Термопомпа

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
radkooman
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср апр 22, 2009 10:38 am

Термопомпа

Мнение от radkooman » ср апр 22, 2009 11:01 am

Здравейте,

Нов съм тук, но се радвам, че открих този форум.
Предстои ми строителство на къща и съм се ориентирал отоплението да е с термопампа / вода-вода / и водно подово. Намирам се в София кв. Бенковски и има подпочвени води.
Интересува ме има ли някой който има отзиви за термопомпите и за този вид подово отопление.

Потребителски аватар
n.neichev
начинаещ
Мнения: 14
Регистриран: ср яну 07, 2009 6:51 pm

Мнение от n.neichev » ср апр 22, 2009 11:57 am

питай Газкомфорт - вносителите на Vaillant
за миналата година тяхната термопомпа има награда за най-добра в Германия

Потребителски аватар
radkooman
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср апр 22, 2009 10:38 am

Мнение от radkooman » ср апр 22, 2009 12:12 pm

По-скоро ме интересува отзив от краен потребител !
Иначе фирми доста обиколих :D

Потребителски аватар
radkooman
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: ср апр 22, 2009 10:38 am

Мнение от radkooman » чет май 07, 2009 4:51 pm

:help:

Няма ли отзиви за термопомпите ???

Потребителски аватар
KiLa
начинаещ
Мнения: 19
Регистриран: пон апр 20, 2009 7:48 pm

Мнение от KiLa » чет май 07, 2009 9:02 pm

Има само че тук май никой не пише от запознатите. От кума ми който е монтирал въздух-вода Дайкин в с.Кладница за отопление на 300кв.м са платили най-много 400лв., но къщата била недовършена - без изолация, дограмата гадна нещо си и т.н.
От друг приятел ТП въздух-вода 80лв. за месец февруари.

Потребителски аватар
sashko
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: съб окт 10, 2009 7:29 pm

Мнение от sashko » съб окт 10, 2009 8:02 pm

Здравейте,
съжалявам че малко късно се включвам в тази тема, но искам да помогна. Аз имам термопомпа вода-вода отоплявам и охлажда с нея къща на два етажа с обща площ 200 м2 , а също така и бойлер 200 л. Къщата е топлоизолирана с 5 см. стиропор на стените и 10 см. на покрива и е с PVC дограма. Нямам мазе и плочата на първият етаж е върху земята и е без топлоизолация, направих плочата и тогава започнах да се интересувам по-подробно за изолацията и отоплението, но според фирмата която инсталира термопомпата е задължително да се слага изолация преди плочата. Отоплителната инсталация е само с вентилаторни конвектори, препоръчаха ми водно подово, но като нямам изолация на плочата не си заслужава, а пък да слагах изолация върху нея щеше да ми се дигне пода. Понеже месечните сметки идват на тримесечие за месец декември, януари и февруари за отопление и топла вода и битови нужди платих около 1145 лева тогава малко ми се стори скъпичко, но сега през летният сезон не съм я пуска на охлаждане и заплатих за три месеца 600 лева ток. Следователно термопомпта е изхарчила за три месеца 545 лева или 182 лева на месец. Доста добре е като комфорт, доволен съм защото поддържам 24 градуса в помещенията, от фирмата ми казаха, че ако поддържам по ниска температура в тях ще ми паднат малко сметките. Надявам се да съм Ви помогнал мъничко.А фирмата е Сет Системс http://setsyst.com
Последна промяна от sashko на чет апр 19, 2018 9:11 pm, променено общо 4 пъти.

Потребителски аватар
LazarG
любител
Мнения: 61
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:12 am

Мнение от LazarG » нед окт 11, 2009 3:35 pm

Бе то не е евтино, ама кажи каква е помпата и колко ти излезе всичко или пък само помпата

Потребителски аватар
fen_klimatik
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: чет окт 29, 2009 2:06 pm

Мнение от fen_klimatik » чет окт 29, 2009 5:32 pm

Здравейте и от мен, аз чух доста добри отзиви от едно приятелско семейство за термопомпите от Булклима. Само че са въздух-вода, ако проявяваш интерес ето ти линкче: http://www.bulclima.com/products/invertorni-termopompeni-instalacii Били плащали доста ниски сметки и доста се хвалиха, но не мога да ти кажа от личен опит. :)

Потребителски аватар
petermar
начинаещ
Мнения: 41
Регистриран: съб яну 10, 2009 2:40 pm

Мнение от petermar » пет окт 30, 2009 7:10 pm

Здравейте, мои приятели монтираха преди дни термопомпа въздух - вода, Алтерна на Daikin - Япония. Още няма отзиви но според това което ми казаха им излезнало към 7000 лева с бойлера и термопомпата - на външен вид не се различава от обикновен климатик.

Потребителски аватар
smalllll
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: пет яну 22, 2010 11:24 pm

как да си изберем термопомпа

Мнение от smalllll » пет яну 22, 2010 11:51 pm

първи и много важен критерии е точно каква подпочвена топлина ще ползвате дали ще бъде геотермална (серпентини на 7м под земята) или с подпочвена вода (вода-вода) след това вече много внимателно преценявате и избирате каква да е но в никакъв случаи не купувайте ефтина китайска или зглобка защото повечето такива са с много слаби топлообменници почват да се пукат и пълнят компресора с вода а и все пак вие правите значителна инвестиция в своя дом имам познати по англия германия там хората ползват много сериозни агрегати CLIMAVENETA Prana и тези агрегати вече ги имам и в България
предлагатги Дарик клима
има сериозна гама продукти и най-важното е че едни от термопомпите са съвместими с соларни панени ето едно линкче да ги разгледате

http://www.daricclima.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=96&category_id=37&option=com_virtuemart&Itemid=53

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » съб яну 23, 2010 12:04 am

Кво пък се изказа за сглобките или пък китайчетата?
Тва сигурно струва колкото 5 от споменатите. A има "сглобки" с КОП над 6:\:D/:
Т
Къде отиваш с тия "сериозни агрегати" за по15 бона???
Дай някви цени.
Кво значи съвместими със соларни панели?
Обясни, защо серпентината трябва да е на 7 :shock: метрa :shock: :shock: ?
Кви са тия глупости?

Потребителски аватар
malkiam
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: вт фев 09, 2010 9:30 pm

Мнение от malkiam » вт фев 09, 2010 10:00 pm

Ммммм. съгласен с китайските и не до там със сглобките имат малки неточности. Знам от къде взимат топлобменниците и компресорите, че да са евтини :mhihi:

Термопомпата сама по себе си е икономична, но енергийна ефективност се постига и с малко автоматика. Идеята не е да вържеш помпата и тя да си бичи хамалската, а да я накарш да работи толково колкото ти е необходимо. Чрез скромен "BMS" разходите биха спаднали до 30 %.

За малки къщи не се изхвърляйте за скъпи термопомпи или въздушно - охлаждаеми агрегати.

Предлагам причлини решения - а имменно:

Термопомпа 4000 - 6000 лв.
Соларен панел 500-700 лв.
Водоводен бойлер между 300 и 500 лв.
Конвектори 320 или 400лв за 1 бр.
Тръбопровод, спирателна и регулираща арматура около 30-35% от стойността на съоръженията.
Сметката е окрупнена и важи за еднофамилно жилище между 150-230 кв. м.

Сега ако ще се гонии енергийна ефективност тряба да се помисли дали да има зоново изключване на отоплителни тела, дали да се прибегно но електронна помпа и т.н.
От това ще зависи колко време ще е напълно натоварена помпата за консумация на ел. енергия.

Решенията не винаги са най-скъпите, просто е хубаво да са оптимално избраните. Ако има въпроси пишете ЛС или на тел: 0884532819 за съвети и въпроси

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » вт фев 09, 2010 11:34 pm

Какво е БМС? И за какво служи? Как ще ми свали сметката с 30%?
Що ли се сещам от де са конвекторите за 300-400лв :mhihi:
Твоите машини не са ли със същите топлообменници и компресори?
Или и ти ще се правиш на ощипана ученичка? :mhihi:
Обясни ми електронната помпа как помага за енергийната ефективност.
"Прилични"? Почти всички термопомпи предлагани на пазара са в тия ценови граници (за 100-250м2) ...

Има инверторни тврмопомпи вода-вода. Нека си бичи. :mhihi:

Потребителски аватар
malkiam
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: вт фев 09, 2010 9:30 pm

Мнение от malkiam » ср фев 10, 2010 3:19 pm

Какво е БМС? И за какво служи? Как ще ми свали сметката с 30%?
Що ли се сещам от де са конвекторите за 300-400лв mhihi
Твоите машини не са ли със същите топлообменници и компресори?
Или и ти ще се правиш на ощипана ученичка? mhihi
Обясни ми електронната помпа как помага за енергийната ефективност.
"Прилични"? Почти всички термопомпи предлагани на пазара са в тия ценови граници (за 100-250м2) ...

Има инверторни тврмопомпи вода-вода. Нека си бичи. mhihi
Отговарям без да се заяждам.
БМС е високо технологично решение за оптимизация, контрол и мониторинг на повечето сградни инсталации предлагано от много фирми. За момента се прави само в големи сгради тъй, като обикновения човек не е свикнал да търси smart решения за своя дом.
Повярвай ми BMS може да спести и повече стига да му познаваш пълните възможности. Той не само контролира енергийната ефективност, но и дава възможност за оптимално ползване на възообновяеми енергийни източници. Ако ти кажа, че между 6 и 8 часа на ден би могъл да ползваш безплатна електроенргия и топлоенергия, ти пак би се заял.

Ако ти кажа, че вече има цели системи които генерират едновремено топлинна/студова енергия 400-500kW и електроенргия до 50MW, пак ли би казал, че предлагам невъзможни енергоспестяващи решения?

300-400 лв струва почти всеки конвектор асемблиран където и да е вевропа с турски топлообменници. Каквито апропо са на повечето реномирани заводи било Carrier, Trane или прочие. Между нас казано много добре знам гърците как вкарват малките мощности от Китай през Турция и как се поръчват само по-големи от 140 кW от Франция.
Въпрос на кофти търговско "величие", което българските дилъри спестяват или не знаят.
За електронната помпа не мисля да ти давам сведение има си достатъчно обедителни аргументи по каталозите на Grundfos, Willo и Biral. Само, че тук трябва да имаш достатъчно фантазия, познания или поне да попиташ този онзи, как се регулира хидравлично инсталацията.
Относно инверторите при чилъри и сплит системи, да много са хубави, но не и в нашите климатични условия. Не позволояват пренастройка, когато има различни температурни граници зададени му в EPROM-а
, тогава машината или изпада в произволно избран режим безопасен за самата нея /да не пръдне я копресор, я перка или нещо друго/, или по-лошото почват да гърмят грецове, да се чудиш що бучи и ручи ама не произвежа топло и прочие.
Апропо виж графиките в каталозите на Mitsubishi например, колко и кога е полезен инвертора. :lol:
Мисля, че с ехидни заяждания, няма как човек да получи полезна информация. Ако имаш някакъв опит го споделяй ако не, поне не изпъквай с пошлост.
Идеята не е да хлъзнеш неразбиращия клиент, а да му покажеш възможно най-много алтернативи и той да има право на избор. :help:

Потребителски аватар
Зейфод Бийблброкс
любител
Мнения: 92
Регистриран: нед мар 08, 2009 6:57 pm

Мнение от Зейфод Бийблброкс » ср фев 10, 2010 4:48 pm

Ха! Един се върна...
Обикновено тук някой пльоска обява/рекламка и аре...

malkiam написа:
Идеята не е да хлъзнеш неразбиращия клиент, а да му покажеш възможно най-много алтернативи и той да има право на избор. :help:
Мисля, че за къща от рода на 200-400кв.м не е необходима сложна и скъпа система. При добре направена инсталация е възможно зонално програмиране на температура по минути и комуникация м/у всички компоненти на инсталацията. Без усложняване/оскъпяване със "скромни" БМС-и.

Имам идея за когенераторите- няма да се заяждам. Самият аз имам проект в тая насока за скромни мощности . :D


И като споменах инверторни машини, имах предвид така наречените от вас 'сглобки' и по-точно за машина ВОДА-ВОДА . Остави чилърите.
Една такава сглобка (40кв) има страхотни показатели. Изобщо не се чуди да топли ли или да подпръцква:grandpa:
Освен компресора се управляват и циркулационните помпи и сондажната помпа.

С елекртонните помпи пропускаш нещо...
Всъщност разликата в мненията ни идва от мащабите за които говорим. Ти споменаваш големи мощности, аз си говоря за фамилни къщички.

Стана ми интересно как мога да ползвам безплатна електро и топло енергия по 6-8 часа на ден и по-важното- колко ще ми струва.

Ако съм ти се сторил агресивен, това е поради гореописаната причина. :thumbup:

Отговори