проблем с мухъл

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
pp28
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: вт дек 27, 2011 8:55 am

проблем с мухъл

Мнение от pp28 » вт дек 27, 2011 9:06 am

Здравейте.
Имам проблем с мухъл на една от стените,която е външна.
Намирам се на 9 етаж и няма как да направя външна изолация освен да извикам фирма за това но сега нямам средства.
Въпросът ми е ако махна мазилката до тухла след което грундирам с дълбоко проникващ грунд и се направи влагоабсорбираща замаска и след това да направя вътрешна изолация дали това ще помогне и ако да с какво да бъде със стиропор или гипскартон с вата.
Отопляваме се с климатик и дограмата е PVC като по нея се полу4ава кондез и то само в тази стая.В хола и кухнята няма а дограмата е същата и имат по 1 външна стена и те.
Благодаря предварително за съветите

Потребителски аватар
SENSITIVE
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: вт яну 03, 2012 11:15 pm

Мнение от SENSITIVE » чет яну 05, 2012 5:12 pm

С гипсокартон и вата ще е по-удачно.
Чувал съм че със стиропор има обратен ефект и се получава доста влага.

Потребителски аватар
DIMI
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср окт 20, 2010 9:09 am

Мнение от DIMI » пет яну 06, 2012 1:26 pm

Най важното обаче си остава добрата вентилация в помещението,каквото и да предприемеш отстрани причините за конденза. ::-k:

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » пет яну 06, 2012 1:33 pm

Една от причините за конденза е и това, че стената е много студена. През лятото също има влага, но няма конденз, защото температурата на стената е близка до околната. Кондез се получава шпри среща на влажен въздух със студена повърхност. Така че проблемът е комплексен и проветряването е само част от решението.
Но иначе DIMI е прав - "ОТСТРАНИ ПРИЧИНИТЕ ЗА КОНДЕНЗА".

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Топлоизолация - мухъл

Мнение от palio » пет яну 06, 2012 1:36 pm

С вътрешната изолация сът стиропор се прави аквариум :mhihi: В Мисия-та даваха веднъж, но не помня кога, за изотермичните криви и разликата м/у външна и вътрешна топлоизолация.

Ако е вътрешна по-добре с вата и гипскартон. И гипскартонът регулира влагата в няква степен.

Иначе основно при борба с мухъла е проветрението. Например като се готви да се пуска абсорбатора и задължително да се отваря прозорец. Много хора съм виждал - пускат абсорбатора и не отварят нищо :shock: е той откъде да смуче??? Всичката влага и пари от готвенето си остават в помещението и после защо има мухъл.

То каквато и изолация да има човек, ако не се спазват няколко прости правила, ще има влага.

Потребителски аватар
Luna
напреднал
Мнения: 226
Регистриран: нед дек 14, 2008 10:35 am

Мнение от Luna » пет яну 06, 2012 1:52 pm

Точно за тези изотермични криви става въпрос - колкото по-близо до вътрешната повърхност на стената е Нулата като температура, толкова повече конденз се образува. Ако нулата е изнесане по-далече от вътрешната повърхност на стената, чрез външна или дори чрез вътрешна изолация, толкова тази повърхност е по-топла и влагата от въздуха не кондензира върху нея. Не че отричам необходимостта от проветряване - то също е задължително.

Потребителски аватар
Кузман
начинаещ
Мнения: 26
Регистриран: ср дек 14, 2011 11:23 am

Мнение от Кузман » ср мар 14, 2012 3:50 pm

Браво на ДИМИ така си е, въпреки че вече има всякви чудесии против влага :)

Потребителски аватар
marina22
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: пет окт 26, 2012 8:56 pm

Мнение от marina22 » пет окт 26, 2012 9:02 pm


Потребителски аватар
Desi1234
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: съб фев 16, 2013 4:43 pm

Мухъл

Мнение от Desi1234 » съб фев 16, 2013 5:00 pm

Живея в тухлен апартамент, 3-ти последен етаж (има само тавански помещения над мен), в две от трите стаи които обитавам има мухъл по стените.
1.кухня северна - мухъла е по външната стена отгоре и тръгва надолу по ъглите.Отдолу съседите отопляват стаята, над мен тавана на циментова замазка.
2.спалня - юг/изток - мухъла е по двете външни стени, но точно обратното тръгва от долу нагоре.Стаята под мен не се отоплява, а тавана отгоре е с паркет и стъклена вата под циглите.
3.хол - юг- една външна стена няма никакъв мухъл.Стаята под мен не се отоплява, а тавана отгоре е с паркет и стъклена вата под циглите.
Отоплението ми е с климатици. Влажността е не повече от 50-60%, закупих влагоабсорбатор който максимално изсушава до 40%, но проблема не се реши. Дограмата е ПВЦ с обикновено стъкло, няма външна изолация.
Решила съм да направя външна изолация, на спалня и кухня, но съседите под мен не желаят.Въпросът ми дали ще има ефект от нея след като няма да се направи целия блок и ако да с какъв материал, дебелина, марка. Ако имате някакви други решения ще съм благодарна. Забравих да спомена че спалнята е боядисана с термошилд, но мухъла е по него, а цялата стена е на жълтеникави облаци, като петна.Предварително благодаря.

Потребителски аватар
maistor_m
начинаещ
Мнения: 21
Регистриран: пет дек 28, 2012 1:27 pm

Мнение от maistor_m » вт фев 19, 2013 12:07 pm

Здравейте Desi1234,
Качественото поставянето на външна изолация ще има ефект, който може да спре образуването на мухъл. Разбира се ако няма течове или проникване на влага от някъде.
В случай, че Вашите съседи не могат да бъдат убедени да изолират стените си, то тогава обаче ефектът няма да бъде оптимален. При такава ситуация е желателно да не спирате само до границата между апартаментите, а да продължите колкото се може по-надолу. Разбира се това зависи и от бюджета, с който разполагате.
За външна топлоизолация най- изгодно решение е EPS (стиропор). Това означава, че с възможно най-малко пари можете да постигнете същият топлоизолационен ефект, както и с други топлоизолационни материали. Ако нямате някакви по-специфични изисквания към външната Ви топлоизолация, то тогава EPS е най-правилното решение. Препоръчваме Ви да използвате EPS 80 или EPS 100. В случая обаче най-важна е дебелината на самия материал. Разбира се това отново зависи от Вашия бюджет, но правилото е – колкото по-голяма е дебелината, толкова по-добре. Всички разходи за поставянето на топлоизолацията не се влияят от нейната дебелина – т.е. ще платите едно и също за майстори, скеле или алпинисти, лепило, шпакловка, мазилка и т.н. Минималният размер обаче трябва да е 8 сантиметра.
Можете да използвате следните продукти:
http://marisanbg.com/bg/toploizolatsii-ot-eps/page/206
http://marisanbg.com/bg/efektivni-toploizolatsii-ot-grafiten-eps/page/207#.USM9kmqWjcs

Отговори