мазилка или гипсокартон

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
dinesi
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: вт мар 10, 2009 1:58 pm

мазилка или гипсокартон

Мнение от dinesi » пет мар 13, 2009 3:44 pm

за новостоящо се жилище кое е по добро мазилка с шпакловка или гипсокартон върху тухлата

Потребителски аватар
Boyko Panalov
начинаещ
Мнения: 33
Регистриран: вт ное 25, 2008 5:39 pm

Мнение от Boyko Panalov » пет мар 13, 2009 5:16 pm

Тези които се занимават с ГК ще кажат с ГК .
Въпрос на личен избор.
ГК е сухо строителство става мн бързо няма строителна влага и е по евтино от мазилката.
Варовата мазилка е трудоемка чака се да изсъхне и т.н. -отнема повече време и средства но според мен по здрава и стабилна.
Третия вариянт е гипсова мазилка , но не съм запознат с нея

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » пет мар 13, 2009 5:52 pm

Boyko Panalov написа: ГК е сухо строителство става мн бързо няма строителна влага и е по евтино от мазилката.
От къде идва тая заблуда, не знам. Май от това, че ако си направиш сам картона ще е по-евтино. Ама ако си измажеш сам :?: кое ще е по-евтино?

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » съб мар 14, 2009 4:24 pm

Аз от време на време се занимавам с гипсокартон, но въпреки това ако някога си строя къща, ще си я измажа. Относно разликата в цената на гипсокартон и на гипсова мазилка не мисля че има особена разлика. Особено в крайният продукт с включен труд. При мазилките съм наблюдавал известен проблем с монтажа на разклонителните кутии, ключове и контакти. Това разбира се е индивидуално според майсторите. Масов случай е да се положат кабели, да се замажат с гипсова мазилка и след като се изцикли (заглади) да се разкърти за монтаж на кутиите. Което на всички е ясно че се получават едни кръпки по стената дето трудно се оформят. както казах зависи от майсторите. Но до сега не съм видял някой да си нивелира кутиите предварително по стената и после да измаже точно до ръба. Цената на труд и материали е почти равна за двете операции - мазилка и предстенна обшивка по система на КНАУФ, примерно. Избора е строго индивидуален. Няма категоричен отговор кое е по-добро.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
DimiteR
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: съб апр 25, 2009 8:48 pm

мазилка или гипскартон

Мнение от DimiteR » съб апр 25, 2009 10:06 pm

Здравейте
Следя форума и накрая реших и аз да пиша.
Хареса ми мнението на vuj4o_van4o и съм 100 % съгласен с него.
Това наистина е хамлетовски въпрос, какво да изберем?
Бих казал че каквото и да изберем е добро, дали е кнауф, мазилка( вароциментова или машинна гипсова мазилка, все едно, но нека да е изпъленена от специалисти. На МОЛА в Пловдив имах възможност да наблюдавам работата на няколко фирми, които изпълняваха машинна мазилка, гипскартон и шпакловка . Какво да ви кажа, който го може, го може на едните хората се чудят от къде да захванат до обяд не могат да започнат да монтират( нали се сещате, мола е много крив) другите чертаят монтират, другите им хора измазват машинно, шпакловат. Тръгнаха си първи от обекта и не ги върнаха повече. Помолих шефа им да ми прати един шпакловчик в къщи да шпаклова през уикенда, след свалянето на стара боя в две стаи и да шпаклова коридор, който стоя 3 години на вароциментова мазлилка. След шпакловката шпакловчика ме предупреди че тябва да грундирам, защото няма да ми хване боята.
Доволен съм от фирмата в смисъл не само от работата им, а и човечността на хората, като знам за кои фирми работят казват се Престиж Билд имат и страница, може да се разгледате добре изпълена работа на стени и тавани от гипскартон и машинна мазилка http://www.prestige-build.com
Работи, работи борч, печели печели пак борч.

Потребителски аватар
жичка
начинаещ
Мнения: 13
Регистриран: нед май 10, 2009 9:22 pm

Мнение от жичка » нед май 10, 2009 9:38 pm

аз също бих избрал мазилка. Аз съм монтирал кутии и преди ислед измазване. И да е малко по-навътре кутията мисля че няма никакво значение. А за замазването после (след мазане ако се монтират), ами нали отгоре ще има ключ, контакт и т.н, така че...

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » пон май 11, 2009 1:25 pm

Здравейте !Аз също бих избрал мазилка - шпакловка ! Това че на гипсо картона се монтират лесно контакти и ключове изобщо не е критерий за здравината ! Според мен мазилката (варо-циментова ) винаги ще е по -стабилна от една конструкция колкото и здрава да е тя !

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » пон май 11, 2009 2:46 pm

:D както казах и аз бих си сложил мазилка, която може би в последствие бих минал с фина шпакловка (примерно Sheetrock All Purpose ). Относно кутиите за контакти и други аксесоари по стената, все пак бих ги заложил предварително, тъй като когато се разбива в последствие, не може да го отрежеш като сирене или както беше там израза. Капачката покрива около 5 мм. от отвора за конзолната кутия, другото си остава видимо. и ако има някакво оклепване или наклепване, в последствие може да се отрази на боята.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
zazzz
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: пет яну 30, 2009 7:14 pm

Мнение от zazzz » пон май 11, 2009 6:11 pm

Немога да разбера какво му е ГК ,абе вие да няма да се удряте в стените,а иначе вечното дерби ГК-мазилка ще си е винаги вечно,вапрос на избор и предпочитания от 5 г. правя бани с ГК както и стени на стаи никои досега не е влвзнал в стената

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » вт май 12, 2009 10:05 am

Въпроса, освен че е вечен, има и много аспекти, които са свързани с приложението на материалите. Винаги истината е някъде по средата. Най-важното е кое качество на системата е водещо за избора на материал - дали искаме по-леко натоварване на конструкцията на сградата, дали се борим с шум и искаме звукоизолация между две съседни помещения, хидроизолация, топлоизолация или да искаме стените ни да имат акумулиращ ефект за по-добър комфорт в помещенията и т.н. и т.н. Всеки един материал има своите плюсове и минуси. Най-разумно би било да извлечем само плюсовете, като се съобразяваме с каква цел правим всичко това. Да отчитаме само тези преимущества на дадена система, които са от значение за нас и отговарят най-точно на целите ни.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
oxygen
начинаещ
Мнения: 14
Регистриран: пет май 29, 2009 12:52 pm

Мнение от oxygen » съб май 30, 2009 7:13 pm

Съгласен съм с vuj4o_van4o.
Искам само да споделя, че ГК е система за сухо строителство т.е. правят се преградни стени предстенни обшивки и т.н., това че някой го лепи без конструкция директно върху тухлата и цената излиза същата като на мазилка, на мен лично не ми харесва!Цената на кв.м. машинно положена гипсова мазилка излиза 13-14лв с материалите.Кутиите на контакти и ключове се вкопават предварително в тухлата и се оставят да висят на кабелите.Мазача, ако е читав ги изравнява.
Посдрави!

Отговори