Мухъл и влага по стените

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Мнение от ivalin » пет юни 05, 2009 10:59 am

...Като изключим задължителната изолация и доброто проветряване като съвет от повечето "специалисти" пак може да се появи мухъл въпреки, че сте изпълнили тези условия!!! Изборът на отопление и времето за пребиваване в жилището през зимата е от същественно значение! Има и субективни фактори, които могат да предизвикат появата на мухъл като готвене без абсорбатор, запечатващи бои, много мебели, които не позволяват на стените да "дишат", пренаселено жилище и т.н.!...
biri4kata1967, благодаря ти за адекватното включване! :applause: Това е най-точното мнение и чудесно хвърля светлина върху материята. За мен конкретните подробности и детайли са друго нещо, те могат да се уточнят допълнително... :wink: :beerchug: :thumbup:

Потребителски аватар
bingo
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пет юни 05, 2009 5:18 pm

Мнение от bingo » пет юни 05, 2009 5:45 pm

Здравейте и от мен! Прочетох всички мнения до тук относно мухъла и мога да ви кажа следното от моя бих казал сериозен строителен опит:
Аз също живея в панелен апартамент и поне до сега нямам никакви проблеми с мухъла. Дограмата на целия апартамент е сменена вече поне от 3 години. В две от стаите / хол и спалня / съм с инверторни климатици с които се топля зимно време. Мога да ви кажа, че климатиците изсушават зверски въздуха и лично на мен не ми е ясно как в стая с климатик ще има влага или мухъл. Цяла зима спах на климатик в спалнята / имаме си бебе :lol: / и сутрин като се събудя всички течни секрети в носа и гърлото ми са като сталактити с 0% влажност. Отвън целия апартамент е с изолация / фибран /. Моя съвет е първо да си оправите фугите между панелите, защото между тях има болкит, който с годините се отлепва от бетона и водата при дъжд прониква към вътрешността на стаите. Направете си външна изолация с фибран! Вдигайте си завесите / щорите / от прозорците за да влиза слънце в стаите, когато ги огрява. Не сушете дрехи на парното или в стаите! Проветрявайте всеки ден стаите! Относно готвенето - проблема също се решава с професионален абсорбатор и отворени прозорци по време на готвене. Появата на мухъл след смяна на дограма е основно от прекратяване на "вечния веялник", който се получава при старите дограми.

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Мнение от ivalin » пон юни 08, 2009 7:13 pm

bingo написа:...Моя съвет е първо да си оправите фугите между панелите, защото между тях има болкит, който с годините се отлепва от бетона и водата при дъжд прониква към вътрешността на стаите. Направете си външна изолация с фибран! Вдигайте си завесите / щорите / от прозорците, за да влиза слънце в стаите, когато ги огрява. Не сушете дрехи на парното или в стаите! Проветрявайте всеки ден стаите! Относно готвенето - проблема също се решава с професионален абсорбатор и отворени прозорци по време на готвене...
Радвам се, че има и по-детайлни мнения, които хвърлят по-конкретна светлина върху проблема, но мисля, че има още много какво да се каже, що се отнася до по-конкретните неща... :wink: За това смятам, че темата спокойно може да остане отворена, защото още доста неща могат да се добавят. :help:

Потребителски аватар
vasko35
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: ср апр 08, 2009 3:43 pm

Мнение от vasko35 » пет юни 26, 2009 11:49 am

По въпроса за проблемите в гарсониерата да си кажа и аз мнението. Наскоро попаднах на сайта "bezvlaga.com" и там открих доста полезни съвети. Най-вече за херметизираните жилища, които са с ПВЦ дограма. Купих си два клапана с датчик за влага и мога да се похваля, че ефекта е страхотен в целия апартамент, а също и в банята.
При Ivelin има сходен проблем като при новите дограми, защото си запечатва прозорците с тиксо. Пред стаята има балкон, на който се готви. Принципът на вентилацията е - отнякъде да влиза въздух и да се изтегля същото количество /през вентилатор/. Помисли откъде вкарваш постоянно въздух /не само при отваряне на прозореца при готвене/. Аз го постигнах с клапаните Ареко /те са с датчик за влага/. Ако дограмата на балкона ти е ПВЦ - сложи си такъв клапан /въздухът ще се изтегля през вентилатора в бянята/, ако е винкел има и други решения - просто се обади във фирмата дето е дадена на сайта и поискай съвет. Аз дори им направих чертеж на апартамента си, за да ми кажат къде точно да сложа тези клапани. За да се образува мъхъл има 3 основни фактора, които трябва да са в граници - температура, влажност и скорост на движение на въздуха /вентилация/.

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Мнение от ivalin » пет юни 26, 2009 10:55 pm

Браво, vasko35! :applause: :thumbup: Това се казва професионално решение на проблема. Много ми допадна защото има и здрава логика, на пръв поглед без да съм го експериментирал и се надявам да е удачно толкова колкото пишат в сайта си. :wink: Ако можеш защо не пуснеш няколко снимки да го видим как изглежда на практика и сподели за какви цени става въпрос, че от сайта не ми стана ясно (ама зависи, ама това, онова) много приказки пък нито една снимка на "чудото" като хората, за да разбереш от какво имаш нужда и ценоразписа им е един..., само адерс за връзка е точен и конкретен. Да де, ама, ако цената не ми хареса (както усемщам, че ще стане) нали сам разбираш, че пак ще търся алтернативно решение на проблема макар, че това като вариант би ме удволетворило и най-вече би ми решило тотално проблема с мухала (е, надявам се). ::-k: Не, че не искам да си го инсталирам и да си реша проблема, ами може да нямам финасова възможност за това. ::-k:Така, че не е лошо и друг да се включи с други алтернативни решения. Не е възможно само тази фирма да е на пазара?! :[-X: ::-k:

Потребителски аватар
vasko35
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: ср апр 08, 2009 3:43 pm

Мнение от vasko35 » вт юни 30, 2009 11:48 am

Цените са към "Устройства":
http://www.bezvlaga.com/wp-content/uploads/ceni-05-09.pdf
Това, което аз си взех е 58 лв. без ДДС /май това е няй-високата цена за бяло/. Стенните са малко по-скъпи - аз доста се колебаех за стенно.
А ето и картинка от сайта, а по-нататък ще направя снимки на моето, ама и то изглежда така:
http://www.bezvlaga.com/ustroistva/ceni/
Аз съм с ЕНА /на втората снимка, което в малко по-масивно, защото е с допълнителна шумоизолация/. На същия линк ще видиш и цените за нагнетателни и смукателни у-ва. Клапаните се водят нагнетателни. Дължината им е около 40 см - няма по-къси, няма по-дълги. За мен цената е прилична, като се има предвид колко пари съм дал досега и то без резултат.

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Мнение от ivalin » ср юли 01, 2009 3:16 pm

Благодаря ти Васко! Ще се възползвам от съветите ти и предоставената информация! Но още не мога да реша какъв вариант би ми свършил работа?! Проблема при мен е, че при отворени врати и прозорци и жегите навън в момента влагата в стаите ми варира между 70 - 75 %, коета от своя страна направо ме ужасява. На третия етаж съм, а не съм забелязал течове по стените, и влагата въпреки всичко е в изобилие. Проветрението е до максимум отвнорени врати, прозорци, комини, отдушник в банята 130 мм. (постоянно отворен) + втори още 130 мм. с клапи и винтилатор. Е, на това какво му се вика...?! ::-k: :help:

Потребителски аватар
nessd
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср авг 19, 2009 11:21 pm

Мнение от nessd » ср авг 19, 2009 11:24 pm

Има едни стериопорени плочки за таван слагаш и забравяш никакъв кондез няма и с вода да ги напръскаш се тая

Потребителски аватар
nessd
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср авг 19, 2009 11:21 pm

Мнение от nessd » ср авг 19, 2009 11:27 pm

П.с Някой да е виждал мухал върху стериопор

Потребителски аватар
no_name
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет сеп 03, 2009 8:48 pm

Мнение от no_name » чет сеп 03, 2009 9:03 pm

Здравейте.Имам стая,която плаче за ремонт.Самото помещение е подложено на влага(стените и пода).Половината мазилка е паднала.
Ако може да ми кажете как да ремонтирам,така че влагата да не е проблем и в стаята да се живее нормално.Ще Ви бъда благодарен и ако ме посъветвате за падналата мазилка.Благодаря предварително!

Потребителски аватар
d.stoianov
специалист
Мнения: 15
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:29 pm

Мухъл и влага по стените

Мнение от d.stoianov » пет сеп 04, 2009 5:23 pm

Здравейте no_name,
Благодаря ви за вашия въпрос и за проявения интерес към темата.

За да съм ви напълно полезен ще бъда изчерпателен и ще ви дам няколко опции, но все пак бих искал да ви помоля да дадете малко повече детайли относно стаята и местоположението й.

Предлагам на вашето внимание следните два варианта и съответно техните решения:

1-ви вариант
В случай че стаята, за която споменавате във въпроса си, се намира на приземен етаж, то тогава стъпките, през които трябва да преминете, за да се справите с така създалия се проблем и да можете да обитавате стаята без притеснения са следните:
Необходимо е да направите хидроизолация на пода и на част от стените на помощението, за целта можете да използвате циментова хидроизолация, която да има добро сцепление с основата, подходящият продукт за разрешаване на този проблем се казва Cerinol DS.

Първата стъпка, която трябва да предприемете се нарича „подготовка на основата”. Основата трябва да бъде твърда, стабилна и без свободи частици. Стари, нездрави мазилки и шпаколвки, както и вар, мърсотии и бои трябва да се премахнат, за да се осигури отворена капилярна система. Абсорбиращите основи като бетон, тухли и др. не е необходимо да се навлажняват преди полагане на хидроизолацията Cerinol DS. Предварителното навлажняване зависи от съдържанието на влага в основата. Продуктът се полага само ако преди това от основата е отстранена всякаква застояла или течаща вода.
След като основата е подготвена за полагане можете да нанесете и хидроизолационния продукт Cerinol DS.
Cerinol DS се предалага в опаковки от 25 килограма, разходната норма на продукта е около 1.9 kg/m2, при дебелина на слоя 1 mm.
След като хидроизолацията е нанесена, върху нея можете да положите и лепилно–шпаклочъвна смес с вградена мрежа, подходящ продукт в случая е лепилно-шпакловъчната смес weber 460P, а след нея можете да сложите гипсова шпакловка, след което да грундирате основа с weber EM грунд и да нанесете боя, подходяща за случая е weber.lor Дисперсионна боя.

2-ри вариант

В случай че стаята, за която споменавате в запитването си не се намира на приземен етаж, то тогава стъпките, които ще ви помогнат за намирането на търсения комфорт са следните:

Първата и логична стъпка, която следва да предприемете е отново да подгтвите основата, т.е. да премахнете нездравите участъци по следните методи:

1. Повредената стара мазилка се изкъртва до здраво и зидът се почиства;
2. Основата се почиства с въздушна или водна струя под високо налягане. За да запълните фугите между тухлите можете да използвате хастарна мазилка, правилният продукт в случая е weber 201P. След пълното изсъхване на мазилката, третирайте цялата основа с дълбочинен заздравяващ грунд, най-подходящ в случая е грундът – weber P61.
3. След като сте готови с тази стъпка е необходимо да направите една смес, която се състои от хастарната мазилка weber 201P и weber H грунд - разредете 1 част от weber H грунд с 4 части вода, получената смес добавете към weber 201P хастарна мазилка до постигане на подходяща за измазване смес. Запълнете всички дупки или оронени участъци.
4. Основният пласт weber 201P хастарна мазилка се нанася на ръка или с маламашка при максимална дебелина 20-30 mm. При необходимост от по-дебел пласт мазилка, измазването се прави на два пъти, докато долният пласт е още влажен. Повърхността на структурата се оформя чрез изпердашване. Изчакайте пълното й изсъхване. За постигане на гладка повърхност върху хастарната мазилка можете да изберете между:
А) нанасяне на 2-ри тънък слой weber 201P хастарна мазилка
Б) нанасяне на weber.san Суперфина мазилка
5. След като сте постигнали гладка основа можете да нанесете и крайното покритие weber.lor Дисперсионна боя.


Повече информация за продуктите можете да намерите в изданието Вебер Навигатор 2009, което се разпространява безплатно и може да бъде намерено във всички точки на продажба, където се предлагат продуктите с марка Вебер, изданието е качено и в он-лайн вариант, можете да го намерите на следния линк:

http://www.izolacii.eu/firms/weber2009/pages/weber.php

Можете да се обадите и на Вебер безплатен телефон на клиента:
0800 16081

Ако имате допълнителни въпроси, моля не се колебайте да се свържете с нас отново!

Успех с ремонта!
_________________
Даниел Стоянов
Технически Консултант
Сейнт Гобен Вебер България ЕООД
http://www.weber.bg
Даниел Стоянов
Технически Консултант
Сейнт Гобен Вебер България ЕООД
http://www.weber.bg

Потребителски аватар
no_name
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет сеп 03, 2009 8:48 pm

Мнение от no_name » пет сеп 04, 2009 9:15 pm

Здравейте,Благодаря за изчерпателния и бърз отговор,който ми предоставихте.Стаята е на приземен етаж и Първият вариант важи в случая.
Бих искал да Ви попитам дали (и къде) в гр.Монтана се предлага този продукт Cerinol DS. А ако го няма,бихте ли посочили друг подобен продукт със същото предназначение.
Благодаря отново!

Потребителски аватар
d.stoianov
специалист
Мнения: 15
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:29 pm

Мнение от d.stoianov » пон сеп 07, 2009 10:29 am

Здравейте no_name,

Радвам се, че съм ви бил полезен!
Към момента нямаме дистрибутор във вашия регион, който да поддържа на склад хидроизолационния продукт Cerinol DS.
Продуктът със сигурност е наличен в дистрибуторската ни мрежа в гр. София.
Повече информация за наличностите на продуктите можете да получите на Вебер безплатен телефон на клиента: 0800 16081.
А ако имате още въпроси в хода на ремонта, не се колебайте да ни пишете отново!
Успех!!
Даниел Стоянов
Технически Консултант
Сейнт Гобен Вебер България ЕООД
http://www.weber.bg

Потребителски аватар
nellyk
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: пет апр 01, 2011 4:58 pm

Мнение от nellyk » пет апр 01, 2011 5:23 pm

Знам за една фирма, кочто може да ви е полезна. По безразрушителен начин с инфраяервена камера открива точното място причина за влагата-повреда във ВиК инсталацията, нарушена топло,хидроизолация и др. wwwbuildinspect.eu

Потребителски аватар
hexagon
начинаещ
Мнения: 29
Регистриран: чет сеп 09, 2010 7:50 pm

Мнение от hexagon » пон апр 25, 2011 11:43 pm

Nellyk, научете се да пишете правилно !
С Вашата вълшебна камера и без нито един сертификат или лиценз за правоспособност няма да помогнете на никой.....
Помислете за обучение и после помагайте на всичко и на всички... ::-k:
ITC Level 1 Certified Thermographer
Infared Certified™
Certified Home Inspector
http://hexagon-build.com
http://hexagon-build.com/blog/

Отговори