Проблем с вътрешна изолация, FIBRAN

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
aikong
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон ное 11, 2013 1:14 am

Проблем с вътрешна изолация, FIBRAN

Мнение от aikong » пон ное 11, 2013 1:44 am

Здравейте!
Започнах да ремонтирам стая на къща, в която не се живее постоянно. Основният проблем през есента и зимата е образуването на конденз поради това, че помещенията се отопляват, а стените са студени. Така се стигна до решението да направя вътрешна изолация (при липса на външна такава). Продавач-консултант ме насочи към FIBRAN 20 mm, който бил предпочитан за вътрешна изолация от много клиенти. Закупих си съответния продукт, но впоследствие разбрах, че не е ефективно решение за вътрешна изолация, защото на позволява стените да дишат.
Преди да попитам трябва да подчертая, че няма да "запечатвам" всички стени на стаята, а само външните такива, които в случая са две.

Възможно ли е все пак да се постигне желаният ефект с FIBRAN-а, в който съм вложил средства (както вече споменах) като съм решил да шпакловам с мрежа, след това да нанеса фина гипсова шпакловка и латекс (които, доколкото знам, са дишащи продукти) или трябва да преглътна лошата инвестиция и да се ориентирам към друго?

Благодаря предварително за мненията Ви!
Последна промяна от aikong на пон ное 11, 2013 7:37 pm, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
nikolovvd
любител
Мнения: 53
Регистриран: ср авг 28, 2013 3:55 pm

Мнение от nikolovvd » пон ное 11, 2013 5:57 pm

Преди два месеца сложих вата и гипскартон на двете външни стени, които бяха направени преди 5 години с фибран. Това бе единствената стая в къщата, която бе изолирана с фибран и ми образуваше мухъл.
Най-лошото е, че мухъла не се вижда. Как го разбрахме.
Сина ми имаше постоянно хрема. Кихаше и кашляше през цялата година, въпреки лекарствата. Преместихме го в друга стая и симптомите започнаха да утихват. Заведохме го на преглед и се оказа, че има алергия към мухъл и плесен.
Понеже не ми се сваляше изолацията, направих хидроизолация, за да изолирам мухъла и положих топлоизолация от гипскартон и минерална вата.

Потребителски аватар
maistor_m
начинаещ
Мнения: 21
Регистриран: пет дек 28, 2012 1:27 pm

Мнение от maistor_m » вт ное 12, 2013 11:21 am

Здравейте!
След като сте си закупили вече FIBRAN-а, няма смисъл да го подменяте. За да можете да го ползвате, трябва да си закупите парна преграда, която да спира влажните пари от въздуха от достигане до стената Ви. Тази преграда следва да бъде поставена над фибрана (тоест върху топлоизолацията).
Ако това решение Ви се струва скъпо, то имате и една друга, но малко по-неефективна възможност. Трябва да си закупите специален грунд, който да спира парите. Строго препоръчително е той да е с висок коефициент на паропропускливост (µ),както на една парна преграда. Нанесете го над топлоизолацията, след което минете отгоре му с грунд за употреба преди боядисване. Над него вече можете да боядисате с боя, която също да може да спира парите.
Много е важно на стената, която ще топлоизолирате, да нямате контакти и каквито и да е други отвори, които да позволят на влагата да премине през топлоизолацията и да достигне до стената.

Потребителски аватар
Spaidy
начинаещ
Мнения: 29
Регистриран: чет яну 03, 2013 12:04 am

Мнение от Spaidy » ср ное 13, 2013 8:29 am

maistor_m написа:Здравейте!
След като сте си закупили вече FIBRAN-а, няма смисъл да го подменяте. За да можете да го ползвате, трябва да си закупите парна преграда, която да спира влажните пари от въздуха от достигане до стената Ви. Тази преграда следва да бъде поставена над фибрана (тоест върху топлоизолацията).
Ако това решение Ви се струва скъпо, то имате и една друга, но малко по-неефективна възможност. Трябва да си закупите специален грунд, който да спира парите. Строго препоръчително е той да е с висок коефициент на паропропускливост (µ),както на една парна преграда. Нанесете го над топлоизолацията, след което минете отгоре му с грунд за употреба преди боядисване. Над него вече можете да боядисате с боя, която също да може да спира парите.
Много е важно на стената, която ще топлоизолирате, да нямате контакти и каквито и да е други отвори, които да позволят на влагата да премине през топлоизолацията и да достигне до стената.
Пълни ама пълни глупости! Ти усмислил ли си това което си написал ?

Потребителски аватар
gogitko
начинаещ
Мнения: 45
Регистриран: пет юли 19, 2013 3:55 pm

Мнение от gogitko » ср ное 13, 2013 4:10 pm

Интересно ми е да видя как се шпаклова и боядисва върху паропреграда. :D

Потребителски аватар
maistor_m
начинаещ
Мнения: 21
Регистриран: пет дек 28, 2012 1:27 pm

Мнение от maistor_m » ср ное 13, 2013 5:51 pm

Здравейте!
Съществуват парни прегради с мрежа, върху които може да се шпаклова!

Потребителски аватар
Spaidy
начинаещ
Мнения: 29
Регистриран: чет яну 03, 2013 12:04 am

Мнение от Spaidy » ср ное 13, 2013 7:05 pm

Пароизолация или паропреграда се слага за да не стигат парите до ватата защото я мокрят, стената мухлясва когато не диша, фибрана няма никакво паропропускане за това мъхлясва и няма никакъв смисъл от всичко което изброи. Дано си ме разбрал за да не ти обяснявам пак.

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » чет ное 14, 2013 2:20 pm

Мухъл се появява там където има влага и студена стена.
Ако използваш XPS за вътрешна изолация на панелен апартамент например, не виждам какъв е проблемът с дишането. Бетонът не диша повече от фибрана. А ако се появява мухъл - явно изолацията не е достатъчна и стената е отново студена.
Така че това с дишането отпада при вътрешна изолация на панелка.
Тухлените стени естествено има по-голяма паропропускливост и не е за препоръчване да се изолират с XPS. Просто трябва да се вземат под внимание някои дадености и да се мисли преди да се правят нещата.

Потребителски аватар
maistor_m
начинаещ
Мнения: 21
Регистриран: пет дек 28, 2012 1:27 pm

Мнение от maistor_m » чет ное 14, 2013 3:53 pm

Здравейте!
Без да навлизам в разни спорове ще кажа, че написаното по-горе е въз основа на информацията от тези два линка:
Линк1: http://marisanbg.com/bg/kakvo-tryabva-da-znaem-za-vatreshnata-toploizolatsiya/page/451/tipid/136#.UoTGNCe3SW8

Линк2: http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=2&t=39416

Отговори