Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Споделете своя опит с ремонтите, преустройствата и декорацията на жилището

Потребителски аватар
nickol
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср сеп 18, 2019 2:59 am

Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от nickol » нед сеп 22, 2019 9:47 am

Здравейте!

Преди 2 месеца ми налепиха плочки в банята, като дори не е напълно довършен все
още долният ред пред вратата. Банята не е ползвана изобщо, а стенните плочки са започнали да се
пукат като стъкло - вълнообразно, хоризонтално, вертикално, всякак? Петък отбелязах дотук всички напукани и така в събота установих, че има 4 нови напукани.
- Плочките са теракота с гланц;
- Само стенните плочки са се пропукали (като това включва фризовете, основните плочки и едни шарени плочки);
- Подовите са гранитогрес и засега са здрави;
- Цялата баня е лепена с СМ12;
- Имат 1,5 мм фуга;
- Фугиращата смес е на Baumit;
- Отгоре има по 7-8 см разстояние до тавана и сме сложили окачен таван;
- Най-мн спукани плочки засега има на изградения куфар за тръбите на парното, което не е действащо лятото и тръбите са сменени с пвц с фолио (но има спукани и предостатъчно по всички останали стени);
- Блокът е ЕПК 12 ет. на 40 години и съседите нямат проблем с техните плочки.
Къде е проблемът според вас?

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от palio » вт сеп 24, 2019 4:03 pm

Най-вероятно е от лепилото. Не че е дефектно, но е флексово.
Теракота с флексово лепило и се пука гланца. Става като паяжина. Като тръгне да стяга и придърпва плочката.

Дори от КАИ съм чувал да препоръчват теракотните им плочки да НЕ се лепят с флексово лепило.
Какви са плочките?

Потребителски аватар
nickol
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср сеп 18, 2019 2:59 am

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от nickol » вт сеп 24, 2019 10:03 pm

Плочките са полски ceramica arte Tubadzin, да теракота са, но защо 2 месеца по късно се пукат така, даже има 2 плочки, които имат ръбче, една в края, а другата направо е хлътнала посредата.
А какво трябва да е лепилото?
Защо не са го описали с някакви инструкции за лепене на съответните плочки, ако би могло да се яви проблем?
А може ли да е от обработката на плочките?
Върнах, остатъци към завода и ще чакам отговор от тях.

Потребителски аватар
palio
любител
Мнения: 179
Регистриран: чет яну 31, 2008 9:03 pm

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от palio » ср сеп 25, 2019 3:19 pm

Производителите на лепила за плочки няма да ти напишат, че тяхното лепило ти пука плочките. Може би и плочките са от доста нисък клас.

За КАИ съм чувал, че имат доста рекламации в случаи на лепене на евтини теракотени плочки с флексово лепило. Затова те препоръчват теракотата да не се лепи с флексово лепило.

Пусни снимки, ако можеш.

Потребителски аватар
n.mravov
специалист
Мнения: 31
Регистриран: ср ное 12, 2008 1:18 pm

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от n.mravov » ср сеп 25, 2019 6:21 pm

Най-вероятно става дума за ниско качество на плочките. Вероятно говорим дори не за теракотени, а за фаянсови плочки с висока попиваща способност и ниско качество.

Това, че теракотени или фаянсови плочки не трябва да се лепят с флексово лепило е мит!

Могат, а и често трябва, да се лепят с флексово лепило например, когато трябва да се лепят върху стени от гипсокартон или върху хидроизолация.

Факт е обаче, че повечето флексови лепила на пазара са тънкослойни. Това означава, че трябва да се използват при дебелина на лепилният пласт до 10-12 мм. :grandpa: и когато лепилото се полага с по-голяма дебелина може да се получи свиване при втвърдяване, което да доведе до допълни напрежения.

По-качествените плочки обаче нямат проблем дори с такива напрежения и при тях не може да се получат никакви проблеми дори при по-дебели пластове лепило, освен евентуално загуба на равнинност.
Николай Мравов
Ръководител „Технически отдел”, Хенкел България
http://www.ceresit.bg

Потребителски аватар
nickol
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср сеп 18, 2019 2:59 am

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от nickol » пет сеп 27, 2019 1:27 pm

Имах предвид към плочките да има инструкция. За съжаление, не мога да кача снимки, опитах, изписва ми, че файловете са големи, снимам с телефона, но уви.

Сега говорих с един майстор, който ми каза, че преди време е имал такъв случай и чак плочките са хлътнали на места, както стана и с една от моите плочки на гипсокартонения куфар. Каза, че CM 12 е доста агресивно лепило и още повече ставало някаква реакция, ако отдолу е минато с бороконтакт грунд, както е и в моя случай.

Да относно слоя на лепилото е по дебел, около 2 см на места и повече.

За качеството на плочките не знам, но да, обадих се, за да попитам - фаянсови са. Иначе са полски, фирмата е голям производител и ми казаха, че досега никога не са имали каквато и да била рекламация.

Значи отговорен е майсторът.

Потребителски аватар
nickol
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср сеп 18, 2019 2:59 am

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от nickol » пет сеп 27, 2019 1:34 pm

А за попиващата способност - на кашончето пише "сухо пресовани с водна абсорбция Е > 10 % според PN-EN14411, L, BIII" ако правилно се ориентирам :)

Потребителски аватар
nickol
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср сеп 18, 2019 2:59 am

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от nickol » пет сеп 27, 2019 1:43 pm

По-късно, ще видя, ако мога да ги компресирам снимките през телефона, да кача някои, въпреки, че не се вижда реално на снимките в пълната им красота :)

Потребителски аватар
Lilistancheva81
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: съб фев 18, 2023 11:11 pm

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от Lilistancheva81 » съб фев 18, 2023 11:23 pm

Здравейте. Как поправихте плочките ние имаме същия проблем.

Потребителски аватар
АртДекор
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пет дек 22, 2023 8:50 pm

Re: Нови плочки в банята - пукат се като стъкло!

Мнение от АртДекор » пет дек 22, 2023 8:53 pm

Магазините за плочки Сико са най-големите некадърници и нещастници, които съм срещал сред магазините за строителни материяли.
Днес чакахме поръчани плочки за баня. Дойде един голям камион, натоварен в целия фургон с две паленца от по 10 реда плочки. Караше го един полу-сакат шофьор, който изглежда по походката е болен от паркинсон и трудно проумявам, как изобщо е взел книжка С кат. Беше паркирал пред блока ни, но от другатаб
пред блока ни, но от другата страна на улицата и в страни пред една къща. До входа имаше 20м. разсояние. Майка го помолила да паркира между колите, които бяха паркирани успоредно пред блока, защото имаше около цели 6 метра между две коли. А онзи  и казал, че не кара колело. Плочките които беше докарал бяха в мокри кашони, увити в найлон, вир вода. Тръгнах да ги пренасям на ръка. Дойде брат ми и му каза на водача да спре пред входа на тротоара и, че не е нормално разстоянието на което е спрял. Онзи се фръцна, като ощипана мома, оплака се
на шефката си по телефона и си тръгна. След това шефката на Сико се обади на брат ми по телефона и взе нещо да му се кара. Представяте ли си? Заради нейния некадърен шофьор, който не може да направи една маневра успоредно паркиране. Брат ми си поиска парите обратно и развали сделката. Много некоректни търговци са от магазин Сико на Подуяне под жп.моста. Аз от тях вече и един пирон не бих си купи. Да продаваш плочки и да нямаш кола с платформа за стоварване на стоката и шофьор който да умее
успоредно паркиране

Отговори