Регулиране на 2 вентила спрямо разлика на температура

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
seddass
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пон юни 27, 2022 11:49 pm

Регулиране на 2 вентила спрямо разлика на температура

Мнение от seddass » вт юни 28, 2022 12:07 am

Здравейте, имам въпрос с повишена трудност. :)

Къща на 2 етажа със самостоятелни системи за парно отворени системи (2бр. печки с водни ризи, 2бр циркулационни помпи, 2бр. колектори с радиатори, 2бр. разширителни съдове). Искам да ги свържа и когато долната печка се запали... да разпределя температурата между двата колектора - да топли 2та етажа. Когато горната печка се запали да топли 2та етажа. Когато двете печки се запалят... да се топлят двата етажа балансирано. Намислих крановете и свързващите тръби... получи се "паралелно" свързани печки и паралелно закачени колектори.

Въпросът... как да регулирам разпределението на температурата между долния и горния колектор? Например ако долния колетор е 70*C, а горния 35*C, как автоматично да регулирам вентилите (крановете), с което да се променя дебита и съответно разпределението на температурата между колекторите?

Предполагам термодатчици, някакви термовентили и трябва да се изчислява разликата в температурите (напр. 70*C-35*C) и от разликата да се управлява отварянето/затварянето на вентилите. И съответните вентили да са плавни, а не on-off. И тук запецвам, нямам никаква конкретика какво има на пазара и какво вече е измислено. Имате ли съвет? Вие как бихте подходили?

Благодаря!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Регулиране на 2 вентила спрямо разлика на температура

Мнение от tmilanov » вт юни 28, 2022 4:58 pm

Имам някакви съмнения, но дано да не съм прав. Първото, което разбирам е, че двата етажа са два отделни кръга за отопляване. Съмнението ми е в резултата, който може да се получи. Според мен при връзването на двата кръга заедно има вероятност да се получи така наречената обратна връзка, което може да доведе до пробив във водната риза на някоя от печките, а този пробив е като бомба. Ще се стигне до вариант на "обратна тяга", т.е., вместо да излиза от водната риза, може да се получи да влиза горещата вода във водната риза. Според мен трябва да проучите много добре нещата и да намерите наистина специалист, който е завършил топлотехника за да Ви даде най-правилното напътствие.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
seddass
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: пон юни 27, 2022 11:49 pm

Re: Регулиране на 2 вентила спрямо разлика на температура

Мнение от seddass » вт юни 28, 2022 5:27 pm

Да, прав си, че са два отделни кръга. Напълно е възможно да се получи конкуренция между напора на двата кръга и единия да върне гореща вода към печката вместо към колектора. Лаишки разчитам на обратни клапани и на ... не знам името, но нещо като байпас клапан - ако напорът стане по-голям от нормалното... да мине през клапана да циркулира, вместо да се нагнетява в отворената система. И разбира се, с преливник на горещия отсек.

Гледах някакви смарт вентили на Сименс, но те са за радиатори. Всеки вентил се командва поотделно, нямаха функция авт. "уеднаквяване" на променлива температурата в "двете стаи" (в случая двата колектора). Те бяха за фиксирана температура и поддържането й.

Търся, определено търся някой с повече опит.

Отговори