Микропроцесорно управление на котли за твърдо гориво.

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
borq
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет фев 04, 2010 4:25 pm

Микропроцесорно управление на котли за твърдо гориво.

Мнение от borq » чет фев 04, 2010 4:28 pm

Искам да споделя моя опит от монтажа и наблюдения от експлоатацията на следното управление REM09B.
Три сезона ползвах котел „VIADRUS V26-7” отворен тип в режим на управление „ръчно” (отиди виж и регулирай :-) накрая ми писна и реших да си монтирам автоматично управление. След дълго търсене по магазини и интернет попаднах на този модел REM09B.
Адрес на сайта:
http://www.remtechnology.eu/catalog/product_info.php?products_id=353

Изображение

След като ме увериха, че може да се използва за всички котли твърдо гориво и има 12 месеца гаранция се реших да го закупя и монтирам.

Системата се предлага в следната комплектация:
1. Микропроцесорен терморегулатор REM02B (с датчик за температура) - 1 брой.
2. Аварийното захранване R200W (без акумулатор) – 1 брой.
3. Вентилатор WB6A – 1 брой.

Вентилатора монтирах лесно, направих една планка и две шини и го монтирах на котела с болтове.
Аварийното захранване го свързах към един стар автомобилен акумулатор.

Регулатора има възможност да управлява:
1. Вентилатор (управлението е с регулиране на оборотите от нула до макс.)
2. Циркулационна помпа на централното отопление
3. Помпа на бойлер за гореща вода
4. Стаен термостат.

Първото ми впечатление:
Веднага забелязах, че въглищата изгарят напълно. Преди когато го нямаше регулатора ( вентилатор) след като изгасне котела ,голяма част от въглищата не изгаряха напълно и си отиваха на боклука .
Има вградена памет което значи, че си помни настройките в случай на спиране на захранването.

Има и вградена защита от аварийни ситуации. Разпознава следните аварийни ситуации:
- Повреждане на датчика за температура;
- Прекъсване в кабелите свързващи датчика на температура;
- Повишаване на водата в котела до 93С;
- Включване на авариен датчик STB;

В авариен режим се задейства светлинна и звукова аларма, като незабавно се спира вентилатора и се включва помпата в непрекъсната циркулация. До момента не ми се е случвало, но го изпробвах предварително с нагряване на датчика с запалка.

Регулатора работи в три режима: запалване, работен и авариен режим.
Режим запалване се включва ръчно, а останалите са автоматични.
В режим запалване включва вентилатора на продухване докато температурата на водата стигне 35 градуса, след това автоматично преминава в работен режим.
В работен режим поддържа автоматично предварително зададената температури през три различни времеви зони. Като температурите и часовите зони могат да се регулират.
Много съм доволен до момента от работата на регулатора. Поддържа си зададената температура постоянна.

Отговори