Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок

Инсталации, ветилационни шахти, климатици

Потребителски аватар
didko_5
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: вт яну 02, 2018 11:53 pm

Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок

Мнение от didko_5 » вт яну 02, 2018 11:56 pm

Здравейте на всички, имам нужда от помощ и за това много се надявам някой да ми помогне. От 3 дни търся из нета сходен с моя проблем, но без успех.
Закупих си апартамент на 8 етаж, като аз съм на последния живущ етаж,а над мен са тавански помещения. Стария собственик на апартамента е бутнал стената между тоалетната и кухнята и ги е обединил в една стая. Но вътре в стената е имало комин - въздуховоден ( разделен на две. Едната част дърпа мръсният въздух от тоалетната, а другата е предназначена за аспирацията в кухнята). Понеже не е могъл да го премахне, го е ставил и сега е по средата на стаята (кухнята). Сега се чудя как да го преместя...
Имам идея - да го пусна с тръба най малко фи-110 от пода с коляно по самия под ( хоризонтално) докато не стигне до стената, там с коляно 90 градуса да го вдигна към тавана по стената ( вертикално), след което пак с коляно 90 градуса да го пусна пак ( хоризонтално) по тавана докато стигне неговата си дупка в тавана. По нагоре си продължава по неговия си път. Демек аз искам само да го преместя за да не е по средата на кухнята.
На кратко - излиза от плочата в краката ми, от там с коляно тръгва 1.5 метра хоризонтално, после коляно и върви 2.60 метра вертикално, после коляно и пак 1.5 метра хоризонтално - след което коляно и влиза в старото си легло. Общо 4 пъти трябва да направи завой. Притеснява ме мисълта, че може да няма достатъчно тяга, и да не дърпа достатъчно заради завойте. ПОМАГАЙТЕ МОЛЯ.

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » ср яну 03, 2018 9:24 pm

Като направите тази хоризонтална "чупка" от 1,5м съседите Ви отдолу ще страдат от липса на тяга.
Дали ще е димоотводен или въздуховоден, комина трябва да е прав във вертикално положение. Всяко едно отклонение от вертикалното положение ще създава съпротивление на въздушния поток и тогава задължително трябва да се използва принудително продухване на тягата чрез вентилатор.
Диаметърът на комина отговаря ли на ф110 или е по-голям? Препоръчително е да си остане със същия диаметър.
Ако все пак имате намерението да го изместите с около 1,5м, направете го с дъги на 45 гр. Да, ще има по-стръмен наклон, но все пак ще се запази част от ефективността на комина.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
didko_5
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: вт яну 02, 2018 11:53 pm

Мнение от didko_5 » чет яну 04, 2018 1:04 pm

Диаметърът на комина е по-голям, аз мога да сложа максимум ПВЦ въздуховоди правоъгълен 60x204 мм.
Какво имаш в предвид с ''направете го с дъги на 45 гр. ''

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » чет яну 04, 2018 10:20 pm

Имате намерението да преместите въздушния поток с ПВЦ тръба ф110 и споделяте, че искате да сложите колена на 90 (87) градуса, за да прокарате тръбата до необходимото място.
Вместо колена, използвайте дъги на 45 градуса, за да има все пак някакъв наклон за естествения изход на въздуха. Освен това мога да споделя, че има ПВЦ тръба с диаметър ф160 и същите фитинги (части) както за ф110.
Изображение

Ето, това е дъга на 45 градуса. Има размери от ф32 до ф160 - като това са размерите за битова канализация. Има и по-големи размери, но те вече не са за майстори - любители. За по-големите размери е необходима малко по-различна техника и майстори на по-високо ниво (разряд).
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори