Въпрос за изолации

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
doko
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: нед фев 27, 2011 10:07 pm

Въпрос за изолации

Мнение от doko » нед мар 13, 2011 3:19 am

Здравейте на всички. Доста почетох не намерих нищо конкретно по моят въпрос и реших за драсна някой и друг ред.
Та, след няколко месеца ( живот и здраве ) ми предстои ремонт в апартамента в който живея.

План на апаратамента

Изображение

Въпросът ми са следните -
1 - искам да направя подова изолация с два реда Фибран 2 см - общо 4 см. и отгоре гипсфазерни плоскости на два реда, незнам дали има смисъл да са два реда или само един ? ( съседа под нас има изолация на тавана и пода ми е студен ) - заслужава ли си ?
2 - изолация на тавана с 1 бройфибран 2 см и гипсфазер като окачен таван ( над нас неживее никой )- заслужава ли си ?
3 - предстенна обшивка отвътре, на всички външни стени с 5 см каменна вата и 1 брой гипсфазер 9,5 мм.
4 - подмяна на дограмата с ПВЦ 5 камерна с четири сезонна стъкло двукамерна ( две скъкла )

Моля за споделите мнение за ремонта, заслужава ли си да се прави всичко и какъв ще е ефекта.

Благодаря предварително

Потребителски аватар
Dewalt
начинаещ
Мнения: 37
Регистриран: чет дек 03, 2009 9:00 pm

Мнение от Dewalt » нед мар 13, 2011 11:33 pm

Колега прави разлика от гипсофазер и гипсокартон
1.На пода фибран и гипсофазер - няма да ти се върже -
има си специална посипка за сух под или в краен случай с перлит.
Ако фибрана има и малки разминавания после целия под ще има проблем.
Освен това да 2-та пласта са задължителни,когато се полага втория се слага и лепило,завива се с рапиди и се шпаклова.
Неслучаино немеца е измислил тегхнологията от А до Я.
В краищата на пода които зазвършват към стените се поставя и ватена лента.
2.На тавана е достатъчно да сложиш само фибрана - освен ако не си решил да имаш окачен таван.В този случаи гипсокартон и вата е достатъчно.
3.Стените си намислил добре с ватата,но не с гипсофазер а с гипсокартон 12,5
4.За дорамата не мога да се искажа компетентно -има форуми за дограма конкренто - там съветите са професионални
И не на последно място - ремонта ти не е лесен особенно за човек които не се е занимавал с това.Избери си фирма и повери на нея да го върши.
Поздрави и успех
http://darinell.com/
Строителство и ремонтни дейности

Потребителски аватар
doko
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: нед фев 27, 2011 10:07 pm

Мнение от doko » пон мар 14, 2011 6:51 pm

Dewalt написа:Колега прави разлика от гипсофазер и гипсокартон
1.На пода фибран и гипсофазер - няма да ти се върже -
има си специална посипка за сух под или в краен случай с перлит.
Ако фибрана има и малки разминавания после целия под ще има проблем.
Освен това да 2-та пласта са задължителни,когато се полага втория се слага и лепило,завива се с рапиди и се шпаклова.
Неслучаино немеца е измислил тегхнологията от А до Я.
В краищата на пода които зазвършват към стените се поставя и ватена лента.
Несъм описал подробно представата ми за пода, но тя включва и полагане на самонивелираща се замазка за изправяне на плочата за да нямам проблеми с фибрана.
Относно гипскартона и гипсфазера, знам че гипсфазера е в пъти по здрав затова се насочих към него ( надявам се да съм прав ), но за по евтино мисля да ползвам два слоя от гипсфазер слепени с лепило и рапидни винтове вместо напривер VIDAFLOOR - мисля, че ефекта ще е еден и същ за 2 пъти по малко пари. ( по опитните да ме поправят ако греша )
Dewalt написа:2.На тавана е достатъчно да сложиш само фибрана - освен ако не си решил да имаш окачен таван.В този случаи гипсокартон и вата е достатъчно.
Да наистина несъм описал, че искам да съм с окачен таван, но се колебая между фибран за изолация и каменна вата ( живея в кооперация и тавана е на 2,90, няма да имам проблем със сантиметрите за тавана ).
Притеснява ме и факта с конденза по дограмата, който искам да избегна.

Потребителски аватар
Dewalt
начинаещ
Мнения: 37
Регистриран: чет дек 03, 2009 9:00 pm

Мнение от Dewalt » пон мар 14, 2011 9:18 pm

Логично е гипсофазера да е по здрав
Но е и по тежък
А и на таван вместо гипсокартон ......
http://darinell.com/
Строителство и ремонтни дейности

Потребителски аватар
doko
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: нед фев 27, 2011 10:07 pm

Мнение от doko » пон мар 14, 2011 10:43 pm

На тавана ще е гипсокартон, а на пода гипсфазер. Искам съвет обаче дали от фибрана на тавана няма да става конденз ( по стъклата на дограмата и ъглите ) като запечата стаите, затова се двоумя дали да е фибран или каменна вата.

Потребителски аватар
Dewalt
начинаещ
Мнения: 37
Регистриран: чет дек 03, 2009 9:00 pm

Мнение от Dewalt » вт мар 15, 2011 8:09 am

Сложи си каменна вата.
Няма причина да слагаш фибран.Достатъчно е .
Друг въпрос е ако искаш да се застраховаш и с фибран и вата.
http://darinell.com/
Строителство и ремонтни дейности

Потребителски аватар
doko
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: нед фев 27, 2011 10:07 pm

Мнение от doko » ср мар 16, 2011 10:37 pm

Междувременно си мисля, мога ли да прекарам тръбите от камината в изолацията на пода ? да изрижа ленти в XPS-а които мисля да сложа на пода и оттам да минават тръбите ?

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 12:15 pm

Здравей,
Извинявам се за първата ми публикация по темата,просто когато я писах бях твърде уморен за да се впускам в обяснения.
За по-лесно и прегледно за теб изпращам на е_мейла ти няколко файла и видео за да онагледя как се изпълнява системата за "сух под"/да не се бърка с "двоен под"-така наречения поздигнат под!!!/.
Тук ще побликувам няколко графики за да онагледя и за останалите участници как се изпълнява "сух под".Предполагам,че и други биха проявили интерес.
В твоя случай подходящия вариант е с плътна каменна вата/20-30мм/и отгоре плоскостите.След това полагаш каквато финишна настилка си избереш.Повдигането от сега съществуващия под ще бъде с 50мм!/каменна вата 30мм+2х10мм гипсфазерни плоскости/.
P.S. Публикацията я има и в предищната ти тема

Детайли за продукта
Размери 1000/1500/10 мм.

„Гипсфазер KNAUF VIDIFLOOR” е повърхностно импрегнирана строителна
плоскост подходяща за направата на "сух под" в два слоя ( х2 ) .
Гипсфазер на КНАУФ е само повърхностно импрегниран и поради това
изисква допълнителна хидроизолация в ъглите (стена-под)/за мокри помещения,санитарни възли и бани/.
Обработва се с макетен нож, може и с ръчен циркуляр. Завършва с прав
кант, без скосяване. Обичайното му приложение е двуслойно за изграждане
на *сух под* върху изравнителна посипка или топлоизолиционна плоскост
XPS ,EPS с плътност над 20 кг./куб.м или каменна минерална вата с подходяща плътност (за
предпочитане над 120 кг./куб.м./ обемно тегло). Изисква допълнителна
настилка за финиш - мокет, линолеум, паркет и др.
Размери на плоскостта : ширина 1 м., дължина 1.50 м., дебелина 10 мм.

* При полагане в/у дървен под (тип дюшеме) - под посипката се
поставя велпапе, с цел да не изтече посипка между дъските.
* При полагане в/у стоманобетонна плоча над неотопляемо помещение -
под посипката се поставя РЕ фолио, с цел влагата от конденза да не
се просмуче в посипката, което би намалило обема и и
носимоспособността на същата.
* При големи неравности под посипката се полага земно-влажна
настилка и междинен слой гипсофазерни или гипсокартонени плоскости.

Като топлоизолационен слой може да се използва EPS с достатъчна якост на
натиск (EPS 20 - 25 кг./куб.м), XPS или плътна минерална каменна вата
ROCKWOOL STEPROCK ND (при малки дебелини 2-3 см.) или HD (за
предпочитане)
. Допустими натоварвания на системата СУХ ПОД в зависимост
от основата:

* - върху суха посипка и минералфазер - до 2 kN/м2
* - върху полистирол и дървесновлакнести плочи - до 3 kN/м2
* - върху трета допълнителна плоскост - до 4 kN/м2
* - при залепяне на три плоскости помежду им - до 5 kN/м2

При направата на сух под е необходимо да се залепи изолираща лента по
ограждащите стени. Това предпазва от предаване на вибрациите /шума/ от
пода към стените.
Това са най-общо правилата които спазваш при монтажа на "сух под"
Файл "U 1150" представя връзката към изградена преградна стена върху по система за сухо строителство.
Файл "U 1151" представя връзката към съществуваща стена върху гредоред.
Файл "U 1154" представя каква е връзката в зоната на вратата.
Файл "U 1155"представя как се монтира каса на врата към двоен под.
Файл "U 1539"представя монтирани инсталации в изолационния слой.
Файл "U 1541"представя монтирани стопер за врата.
Файл "U 1145"представя връзката към стена в мокри помещения.

От двата линка можете да свалите видео файлове за начина на монтаж на "сух под"

Файл : Knauf vidifloor solo dry fill.ace
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=15bc8d2acc
Файл : Knauf vidifloor solo mineral wool.ace
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=414f27535f


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Надявам се да съм бил полезен.
Успех в начинанието.

Преди да късате "майсторските" си тапии,1во ги заслужете. :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 12:30 pm

doko написа:На тавана ще е гипсокартон, а на пода гипсфазер. Искам съвет обаче дали от фибрана на тавана няма да става конденз ( по стъклата на дограмата и ъглите ) като запечата стаите, затова се двоумя дали да е фибран или каменна вата.
Здравей,
Съвета ми е да не допускаш грешката на тавана да монтираш екструдиран полистирен-"фибран".
Относно конденза помисли добре по въпроса за вентилиране на помещенията/особено кухнята!/.В есна сруга тема въпроса е разискван доста обстоино.Защото масово се стига до парадокса-спора:Монтирана топлоизолация отвън и/или вътре,качествена дограма и започва едно благославяне на "майсторите".Причината е в това,че повечето хора не се замислят върху основни фактори.
1.Кухня-целогодишно има достатъчно фактори за образуване на конденз и респективно влага и мухъл по стените.Решение-вентилиране на помещението/не винаги абсорбатора е достатъчен/.
2.Всекидневна/хол/,спалня,детска стая-наличието на цветя и други поливни растения,животни и самото наличие на хора в помеещнията допринася допълнително за образувянета на конденз,вкл.температурните разлики вън-вътре в зоната на дограмата.
Решение-вентилиране на помещенията/няма нищо общо с климатика/дори по честото проветряване е елементарно решение в случая даващо положителен ефект.
За повече информация прегледайте въпросната тема/за да не се получават безкрайни copy-paste мнения./ Ето линка към темата във форума :arrow: http://www.misiamoiatdom.com/forum/t-1317-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&postdays=0&postorder=asc&start=15
Съвета ми е да обърнете внимение на написаното от Irene
" Проблем с влагата след топлоизолация
Мисия Моят Дом Форуми -> Топлоизолация "
Ето и малко видео за система "сух под" с разлечните варианти изолация 1."суха посипка",2.Полистирен/обичате да го наричате "Фибран",3.С каменна вата. :arrow: http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/film_knauf_dry_fill.html

http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/film_knauf_solo_polystyrene.html

http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/film_knauf_solo_mineralwool.html

Преди да късате "майсторските" си тапии,1-во ги заслужете. :wink:
Последна промяна от Trockenbauer на пет мар 18, 2011 1:01 pm, променено общо 3 пъти.
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 12:36 pm

Dewalt написа:Сложи си каменна вата.
Няма причина да слагаш фибран.Достатъчно е .
Друг въпрос е ако искаш да се застраховаш и с фибран и вата.
:applause: No comment :shock: ::-k: :[-X:

/След този коментар количеството на рибата в река Дунав драстично е намаляло поради масовото избиване което постигна /:lol:

Преди да късате "майсторските" си тапии,1-во ги заслужете. :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 12:44 pm

doko написа:Междувременно си мисля, мога ли да прекарам тръбите от камината в изолацията на пода ? да изрижа ленти в XPS-а които мисля да сложа на пода и оттам да минават тръбите ?
Здравей,
Да можеш,единствено не забравяй да ги изолираш със специална каменна вата.
Ако пък целта ти е да постигнеш ефекта на така нареченото "подово отопление" то тогава трябва да съобразиш вида на топлоизолацията на пода,както и тръбите които ще използваш.Съвета ми е да не предприемаш сам този монтаж или /с "Пешо от другия блок",защото той е чул от един приятел който е гледал как се прави/ :wink:
Успех в начинанието.

Преди да късате "майсторските" си тапии,1-во ги заслужете. :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 12:54 pm

Dewalt написа:Колега прави разлика от гипсофазер и гипсокартон
1.На пода фибран и гипсофазер - няма да ти се върже -
има си специална посипка за сух под или в краен случай с перлит.
Ако фибрана има и малки разминавания после целия под ще има проблем.
Освен това да 2-та пласта са задължителни,когато се полага втория се слага и лепило,завива се с рапиди и се шпаклова.
Неслучаино немеца е измислил тегхнологията от А до Я.
В краищата на пода които зазвършват към стените се поставя и ватена лента.
2.На тавана е достатъчно да сложиш само фибрана - освен ако не си решил да имаш окачен таван.В този случаи гипсокартон и вата е достатъчно.
3.Стените си намислил добре с ватата,но не с гипсофазер а с гипсокартон 12,5
4.За дорамата не мога да се искажа компетентно -има форуми за дограма конкренто - там съветите са професионални
И не на последно място - ремонта ти не е лесен особенно за човек които не се е занимавал с това.Избери си фирма и повери на нея да го върши.
Поздрави и успех
Здравейте,
Добре казано,най-вече в частта за Немците и технологиите създадени от тях.
Само един въпрос:Защо не гипсфазерни плоскости на стените?!?
има плоскости 10мм за подовете и винаги се монтират х2,но може би забравяш факта,че има гипсфазерни плоскости за стени и те не са за външен монтаж/за там си има "цименфазер",Аквапанел,Битупан и др/
"......Гипсофазерните плоскости на КНАУФ - Vidiwall и Vidifloor, са с широкоспектърно приложение от мазето до тавана, със стабилност и товароносимост, подходящи са за всякакви помещения и са универсална основа за всякакви покрития. (Търговското наименование на продукта в Европа е Vidiwall и Vidifloor - съчетание от Видин и стена, съответно под.
Гипсофазерните плоскости се състоят от висококачествен гипс и целулозни влакна за армиране.

Те се произвеждат с размери 1245 х 2000мм; 2500мм; 2540мм; 2600мм; 2750мм; 2800мм; 3000 мм, с дебелина 10; 12.5; 15 и 18 мм.
Особено подходящ за "Направи си сам" е малкият размер 1000/1500 мм, удобен за транспорт и монтаж от един човек.

Те служат за:
• облицовка на стени и тавани;
• окачени тавани;
• сглобяеми стени;
• сухи подове;
• слепени елементи с топлоизолация за предстенни обшивки и сухи подове. ......"

Преди да късате "майсторските" си тапии,1-во ги заслужете :wink:
Последна промяна от Trockenbauer на пет мар 18, 2011 1:26 pm, променено общо 1 път.
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Re: Въпрос за изолации

Мнение от Trockenbauer » пет мар 18, 2011 1:14 pm

doko написа:Здравейте на всички. Доста почетох не намерих нищо конкретно по моят въпрос и реших за драсна някой и друг ред.
Та, след няколко месеца ( живот и здраве ) ми предстои ремонт в апартамента в който живея.

План на апаратамента

Изображение

Въпросът ми са следните -
1 - искам да направя подова изолация с два реда Фибран 2 см - общо 4 см. и отгоре гипсфазерни плоскости на два реда, незнам дали има смисъл да са два реда или само един ? ( съседа под нас има изолация на тавана и пода ми е студен ) - заслужава ли си ?
2 - изолация на тавана с 1 бройфибран 2 см и гипсфазер като окачен таван ( над нас неживее никой )- заслужава ли си ?
3 - предстенна обшивка отвътре, на всички външни стени с 5 см каменна вата и 1 брой гипсфазер 9,5 мм.
4 - подмяна на дограмата с ПВЦ 5 камерна с четири сезонна стъкло двукамерна ( две скъкла )

Моля за споделите мнение за ремонта, заслужава ли си да се прави всичко и какъв ще е ефекта.

Благодаря предварително
Здравейте,
Относно дограмата.
1.Попитай за дограма с отвори за вентилиране за да избегнеш образуването на конденз/в предишните ми постове ще намериш линк към темата/.
2.Ако разглеждаме стъклопакета като "камера"двете стъкла въшно-вътрешно "образуват" една "камера" т.е. не е "двукамерен"/отделно,че такова понятие не съществува/ :wink: Имаш "нормален" стъклопакет/външно и вътрешно стъкло/и стъклопакет с външно-средно-вътрешно стъкло/така наречения троен стъклопакет/при него имаш два дистанционера-един между вътрешното и средното стъкло и още един между средното и вътрешното,така получаваш две "камери",дистанционерите задължително съдържат "силикагел"/пакетчета с "силикагел" има и в новите обувки/ и микроскопични перфорации за да предотвратят образуването на конденз вътре в пакета!!!

Отвори за вентилиране в дограмата

:arrow: Изображение
Преди някой да е "гракнал":"... така ще влиза студен въздух или топлината ще "бяга" навън..." ще поясня.
Системата е създадена от водещи Немски фирми/Schüco и KÖMMERLING /.

Надявам се да съм бил полезен.
P.S.Извинявам се за разпокъсването на публикациите ми,но въпросите са няколко/както и мнениетя на "колегите"/за това сметнах за необходимо да ги отделя.

Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете. :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
doko
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: нед фев 27, 2011 10:07 pm

Мнение от doko » пет мар 18, 2011 7:15 pm

Изображение

Мисля да обединя ХОЛА и СПАЛНЯТА от горната снимка ( линията в момента която съм нарисувар там е секция, попринцип нява стена там ) и там да се помещават:

1. Кухня - в северната част на старата спалня ( срещу зелената елипса )
2. Трапезария - в южната част на снимката ( зелената елипса )
3. Хола се остава хол :D

Мисля в хола да направя окачен таван с вградена вентилация, в кухнята абсорбатор. Кой според Вас е най-добрият изолатар за таваните на помещението над окаченият таван - каменна вата 5 см, 2 см. фибран, 5 см стериопор ??? или нещо друго ??

Потребителски аватар
pope89
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: вт мар 22, 2011 12:55 am

наи добрия изолант

Мнение от pope89 » вт мар 22, 2011 3:18 am

наи добрия изолант за жилищни помещения закрит в последствие с гипскартон е МИНЕРАЛНАТА ВАТА..

Отговори