Съвет за камина с въздуховоди

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Съвет за камина с въздуховоди

Мнение от Handy-man » ср апр 09, 2008 7:53 pm

Купих си камина "ПРИТИ ЧВВ" с въздуховоди. Имам намерение да отоплявам с нея около 120 кв.м. общо на 2 етажа със височина на стаите 2,5 м. Гледах ТВ предаването за изграждане на камината тип-рамка и мисля да се придържам към него. Имам 2 въпроса:
1. Комина ми е с отвор Ф130, но се състои от 2 независими секции (всяка от тях е Ф130). Отвора на димоотвода на камината е Ф200. Ще е достатъчен ли единия комин за нормалната работа на камината, или ще трябва да заустя тъбата в двата комина. И ако се наложи да е в двата, кой е по добрия начин: да изработя смесител с един вход Ф200 и 2 изхода Ф130 или да съединя двата комина чрез пробиване на отвор в преградата между тях(единият от комините се ползва от готварска печка);
2. За изграждане на камината ще ми трябват материали като фланеца за комина, гъвкавата тръба, металните профили и т.н. Може ли някой да даде координатина фирми, от които да си ги доставя
Изображение

Потребителски аватар
gencho-gealan
специалист
Мнения: 123
Регистриран: нед фев 17, 2008 9:42 pm

Мнение от gencho-gealan » ср апр 09, 2008 10:42 pm

В никакъв случай не пробивай комините помежду им,щом другият се ползва!Ще нарушиш веднага тягата и става страшно!Има даже изискване,когато се ползва един димоотвод от два уреда,денивелацията на заустването им да е поне 40-50 см.А иначе в БГ стандарта за димоотводи е Ф130, а сръбския е Ф140.Затова на сръбски камини се взимат и такива тръби, и после се скосяват за заустване.Мисля,че няма да имаш проблеми с този диаметър,все пак доста жилища ползват такива камини без да са си правили отделен комин!

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » чет апр 10, 2008 10:05 am

Благодаря много за бързия отговор! Камък ми падна от сърцето, че като си представя колко преработки трябваше да правя..... Ако при строежа на къщата съм знаел, че ще слагам камина, да съм взел мерки.
И едно друго въпросче. Като гледах филмчето, булото се затваряше отсякъде, даже и решетките се лепяха. Ами ако се наложи да се чисти или сменя гъвкавата връзка, какво се прави. Аз мисля при мен да оставя доста голяма решетка отгоре и да не я лепя. Ако се наложи ремонт, ще прониквам през нея.

Потребителски аватар
gencho-gealan
специалист
Мнения: 123
Регистриран: нед фев 17, 2008 9:42 pm

Мнение от gencho-gealan » съб апр 12, 2008 1:10 am

Не се притеснявай въобще за гъвкавата връзка!!!Ако я вземеш точно такава,каквато ти трябва,т.е. за камина,то тя е само почистваща се!Не се налага да се размонтира камината за почистване.Тя от разликата в температурите(при работеща и неработеща камина,от разширение и свиване) се почиства!Нали не си представяш,всеки,който си е изградил такава камина,да я разглобява при почистване?Но имай в предвид,че е по-скъпичка от другите гъвкави тръби,като за абсорбатори например!

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » съб апр 12, 2008 1:07 pm

Абе и аз това се чудех, как не си оставят вратичка за почистване, а то каква била работата. А иначе цената я видях, ща трябва да се бръкна поне 150 лв. ама нали веднъж ще се купува. Остана да помисля за редукцията Ф200 -> Ф130. Дали се продават стандартни или трябва сам да си я изработвам. А от какъв материал трабва да е, за да нямам проблеми с почистването. Дали не мога да сцепя накрая гъвкавата връзка и да и свия диаметъра до Ф130?

Потребителски аватар
gencho-gealan
специалист
Мнения: 123
Регистриран: нед фев 17, 2008 9:42 pm

Мнение от gencho-gealan » съб апр 12, 2008 7:31 pm

:\:D/: Точно така! Направо я свиваш на фуния до необходимия диаметър!Даже си мисля,че не е нужно да я сцепваш,а само да я прегънеш,нали е от алуминиево фолио! :wink:

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » съб апр 12, 2008 7:59 pm

Благодаря много за помощта :applause: Като почна да я правя (може би в края на лятото) ако имам нужда от съвет, пак ще пиша.

Потребителски аватар
gencho-gealan
специалист
Мнения: 123
Регистриран: нед фев 17, 2008 9:42 pm

Мнение от gencho-gealan » нед апр 13, 2008 1:09 pm

Разбира се,пиши,снимай и покажи как се е получило!Погледни пак предаването и ако е необходимо,уплътни около тръбата и розетката с термоустойчиво тиксо.Така ще си напълно спокоен,че няма да прониква дим оттам!Успех!!!

Отговори