Полагане на нова ел.инсталация

Осветителни тела,инсталации,идеи
Потребителски аватар
AcidSun
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед дек 30, 2007 2:13 pm

Полагане на нова ел.инсталация

Мнение от AcidSun » нед дек 30, 2007 2:52 pm

Здравейте и от мен!Радвам се, че има подобни сайтове където има за всекиго по нещо!Имам едно питане или по-скоро търся съвет!Предстои ми полагане на нова ел.инсталация на етаж от къща. Преди това разбира се имаше някаква, но скоро се наложи направата на нов покрив и съответно аз я "изкормих" цялата понеже беше на никаде!Та не мога да реша какви проводници да използвам и съответно на колко кръга?!Там където работя имаме ел.техници и Те ми предложиха от таблото до първата разпределителна кутия да използвам проводник с дебелина 4-6 мм2, а след това в стаите да е по 2,5 мм2 в зависимост от предназначението. За банята и кухнята съм предвидил и комбинирани предпазители със ДТЗ, което пък налага използването на трипроводен мостов кабел!Ето какво съм замислил:
Главен препазител(панцер) -50А;
Осветлението смятам да е на два кръга,тъй като стаите са шест на брой ги разделям по три за всеки кръг -16А;
Стая(контакти) -25А;
Спалня(-//-) -25А;
Коридор(-//-) -25А;
Хол(-//-) -25А;
Кухня(контакти)-25А;
Кухня(предвидил съм силов контакт за печка,фурна или какъвто е да е там по-мощен консуматор)-35А+ДТЗ;
Баня(бойлер) -35А+ДТЗ,
като всеки предпазител си е отделен кръг.Не знам дали това разпределение е уместно?!
Заделил съм определена сума за това нещо, но разбира се ми се иска да направя нещо надеждно за сравнително прилични пари.Не съм много навътре в тези неща поради което се надявам за някакъв съвет от Ваша страна!Благодаря !!!

Потребителски аватар
ILIO
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон яну 14, 2008 4:35 am

Мнение от ILIO » пон яну 14, 2008 5:08 am

Здравей AcidSun.

Мисля че добре си подбрал почти всичко и искам да те поздравя че си любител и решаваш да изпълниш инсталацията с ДТЗ, защото все още има 'пишмян майстори' които си го спестяват това.

Сега малко критика: :wink:

1. Предпазителя на токовият кръг за банята ти е в повече, сега и ще се обобщя защо:
Гледам че си написал - бойлер (ед.ч.), и си избрал 35А предпазител. Повечето бойлери на пазара за домашно ползване са 2 и 3kw.
35A х 220V = 7700w което е много за предпазител само за един бойлер и аз мисля че един 25А ще е по-подходящ за този токов кръг.

2. Днешно време климатика е почти неизбежна част от ежедневието ни през летния сезон и дори през зимният.
Ако не си започнал полагането на ел. инсталацията е хубаво да отделиш още един токов кръг и за климатик защото е не малък консуматор и след време ако решиш да монтираш такъв, това ще Ти е много от полза.

3. Ако вземеш под впредвид точка 2 може да помислиш и за панцера, примерно 63А.

Успех с полагането й, може да постнеш и някоя снимка в процес на работа (ще бъде интересно на всички).

Надявам се да съм Ти бил от полза. :wink:

п.с. честито ми първо мнение :P Изображение

Отговори