Изграждане на водно подово отопление

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
cheto
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: чет май 09, 2013 9:51 am

Изграждане на водно подово отопление

Мнение от cheto » чет май 09, 2013 12:07 pm

Здравейте,

Реших в къщата на село да сложа за отопление камина с водна риза и съответно водно подово отопление. Разгледах информацията в интернет и реших да си направя подовото сам. Надявам се професионалистите да не се обидят, но кризата си е криза. Разбира се преди да започна трябва да си изясня някои неща.
Смятам да изградя подовото по следния начин.
1.Ще залепя 10 см широк фибран (дебелина 1 см) на стените ;
2.Ще сложа фибран 2 см върху плочата/пода. Мисля да го залепя с малко теракол;
3.Ще сложа найлон върху фибрана за изолация;
4.Ще сложа арматурна мрежа за да не се напука замаската и за която ще захвана със свински опашки тръбите;
5.Ще заложа тръби Ф16 със стъпка 15-20 см – най-вероятно PEX AL PEX;
6.Ще сложа фуги от фибран между отделните серпентини и между помещенията;
7.Замаска.

Ето и въпросите

1.Имам 5,5 см от плочата за изграждането на цялото подово, това достатъчни ли ще ми е? Замаската ще стане около 3 см (с тръбите вътре)
2.Описаните стъпки по-горе достатъчни ли са или трябва да предвидя още нещо?
3.Мога ли да не лепя фибрана?
4.Някой може ли да ми препоръча „достъпна ” марка замаска с добри топлинни характеристики.
5.Найлона задължителен ли е?
6.Как мога да изчисля мощността на серпентините? Има ли някаква връзка между линеен метър М и мощност W за по-лесна калкулация?

Свързването на тръбите с колекторите, камината и тнт. , както и тестването на инсталацията ще го оставя на професионалист.

Предварително благодаря на отзовалите се.
Cheto

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » чет май 09, 2013 10:15 pm

Здравейте cheto,
Много въпроси, които искат и много отговори. Ще се опитам да помогна доколкото мога. 1, Купувате си фибран с дебелина 20мм (2см), но да е грапав (да има разни баклавички, райета или други фигурки) за да се залепи по-добре към пода. 2, Слагате си арматурна мрежа за скара на алуминиевата тръба, с дебелина 2мм (най-тънката). 3, Не е задължително да връзвате тръбата със свински опашки, а даже е по-добре ако я вържете с арматурна тел (хем е по-тънка, хем по-добре се захваща замазката към нея защото тя е желязна, а не пластмасова като свинските опашки). 4, Не е необходимо да слагате найлон върху фибрана защото самите тръби като са топли, изсушават достатъчно пода и ефекта от пароизолацията (найлона се слага за пароизолация) е никакъв. По принцип алуминиевата тръба е за водопровод на парната инсталация и никъде няма сертификат за топлинна ефективност. Поставянето на серпентината е на принципа: проба - грешка, но така както сте решил да огъвате тръбата през 15 - 20см, ще е достатъчно. В помещение с електроуреди (хладилник, пералня, съдомиялня и т.н.), там където смятате да бъдат уредите няма нужда да полагате тръба под тях, даже особено за хладилника е вредно, защото той самият произвежда топлина заради охлаждането в камерата и фризера. Дали навсякъде ще слагате подово парно или ще монтирате и радиатори ( това си е лично Ваше решение), си монтирайте колекторна кутия от където ще можете да командвате всяко отоплително тяло поотделно, като за целта на колекторите трябва да има спирателни кранове (както на подаващата, така и на връщащата вода). Другото много важно нещо е, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имате разширителен съд, който се поставя на около 1,5м от най-високата точка на отоплителното тяло (радиатор, бойлер, лира). Колекторната кутия е нужна за да Ви подава равномерно топлина към всички отоплителни тела. Ако ги вържете последователно, първото тяло ще е много топло, а последното - ще е най-хладко. От камината ще трябва да тръгнете с поцинковани тръби (заради високата температура) с дължина около 1 - 2м на тръба. След това до колекторната кутия можете да положите тръби от полипропилен С АЛУМИНИЕВА ВЛОЖКА - подаваща и връщаща. На връщащата вода, преди камината трябва да има циркулационна помпа, която ще "върти водата". За да нямате изненади ако спре тока, трябва да си монтирате и ЮПС (Ю Пи Ес) - устройство, което има акумулатор и се включва автоматично, при спиране на тока. Ако нямате това "Ю Пи Ес-че" угасне ли тока, помпата спира да върти и водата, която е във водната риза на камината ще прегрее и ще "гръмне" ризата. Последно, защо ще слагате по стените фибран 1см? Сложете си отвън фибран 10см = 100мм. За да огъвате безпроблемно тръбите, си купете пружини - вътрешна и външна за съответния размер тръба (в случая ф16). Желая Ви успех! Тодор Миланов, тел:0898370236 или 0878370236
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори