Има проблем в системата!

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
varbinka33
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет дек 17, 2009 9:48 am

Има проблем в системата!

Мнение от varbinka33 » вт дек 29, 2009 9:44 pm

Уважаеми колеги!
Моля отново за помощ! Смених камината с водна риза от 19 на 29 кВт, но проблема си остава - не може да си вдигне температурата на изхода на водната риза. Виках майстора дето ми прави инсталацията и той е на мнение, че няма грешка. Отопляваме 90 кв.м. Къщата е доста разчупена. Имаме стая (мазе) под нивото на земята (нулата) и там също има монтиран радиатор. Камината е на нивото на нулата, от нея водата с тръба 1 цол се вдига до етажа, на който има монтирани разпределители. Реализирани са 5 кръга с по два консуматора на всеки. От разпредитителя тръгва тръба за таванската стая и там е поставен и разшерителния съд. Студената вода отново се събира в разпределител, разположен на нивото на топлата (около 110 см от пода) и успоредно на тръбата с топлата вода се връща с тръба 1 цол в камината. Трябва да подчертая, че от камината тръбите за топлата и студената вода са вдигнати по тавана и се така влизат на етажа горе. Системата събира много въздух - няма поставени обезвъздушители на колектора и камината. Има проблем - давайте съвет къде да го търся? Явно проблема е в кръга на студената вода. Тръбите за топлата и студената вода по цялото трасе се водят успоредно една до друга по пода. Моля за помощ!!!!!

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » вт дек 29, 2009 10:22 pm

Аз не разбрах къв е проблема. Студено е в стаите или не вдига желаните от теб Х градуса?

Първо гони въздуха! Като римлянин- християнин... :mhihi:
После виж циркулацията. Имаш ли контактен термостат за помпата?
Прегледай всички кранчета, вентилчета... намали скороста на циркулация....
Какво слагаш в камината? Дърва- сухи/мокри, въглища...
Бойлер, мойлер, буфер, муфер...?
Е такива работи.

Ако в стаите се затопля, а просто температурата на водата е ниска, 1000% нямаш термостат, който командори помпата!

Потребителски аватар
varbinka33
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет дек 17, 2009 9:48 am

Пояснение!

Мнение от varbinka33 » вт дек 29, 2009 10:32 pm

Ами проблема е, че на изхода на камината топлата вода не може да стане повече от 60 градуса! За два месеца слагам трета камина, защото майстора каза че няма проблем с изграждането на системата. На колектора и камината нямам обезвъздушители - това проблем ли е? Проблем ли е, че колектора на студената вода е на едно ниво с този на топлата и... след като се съберат в колектора всички студени води отново успоредно на тръбата с топла от етажа влиза но тавана на кухнята и по тавана влиза в камината - това проблем ли е?
Обърнете внимание, че стаите са под нивото на нулата (мазе - там слиза тръба от стаята на етажа със тетка и после отново студената се качва от мазето към стаята на етажа - това проблем ли е?) Как се реализира кръга на студената вода - явно там е проблема??? Не знам аз съм просто една жена, която иска да стопли дома си....

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » вт дек 29, 2009 11:04 pm

Не ми стана много ясно, но тва, че топлия и студения колектор са на едно ниво не е проблем. Нормално е всички "студени тръби" да се събират преди входа на камината. Ако системата може добре да се обезвъздуши, няма никакво значение къде са обезвъздушителите. Трябва да са на най-високите точки. Това коя тръба през кой таван минава не е от съществено значение, ако е обезвъздушена системата като хората.
Не разбрах топло ли е у вас :D
Има ли една джаджа закачена на топлата тръба някъде близо до самата камина,или няква джаджа с едно "пишле" :D около водната риза, от която излизат кабели и отиват до помпата?
Кажи на майстора ти да сложи контактен термостат на помпата и да го настрой на 60гр. Ако те гледа кат теле,сменяй майстора! Просто не е доучил в ПУЦ-а.
Пак питам, топло ли е в стаите и имаш ли бойлер със серпентина закачен към системата?

Потребителски аватар
varbinka33
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет дек 17, 2009 9:48 am

Още пояснение

Мнение от varbinka33 » ср дек 30, 2009 8:36 am

Първо да Ви благодаря! Да има термостат, но е настроен на 30 градуса (майстора каза, че така е добре). Не системата в момента не е обезвъздушена добре, но с първите две камини беше и резултата е, че дори и при един включен консуматор не загрява водата на изхода. В стаите не е топло. В големия студ минала седмица при изходяща топла вода на 50 не докарахме повече от 12 градууса. Има бойлер, който го включваме само на ток. Разбирате ли - и един и всички консуматори да работят резултата с температурата на изходящата вода е един и същ. Сега днес ще се постарая да обезвъздуша системата. Всеки консуматор има кранче за студена и топла вода. Мога ли да регулирам церкулацията като леко притварям кранчетата на студената? За термостата разбрах, ще завъртя копчето на 60. Ако кажете ще направя скица или снимки и ще ги кача за да разберете как са монтирани всички джаджи.

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » ср дек 30, 2009 9:32 am

Основно въздуха. Аз не бих си позволил да паля преди да е обезвъздушено добре. Пускай помпата последователно на бърза и после на бавна скорост. Вади въздух, после спри помпата и пак вади.
Разбери, че въздуха е враг номер 1. Не трябва да има въздух никъде в системата. Ако след изхода на камината, тръбитр тръгват рязко надолу, трябва и там да има обезвъздошител. Не е лошо да качиш някоя снимка на камината отзаде, колекторите.....
Другите камини какво ги направи?

Потребителски аватар
kdravia
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: съб ное 14, 2009 7:57 pm

Мнение от kdravia » нед яну 03, 2010 7:08 am

Знаеш ли какво да направиш.Първо УБИЙ-"майстора".Ако можеш пусни някоя схема.Моето е с помпа на един етаж.За 15/20 мин. при два радиатора и отворен бойлер,със сухи дърва достигам 80/90градуса.Какви са тези 12градуса???При мен са толкова без да паля.Пускай схеми.

Отговори