Външна панелна стена със Северно изложение

Разновидности, материали, технологии

Потребителски аватар
dimitar_g_d
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед дек 22, 2019 11:19 pm

Външна панелна стена със Северно изложение

Мнение от dimitar_g_d » пон дек 23, 2019 12:09 am

Здравейте имам следния въпрос:
Апартамента е Панелен като 2-те спални са крайни (външни) със Северно изложение.
Едната спалня има лек заслон от отсрещния блок на около 20 метра от Нашия. Външната и стена е изцяло зад гардероби и надстройки и не се вижда какво става отзад.
С втората спалня имам сериозен проблем с конденза.
Цялата крайна стена (калкана) и на двете стаи както и стените на прозорците (всички външни стени) са изолирани отвътре с перлитни тухли около 10 см (нещо като огнеопорните тухли, които се намират в акумулиращите печки) слагани от Баща ми преди 30г. когато е бил построен блока.
Преди 2 години извиках Алпинист, който запуши панелните фуги. Няма голям ефект и след опушването.
Някои хора казват, че и външна изолация да направя пак няма да реша проблема :(
Стените са с тапети.
Значи за 2-рата спалня (която е доста студена) дори и без да я отоплявам ако температурите навън паднат под 2-3 градуса става нещо страшно.
По протежението на цялата външна стена (както и половината от стената на прозореца част която е към външния ъгъл на стаята) има конденз и тапетите са мокри на една педя от земята. Също мокър става и балатума.
Етажа е 4-ти. Под мен никой не живее и яко смуче отдолу. Ако пусна климатика да направи 18-19-20 градуса става още по лошо положението с конденза постоянно трябва да се бърше. В стаята 20 градуса пода ми е 9 градуса нямам как да се стопли :(
Дограмата ми е 6 камерна Немска.

Въпроса ми е какво може да се направи с случая?
Ако не направи външна изолация ще се реши ли проблема?
Ако не правя външна изолация а сложа гипсо картон с каменна вата дали ще има ефект.
Фибран да слагам отвътре май не е удачно така съм чувал че се използва само външно.

Потребителски аватар
dimitar_g_d
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед дек 22, 2019 11:19 pm

Re: Външна панелна стена със Северно изложение

Мнение от dimitar_g_d » съб яну 18, 2020 2:13 pm

Баси форума вече над месец няма кой да отговори нито един коментар :(

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Re: Външна панелна стена със Северно изложение

Мнение от palio » пон яну 20, 2020 3:16 pm

То въпросът ти е малко реторичен и доста дъвкан, затова сигурно няма отговор ::-k:

Влагата се получава като имаш топъл влажен въздух и студена повърхност на стената. Ако повишиш температурата на тази повърхност като я изолираш отвън или като я скриеш от топлия въздух зад вътрешна изолация, няма да имаш конденз.

Каквото и да направиш "ще има ефект".
Дали външна или вътрешна топлоизолация ще направиш, ако я направиш правилно и с достатъчна дебелина (топлоизолираща способност), ще си решиш проблема.

Само фибран от вътре недей да лепиш. Ако искаш, да не е гипскартон, може Multipor.

Аз лично съм фен гипскартона. Хем и таваните можеш да си изолираш, че от там най-много бяга топлото. Но пък ти стеснява помещението :donknow:

Изборът е твой :mhihi:
morpheus1.jpg

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Външна панелна стена със Северно изложение

Мнение от tmilanov » пон яну 20, 2020 6:46 pm

Донякъде palio Ви е отговорил правилно, но аз мога да споделя моя опит. Живея на 7-ми, последен етаж. Направил съм изолация на апартамента (също е панелен) както отвън с фибран така и отвътре със стиропор. Преди да го изолирам в северната стая имаше конденз в ъгъла на стаята, който се падаше север - северозапад. След като направих изолацията нещата се промениха към по-добро, но попаднах на едни алпинисти, които комай се учеха на моя апартамент. Ако успеете да намерите подходящите майстори, вярвам, че ще бъдете доволен и няма да имате конденз.
Ако решите да правите изолация отвътре с гипс картон няма да е грешка, но сложете от вулканичната вата (тази с голямата плътност), а не се подлъгвайте да слагате от рехавата вата, която за да се продаде я наричат минерална или каменна.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори