Съвет за начина на топлоизолиране на нова сграда- влага

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
bggeors
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пон сеп 27, 2010 1:33 pm

Съвет за начина на топлоизолиране на нова сграда- влага

Мнение от bggeors » пон сеп 27, 2010 1:52 pm

Здравейте колеги. Предстои ми да топлоизолиран новопостроената ми къща. Отвън съм решил да я изпълня с Neopor 5см. Проблема ми идва от това, че изчетох много мнения и незнам какво да предприема за отвътре. Ел инсталациите са ми положени в тръби(но не в тухлите) и първоначалната ми идея беше предстенна обшивка с гипсокартон и вата. Моля за съвет дали това е добро като вариант и какво бихте ми предложили Вие имаики предвид проблема с влагата която според много специалисти би се появила на вътрешната стена на тухлата при този начин на изолация.

Въпрос 2: Задължително ли е да има нанесена финишна мазилка върху шпаклованата отвън топлоизолация.Идеята ми е изолацията да направя сега до етап мрежа и шпакловане, а напролет финишната мазилката

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » пон сеп 27, 2010 3:59 pm

Здравей,
смятам че 5см ще са ти недостатъчни ::-k: - и то не толкова върху тухлите, колкото върху бетоновите части. Точно там е възможна появата на конденз (ъглови колони, греди и т.н.). Аз лично бих заложил на поне 8-10 см.
Ако минеш на този вариант и не слагаш ватата в предстенната обшивка с други намерения (например повишаване на шумоизолацията на външните стени) смятам, че можеш да скриеш гофрите на инсталацията с т.нар. "суха мазилка" или лепене на гипсокартона върху стената на "кюфтета".
Така хем ще имаш по-дебела външна изолация, хем и предстенната обшивка ще ти се облекчи финансово!
По втория ти въпрос смятам, че ако шпакловаш мрежата спокойно събирай пари за напролет за финишна мазилка - няма проблем :)
Успех!

Потребителски аватар
bggeors
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пон сеп 27, 2010 1:33 pm

Мнение от bggeors » вт сеп 28, 2010 8:21 pm

Благодаря за отговора!!! Ако само шпакловам с мрежата няма ли да просмуче влага неопора.Не е ли смисъла на мазилката да запечата изолацията и тя да си изпълнява основната функция, в противен случай не става ли "ефекта на гъбата" който влошава качеството и.

Потребителски аватар
bateto
любител
Мнения: 100
Регистриран: пет юли 04, 2008 4:37 pm

Мнение от bateto » ср сеп 29, 2010 8:43 am

Не се опасявай от това - повечето изолации на основа на полистирен и без това имат сведена до нулата паропропускливост и вероятността да се "напие с вода" слад като е шпаклован е много ниска (освен ако не живееш някъде в тропиците, където всеки ден вали проливен дъжд :lol: )
Като дойде време за декоративна мазилка догодина просто изчакай да се стопли поне >20оС и си готов!
Освен това ако има някаква остатъчна влага (дори конструктивна - от разтворите за зидане и т.н.) тя има възможност да "излезе" навътре през тухлите - не бързай с гипсокартона!

Отговори