ЕлдомИнвест. Имат и вградена семпертина.Може ли някой да ми каже дали мога да захраня 60м.кв. подово парно ,през тази семпертина?

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср фев 25, 2015 10:48 pm

Здравейте! Първо на първо не се казва "семпертина", а СЕРПЕНТИНА, и второ на второ, не бихте могли да стоплите жилище от 60 кв. м. поради елементарната причина, че мощността е изключително малка за да можете да стоплите достатъчно жилището си. Ако беше толкова рационално, "Топлофикациите" щяха да умрат от глад.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср фев 25, 2015 10:51 pm

Въпроса Ви изглежда все едно че питате: "Мога ли с кибритена клечка да стопля жилището си?" От там следва извода какъв отговор очаквате да получите.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
kostac3
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб фев 21, 2015 3:48 pm

Мнение от kostac3 » чет фев 26, 2015 8:09 am

Благодаря за отговора,но кажете ми защо 150 литров бойлер с гореща вода над 60 градуса,на може да стопли водата в подовото отопление /около 30 литра/което работи с температура до 40 градуса. :(

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » чет фев 26, 2015 9:43 am

При тези 30кв.м., има не повече от 10л. вода в тръбите и второто предположение, е че са на достатъчно близко разстояние до отоплителния съд. Но при 60кв.м., ще използвате за подовото отопление около един кангал тръба (едно руло = 100м), че и може би малко повече. Пътят на водата ще е достатъчно дълъг и просто ще имате наличност на подово, но без достатъчно висока температура на водата в тръбите. Ако имате финансовата възможност да си позволите да купите 100м тръба, направете си експеримента, да я свържете към бойлера, за да видите колко е температурата на изхода на тръбата, т.е. на тази част, която се връща в бойлера за повторно подгряване. И понеже става дума за бойлер, когато ползвате топлата вода за миене или къпане в бойлера влиза студена вода, която трябва да се подгрее за да бъде топла. Извода е, че когато ползвате топлата вода през мивките и душа, студената вода, която влиза в бойлера, охлажда вече топлата вода, макар и за сравнително кратко време, но през това време топлината в подовото ще е по-ниска. Последно, което искам да Ви кажа е, че температурата в бойлера не е толкова висока, колкото температурата в камината с водна риза, или котлето с водна риза. Да, тези уреди имат възможността да подсигуряват и повече мощност, чрез която да подгряват и бойлер със серпентина, но бойлер да подгрява парна инсталация - не би могъл, защото няма мощността на котлето за парно, или водната риза на камината.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
kostac3
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб фев 21, 2015 3:48 pm

Мнение от kostac3 » чет фев 26, 2015 7:56 pm

Благодаря за отговора,но какво ще стане ако въртим водата на подовото директно през термопомпеният бойлер.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » съб фев 28, 2015 7:34 pm

Ще получите не много топла вода в бойлера, която нито ще грее достатъчно подовото отопление, нито ще е достатъ1но топла за къпане. Нещо подобно на леко загрята вода, която ще поддържа температурата, но няма да грее за да стопли помещението. А пък при къпане ще е като да ползвате проточен бойлер тип "Юнга", където ефекта е да пускаш възможно по-малко количество вода, за да е сравнително топла, т.е., колкото по-силна е струята на водата, толкова по-хладка ще е тя.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
kostac3
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб фев 21, 2015 3:48 pm

Мнение от kostac3 » нед мар 01, 2015 11:03 am

ОК,по какъв друг начин мога да топля водата в подовото,така че да е икономично? :wink:

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » вт мар 03, 2015 9:56 pm

Лично аз съм си изградил отоплителна система с 4 (четири) радиатора и подово отопление в едно от помещенията, където няма възможност за монтиране на радиатор, съм монтирал подово отопление с дължина на тръбата 100м. Самото отопление е чрез камина с водна риза с мощност. която ще я кажа по памет 8+12KW. Може и да греша с мощността, но като реалност мога да споделя, че отоплителната мощност на камината към радиаторите е по-голяма от необходимата, т.е. ако 4-те радиатора имат обща мощност от 8000W (8KW), съм предвидил и резерв за по-студени дни (или за допълнителни радиатори). Подовото отопление съм направил, като съм положил тръбата в помещението от единия край до другия през 15-20см. Колкото е по-гъсто наредена серпентината, толкова повече ще грее - ще има по-голям КПД (коефициент на полезно действие).
Когато запаля първоначално камината температурата на водата я поддържам на около 80гр/С, а като се отвърне къщата, я поддържам около 60гр/С.
Ето затова казвах, че бойлера не може да поддържа такива температури.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Julian Nachev
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср дек 28, 2016 6:10 pm

подово отопление с термопомпен бойлер

Мнение от Julian Nachev » ср дек 28, 2016 6:18 pm

Всъщност правилният отговор дали можете да се стоплите зависи от това колко енергия ви е необходима. Отговора на този въпрос зависи от изолациите на помещението, типа на конструкцията, прозорците изложението и много други детайли които определят колко точно енергия ви трябва и тогава ще разберете дали 7-800W ще ви стигнат.
Аз например, точно с такъв бойлер, в момента отоплявам къща 200кв.м., но къщата е така проектирана, че необходимостта и от енергия да е много, много малка. :[-X:

Потребителски аватар
Julian Nachev
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср дек 28, 2016 6:10 pm

Мнение от Julian Nachev » ср дек 28, 2016 6:20 pm

Всъщност правилният отговор дали можете да се стоплите зависи от това колко енергия ви е необходима. Отговора на този въпрос зависи от изолациите на помещението, типа на конструкцията, прозорците изложението и много други детайли които определят колко точно енергия ви трябва и тогава ще разберете дали 7-800W ще ви стигнат.
Аз например, точно с такъв бойлер, в момента отоплявам къща 200кв.м., но къщата е така проектирана, че необходимостта и от енергия да е много, много малка.

Потребителски аватар
kostac3
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб фев 21, 2015 3:48 pm

Мнение от kostac3 » чет дек 29, 2016 8:46 am

Аз за сега съм разрешил проблема като сложих термо-помпа въздъх-вода 10 кв.мощност.Отоплявам помещение на първия етаж 60 кв.с подово и втори етаж три стаи с панелни радиатори.

Отговори