Водна риза, ама само за бойлер

Водопровод, канализация
Потребителски аватар
alex63
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: вт авг 14, 2012 8:27 pm

Водна риза, ама само за бойлер

Мнение от alex63 » вт авг 14, 2012 8:30 pm

Здравейте!
Значи обема на отопляемото пространство е 70м3, но е като "Т" и в едното "кюше" на Т-то е камината.Значи ще е по-голямшка.Бойлера ще е над нея( на тавана де) и ще се топли през лятото чрез една серпантина от соларен панел на покрива(над бойлера), а през зимата с втора серпантина от водна риза на камината.
И ето тук идва проблема - трябва да се измисли водна риза която да е с мощност достатъчно малка за да не прегрява бойлера или постоянно да прелива разширителя :wallbash: .Някъде четох за серпантина обвиваща димоотвода, но сега не мога да го намеря.Някой има ли идея как може да се изчисли такава серпантина или какво може да се измисли въобще за да се получи система при която хем не се излива много вода( все пак на шахта сме) хем да топли достатъчно бойлера.
ПП:Да уточня-парно не предвиждаме съвсем съзнателно.
Предварително благодаря JC-ThankYou.gif за всички идеи!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Мнение от tmilanov » нед мар 24, 2013 1:27 am

Не съм се сблъсквал с такъв проблем, но мисля, че мощността на водната риза трябва да е колкото на соларния панел. Другият начин е "проба - грешка" до отстраняване на грешката след многократни проби. Колкото по-малка площ ще се отоплява, толкова по-малко мощност ще е нужна на водната риза, т.е. по-малка серпентина, което пак ме навежда на мисълта, че трябва да отидеш на варианта "проба - грешка". Нито се знае обема на бойлера, нито възможностите на камината, нито пък желанието на клиента. И все пак, може би да е глупав въпроса, но слънчевия колектор не би ли трябвало да може да подгрява водата и през зимата, макар и по-слабо?
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Отговори