Как да избера дебелината на гипс-картона за окачен таван

Приложение, разновидности, монтаж

Потребителски аватар
hary11
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пет юли 18, 2008 1:52 pm

Как да избера дебелината на гипс-картона за окачен таван

Мнение от hary11 » вт юли 22, 2008 8:55 am

Здравейте,
Ако някой знае, да помогне. По какви критерии се избира дебелината на гипс-картона за окачен таван. :help:

Потребителски аватар
maistor Slavi
специалист
Мнения: 38
Регистриран: съб май 10, 2008 9:52 am

Мнение от maistor Slavi » чет юли 24, 2008 10:29 am

Минималната дебелина на гипс-картона за окачен таван е 12.5мм, защото ако се монтира 9мм,след време, под действието на влагата той провисва.

Потребителски аватар
dragomanov
начинаещ
Мнения: 13
Регистриран: пет юли 11, 2008 4:45 pm

Мнение от dragomanov » чет юли 24, 2008 10:20 pm

maistor Slavi написа:Минималната дебелина на гипс-картона за окачен таван е 12.5мм, защото ако се монтира 9мм,след време, под действието на влагата той провисва.
Майстор Слави спокойно можеш да си скъсаш майсторското.

12,5 картон е за стени.9,5 , а не 9мм е за тавани.Просто 9 няма.

А бях чул,но незнам дали вече е пуснат в производство 6мм картон (Ст.Загора)

И още нещо:Тавани които съм правил преди 5-6 години все още са прави като косъм :)

Потребителски аватар
hary11
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пет юли 18, 2008 1:52 pm

Мнение от hary11 » пет юли 25, 2008 9:34 am

И аз стигнах до извода, че 9,5 мм е удачния вариант. Не тежи, освен това не се натоварва с други тежести.

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » нед авг 17, 2008 12:12 pm

dragomanov написа:
maistor Slavi написа:Минималната дебелина на гипс-картона за окачен таван е 12.5мм, защото ако се монтира 9мм,след време, под действието на влагата той провисва.
Майстор Слави спокойно можеш да си скъсаш майсторското.

12,5 картон е за стени.9,5 , а не 9мм е за тавани.Просто 9 няма.

А бях чул,но незнам дали вече е пуснат в производство 6мм картон (Ст.Загора)

И още нещо:Тавани които съм правил преди 5-6 години все още са прави като косъм :)
А ти направо изби рибата пич.Гипскартонени плоскости 9.5мм се произвеждат само за нашия регион.Таванни обшивки и окачени тавани се изработват от 2-ва!!! слоя минимум по 12.5мм,но това в белите държави от които идва технологията.6мм плоскости се произвеждат а и внасят в БГ вече от години и се използват основно и единственно за изработката на "огънати фигури" а не за основна облицовка на тавани!!!Но както и да е.Та на въпроса с каква дебелина на плоскоста да си направим тавана в къщи.1-во много е важна конструкцията,масово се говори за двойно и единична скара.Скарата винаги си е двойна,просто е на две или едно ниво.Много рядко да намериш някой да ти я направи на едно ниво в апартамента/проблема с двете нива там е,че ти отнема още 27мм от височината/Та в какво се състой същноста.1-во много малко "майстори" са обучавани за това,обикновенно им казват ето ти профилите "стъпката" е 500мм м/у осово отстояние оправяй се
Хора едно от основните правила е:Никога ама никога не "свързвайте"в областа на UD профила/изключение се допуска само когато стените са изпълнени със суха мазилка/Trockenputz/.После било се оскъпявало.Ми повечето доморасли майстори искат достатъчно добра цена,но не влагат нужните консумативи.Относно 6мм картон той е мноого ефтин в момента се намира на цена около 12.40лв/м2 освен,че и приложението му не е за таванни или каквито и да е облицовки,а за декорации.Един съвет,преди да си късате "майсторските" тапии 1-во ги заслужете,а за останалите ентусиясти/домашни майстори/посетете официалния сайд на Кнауф-България имат брошури и за прохождащи в професията,написани са на достъпен език.Все пак живеем в 21-ви век информация бол.Успех.
П.П. И както вече споменах и в 1-на друга тема:Не забравяйте ПАРОПРОПУСКЛИВОТО ФОЛИО.Но горе цитирания майстор си го знае,щом е правил тавани преди 5-6 години и те са "изпънати" :D
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете. : :lol: :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
VRSgrupEOOD
начинаещ
Мнения: 15
Регистриран: пет мар 13, 2009 10:56 am

Мнение от VRSgrupEOOD » съб мар 14, 2009 12:45 am

съгласен съм с доста от написаното само не мога да разбера какви са тия глупости 12-ка за стени 9-ка за тавани ем добре незнаех но по темата и с двата вида се правят тавани като разликата е в разстоянието между профилите при 12-ката CD-профилите се поставят на 500мм а при 9-ката са на 400,
VRS GRUP EOOD фирмата специализирала своята дейност в областа на сухото строителство

Потребителски аватар
simeonov_74
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: нед авг 09, 2009 10:42 am

Мнение от simeonov_74 » нед авг 09, 2009 11:00 am

VRSgrupEOOD написа:разстоянието между профилите при 12-ката CD-профилите се поставят на 500мм а при 9-ката са на 400,

И логично ,ако се избере вторият вариант с 9,5мм гипсокартон, се хваща по скъпо така че САМО 12,5 ::-k:

Потребителски аватар
VRSgrupEOOD
начинаещ
Мнения: 15
Регистриран: пет мар 13, 2009 10:56 am

Мнение от VRSgrupEOOD » пон авг 10, 2009 8:32 pm

a 6mm има от както има гипсокартон
VRS GRUP EOOD фирмата специализирала своята дейност в областа на сухото строителство

Потребителски аватар
resolv
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: съб май 22, 2010 10:35 pm

otgovor

Мнение от resolv » съб май 22, 2010 10:46 pm

Давам и моето мнение сложил съм декари тавани от гипсокартон.Задължително правя скарата през 0.40, а не както е на стени 0.60, след това има и задължително поднивелирване на CD профилите спрямо окачвачите, забелязъл съм че самодейците там я бъркат най много, прави се или със конец или с подхват с друг дълъг профил и т.н. , но ако тавана е дълъг конците за поднивелирване стават през по къси разстояния, и задължително от едната страна CD профила не трябва да се закопчава с копче.След всичките тези процедури и окабеляване и др. идва ред на гипсокартона. Ако нивото е само едно се слага 9.5 картон. , ако обаче има и второ ниво и фигурки се слага 12-ка, за да може после UD профила за 2-рото ниво да се закопчее по добре...успехи на всички ии един съвет не хабете материалите по добре почикайте майстор за когото знаете че е добър, няма да е никак хубаво да си видиш готиният таван изпонапукан

Потребителски аватар
bardy_1
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет яну 13, 2011 9:21 pm

Мнение от bardy_1 » чет яну 13, 2011 9:24 pm

искам да попитам защо да не "закопчвам" носещия профил от едната страна

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » чет фев 10, 2011 6:26 am

VRSgrupEOOD написа:съгласен съм с доста от написаното само не мога да разбера какви са тия глупости 12-ка за стени 9-ка за тавани ем добре незнаех но по темата и с двата вида се правят тавани като разликата е в разстоянието между профилите при 12-ката CD-профилите се поставят на 500мм а при 9-ката са на 400,
Здравей,
Не бях писал скоро във форума по чисто технически причини.
Не съм съгласен с мнението ти за между осовото разстояние по причина че нямат нищо общо с дебелината на плоскостите,а с чисто техническото изискване за товароносимост на таваните.Между другото правите ли разлика също между таванна обшивка/облицовка и окачен таван от гипсокартонени плоскости,1-та се изпълнява с директни окачвачи,а 2-та с нониус окачвачи/тел с ухо и "пеперудки" ползваме тук пак от евтиния!!!/Та таванна обшивка си правим в панелките,защото няма как да слезнеш с нивото повече от 80-100мм.
Има едни много хубави брошури на Кнауф по темата/направи си труда и ги прочети!!!/
Вярно е,че този форум е повече за любители и "саморасли майстори",но нека се опитаме да спрем да даваме некомпетентно мнение и да подлъгваме хората с него!!!Когато започнах работа по тази специалност в България имаше 20-на колеги/голяма част от тях бяхя минали през немската школа!!!/и 3-ри фирми!!!Сега всеки втори ти казва 3-4 декара "бате" сам съм ги слагаЪл и прочие диващини. Разбирам,че в България безработицата е огромна и всеки се е ориентирал към строителството/щото "бате" в него е хлЕба и салама/,но това не означава,че след като съм гледал някой как яде баница знам как тя се прави!
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете :wink:
Последна промяна от Trockenbauer на чет фев 10, 2011 6:42 am, променено общо 1 път.
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » чет фев 10, 2011 6:41 am

bardy_1 написа:искам да попитам защо да не "закопчвам" носещия профил от едната страна
Здравей,
Не разбрах към кого отправяш въпроса,но ще обясня аз какво имам предвид за UD-профила и НЕ свързването му с CD-профила.
Както всички знаем сградите се движат/няма нищо общо с така нареченото "слягане"т.е.след обзавеждането и обитаването на сградата/.
CD-профила се разкроява с -10мм по-къс от разстоянието между 2-та срещуположни UD-профила!!!за да убира движенията и колебанията в сградата и да предотврати спуквания!!!и кажи ми ти какво ще стане след като се "закопчае" CD-профила към UD-профила,а също така и масовата порочна практика да се свързват плоскостите към UD-профила с рапидни винтове!!!След това никаква шпакловка и акрилатен силикон няма да те спаси!!!Отстоянието на последния винт е 50мм от стените не по-малко!!!/При напречно полагане-конструкция с междуосово разстояние 500мм и монтирането на "нулев" профил при надлъжно полагане с междуосово разстояние на конструкцията 400мм/
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
maas7eer
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: нед мар 20, 2011 10:32 pm

Мнение от maas7eer » нед мар 20, 2011 10:47 pm

здравейте и от мен виждам че се води спор от майстори може ли някои да ми нарисува скарата профили на какво растояние и картона надлъжно или напречно на профилите се слага

Потребителски аватар
maas7eer
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: нед мар 20, 2011 10:32 pm

Мнение от maas7eer » нед мар 20, 2011 10:48 pm

благодаря предварително

Потребителски аватар
ANGELI
любител
Мнения: 71
Регистриран: съб авг 07, 2010 7:23 pm

Мнение от ANGELI » чет апр 25, 2013 10:58 pm

.Та на въпроса с каква дебелина на плоскоста да си направим тавана в къщи.1-во много е важна конструкцията,масово се говори за двойно и единична скара.Скарата винаги си е двойна,просто е на две или едно ниво.Много рядко да намериш някой да ти я направи на едно ниво в апартамента/проблема с двете нива там е,че ти отнема още 27мм от височината/Та в какво се състой същноста.1-во много малко "майстори" са обучавани за това,обикновенно им казват ето ти профилите "стъпката" е 500мм м/у осово отстояние оправяй се
Хора едно от основните правила е:Никога ама никога не "свързвайте"в областа на UD профила/изключение се допуска само когато стените са изпълнени със суха мазилка/Trockenputz/.После било се оскъпявало.Ми повечето доморасли майстори искат достатъчно добра цена,но не влагат нужните консумативи.Относно 6мм картон той е мноого ефтин в момента се намира на цена около 12.40лв/м2 освен,че и приложението му не е за таванни или каквито и да е облицовки,а за декорации.Един съвет,преди да си късате "майсторските" тапии 1-во ги заслужете,а за останалите ентусиясти/домашни майстори/посетете официалния сайд на Кнауф-България имат брошури и за прохождащи в професията,написани са на достъпен език.Все пак живеем в 21-ви век информация бол.Успех.
П.П. И както вече споменах и в 1-на друга тема:Не забравяйте ПАРОПРОПУСКЛИВОТО ФОЛИО.Но горе цитирания майстор си го знае,щом е правил тавани преди 5-6 години и те са "изпънати" :D
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете. : :lol: :wink:[/quote]


Та не разбрах каква дебелина трябва да си сложим:donknow:
Та за конструкцията разбрах
Ремонт на покриви
http://angel-stroi.com

Отговори