Изолация на под над тунел

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
bobe
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: вт сеп 29, 2009 3:06 pm

Изолация на под над тунел

Мнение от bobe » вт сеп 29, 2009 3:16 pm

Здравейте,
Въпроса ми е за мнения дали ще е достатъчна изолация 5 см от полистирол (EPS) от външната страна на под. Всъшност под пода е тунел, който няма да е затворен и се явява външна стена.
Чуденето ми е дали ще е достатъчна тази изолация, за да не се получи много студен пода и какво ще препоръчате да се направи - да се направи по-дебела изолация отвън или да се остави изолация 5 см и да се направи и вътрешна.
Ще съм благодарен на мнения.

Потребителски аватар
n.kamenov
специалист
Мнения: 2
Регистриран: чет сеп 17, 2009 6:08 pm

Мнение от n.kamenov » вт сеп 29, 2009 4:20 pm

Уважаеми Господине,
Относно питането за изолацията по външната страна на тунела определено ДА,но съвета ми е тя да е на базата на екструдиран полистирол (XPS) по две причини,не Ви трябва паропропускливостта на EPS-а и второ XPS-а има по добри топлоизолационни показатели.
А относно вътрешната изолация,тя е излишна при ежедневно обитаеми обеми (жилища) поради това,че с външна изолация затопляте един път конструкцията и тя почти не изстива,а с вътрешна изолация си топлите въздуха в помещението а се образуват и "термомостове"-проводници на външната температура!
По скоро наблегнете на дебелината на изолацията.

Поздрави
Николай Каменов
Мениджър продажби
ДЕНЕЛ България
http://www.denelbg.com

Потребителски аватар
n.mravov
специалист
Мнения: 31
Регистриран: ср ное 12, 2008 1:18 pm

Мнение от n.mravov » ср сеп 30, 2009 2:28 pm

Здравейте,
Наистина правилната страна за изолиране е външната, причините са доста и няма да ги изброявам. Това с което не съм съгласен е, че трябва да се жертва паропропускливостта. Наистина бетона е с не особено добри характеристики в това отношение, но все пак неговата паропропускливост е по-близо до тази на EPS, отколкото на XPS, който е с доста по-лоши показатели. От тази гледна точка аз все пак ви препоръчвам да си направите изолацията със стиропор (EPS).
По тоношение на дебелината - общото правило е, че колкото повече, толкова по-голям ефект от изолацията. Не знам каква е дебелината на бетонната плоча, но при дебелина 20см и 5см на изолацията, коефициента на топлопреминаване U се получава 0,63 W/m2K, което е повече от допустимата по норми стойност 0,5. Чак при дебелина 7см на изолацията се достига стойност на U от 0,48, която вече удовлетворява норматива. Тъй като 7см е рядък размер и се изработва по поръчка, вероятно ще ви е по-лесно да си намерите 8см като дебелина на изолацията, а аз ви препоръчвам да сложите направо 10см и по този начин да постигнете още по-голяма ефективност.
Успех!
Николай Мравов
Ръководител „Технически отдел”, Хенкел България
http://www.ceresit.bg

Потребителски аватар
n.kamenov
специалист
Мнения: 2
Регистриран: чет сеп 17, 2009 6:08 pm

Мнение от n.kamenov » ср сеп 30, 2009 3:01 pm

Уважаеми Господине,
Напълно съм съгласен с изчерпателния отговора на колегата от "Хенкел",но може би не се аргументирах напълно.
В богатата си практика (извън теорията и цифрите) съм се зблъсквал с подобни проблеми и едно от важните неща при конкретния случай е обемната плътност на материала.XPS-a e с най-висока от споменатите материали,а това е важно заради пътнико-потока в тунелите и най-вече заради проблема "дете с топка" :D
Николай Каменов
Мениджър продажби
ДЕНЕЛ България
http://www.denelbg.com

Потребителски аватар
bobe
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: вт сеп 29, 2009 3:06 pm

Мнение от bobe » ср сеп 30, 2009 5:28 pm

Благодаря за изчерпателните отговори.
Доколкото разбрах по-важното е да се търси дебелина на изолацията от колкото вида на материала.
От една страна EPS е по-благосклонен към джоба, но пък и топките на децата на са за пренебрегване :) предполагам пораженията от една такава топка няма да са само естетически, а като се наруши цялостта на мазилката ще започне да се просмуква влага и ще се напои стиропора. Но ако пък последствията не са толкова фатални може би е по-добре да се сложи EPS 10 см и да си свиркам
:\:D/:

Потребителски аватар
Pehlivanoff
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: вт фев 16, 2010 5:29 pm

:)

Мнение от Pehlivanoff » вт фев 16, 2010 6:36 pm

Накратко
За мен е 4ест да се "засека" с такива двама многоуважаеми господа от Хенкел и Денел.Решението на този 4овек може да е и от двата варианта:Фибран(хикспиес) на пода ОТВЪТРЕ,и стиропор(ипиес) или Неопор ОТВЪН.Може и комбинация от двете-тип "сандви4".Разбира се, важна е и плътността на материалите и доброто изпълнение,т.е.-спазване на технологията на производителя.

Отговори