Основни правила и етапи на един ремонт
Какви са основните етапи, през които трябва да преминем, когато правим ремонт.
Шпакловане на тавана

Понякога таванът има нужда само от изравняване на повърхността. Тогава може да шпакловате с гипсова шпакловка. Нужни са поне две ръце за да се постигне повърхност, върху която може да нанясяте и интериорна боя.
След изсъхването на първата ръка, цялата повърхност се шлайфа със дребна шкурка.
След това се нанася и финишния тънък слой.
Проект

Когато жилището е строено преди повече от 20-30 години, то неминуемо се нуждае от подмяна на електрическата инсталациите.
Водопроводните инсталации също се нуждаят от подмяна – тръбите са запушени и изгнили и не рядко стават причина за повторни ремонти.
Инсталациите са скрити зад стените и облицовките, но поддържането им в добро състояние и подмяната им при по-големи ремонти е препоръчителна. Много е важно тази подмяна да бъде извършена от професионалисти. Изпълнението на всеки детайл от водопровода и канализацията трябва да съотвества на определени изисквания и норми, за да имате гаранция за свършената работа.
Това че тръбите не се виждат, не означава че ги няма. Те са зад стените и всяка тяхна повреда води неизбежно до ново къртене. Затова – доверете се на професионалситите.
Боядисване

При боядисването на стените също има някои правила, които е добре да спазвате.
Боята се нанася върху добре шпаклована основа, разбира се ако държите на перфектния вид на вашите стени.
Грундиране
Първата операция е грундирането на повърхността. Може би ще го кажем за стотен път но грундът е предпоставка за добър краен резултат – обезпрашава основата, намалява и уеднаквява попиваемостта.
Боядисване
За да се постигне задоволитен резултат от боядисването са необходими поне две ръце нанасяне на боята.
Боята се нанася с помощта на четка в ъглите и мече по стените. За равномерното й нанасяне се препоръчва използването на мече с къс косъм. Боята не трябва да се разрежда с вода, освен ако това не е изрично указано от производителя.
С хартиена лента може да отсечете необходимото разстояние от 1-2 сантиметра.
Така не се забелязват евентуални кривини в ъгъла между стената и тавана.
Нанасянето на боя е най-лесния начин за декорация на стените.
Въпреки това, стените могат да се разнообразят с някакви нестандартни решения.
Дизайнерски решения
Дизайнерските решения при цветовото оформление на интериора са от голямо значение за общото звучене на цялото помещение. С цвят и форма една стая може да изглежда по-висока, по-широка или обратно.
Хоризонталните ленти от по-тъмна боя например, ще разширят визуално стаята.
А лентите, които ограничават отделните цветове улесняват нанасянето на боята.
Декоативни ефекти
Върху цялата повърхност или върху част от стените може да се нанесе декоративен ефект – по груб или по-фин, в зависимост от това, какво звучене искате да постигнете с декоративния акцент.
Обикновено декоративните ефекти се състоят от няколко слоя различни материали. Първият служи за основа, а другите постепенно оформят самия ефект. Слоевете при декоративните ефекти задължително се различават по цвят, понякога консистенция и начин на насяне.
Декоративните ефекти се възприемат не само визуално но и при допир – някои създават приятно усещане на мек плат.
Използването на различни инструменти за нанасяне на слоевете на боята води до различни ефекти.
Сух под

Сухият под е едно много бързо и лесно за изпълнение решение при разлика в нивата между помещенията. Може да бъде изпълнен с различни материали – с екструдиран полистирен, с твърда каменна вата или с керамзит.
Сухият под, се състои от няколко слоя.
Върху основата, която трябва да е достатъчно равна, се полагат плочите от твърд екструдиран полистирен.
Върху тях се полагат специалните гипсфазерни плочи, които се залепват и фиксират с винтове.
Върху така подредените и фиксирани плочи се полагат и финалните подови настилки - мокет, паркет, или керамични плочки.
Основата, върху която ще се изгражда сух под с полистиренови плочи трябва да е равна и нивелирана.
След това върху равния под се полагат платната екструдиран полистирен. Уникалният процес на производство и перфектната клетъчна структура, правят този материал различен от всички други изолационни материали.
Върху полистирена се монтират гипсфазерните плочи. Реденето се извършва с разминаване на фугите на различните редове.
Специално лепило за гипсфазерни подове се нанася по дължината на целия фалц и се поставя следващата плоча. Веднага след поствянето й тя се фиксира с рапидни винтове.
Възможността в рамките само на 24 часа да се направи нова стабилна и равна подова настилка, вместо да се излива циментови замазки с всичките му главоболия и близо едномесечно изчакване след това, е огромно улеснение.
Предстенна обшивка

Системите на сухото строителство биха могли да ви решат проблемите както с изравняването на стените и изолацията на помещенията, така и с прокарването на нови инсталации – електро и водопроводни.
Зад конструкцията от метални профили лесно се монтират гофрираните тръби, в които са изтеглени кабелите за електрическата инсталация.
Вата
За да се осигури звуко и топлоизолация между профилите може да се положи каменна вата. При запълването не трябва да остават празни, непопълнени места, които представляват топлинни мостове.
Съществено качество на каменната вата е, че силно абсорбира шума. Друго предимство на каменна вата е, че не е необходимо допълнително да се обработва с химически материали, за да се направи пожароустойчива.
За оптимална шумоизолация се препоръчва използването на вата с тегло между 40 и 50 кг на кубичен метър.
При полагането на ватата не е необходимо прецизно рязане на материала според конкретните размери на обекта.
Монтаж гипскартон
Обшивката на вече монтираната конструкция става с вертикално разположени гипскартонени плоскости, специално предназначени за изграждане на предстенни обшивки и леки преградни стени.
Изпитаните гипскартонени плоскости са стандартен материал и могат да се използват във всички жилищни помещения Те са предпочитан материал за работа при строително ремонтните работи поради лесния и бърз и монтаж, без да е необходимо време за съхнене и чакане, както е при традиционния начин на строителство.
Гипскартонът има редица безспорни предимства: дълготраен, екологичен, биологичен материал, влагоустойчив при импрегнация, естетичен вид, малко тегло, формовъчен, порьозен, акумулиращ топлина, регулиращ климата, акустичен, пожароустойчив, отлична основа за бои и покрития, оптимално средство за функционални и бързи решения.
Фугиране и шпакловане
Обработката на повърхностите трябва да бъде съобразена с предназначението на строителния елемент.
Правилното изпълнение на системите за предстенни обшивки гарантират идеални стени и тавани и възможност за изпълнение дори и най-смели хрумвания на архитекти и проектанти.
А какво бихме ви посъветвали ако случайно се наруши целостта на гипскартонената повърхност.
Между греди

При ремонт на стари къщи с гредоред и дюшеме методът „сухо строителство“ е без алтернатива.
Като изолационен материал може да се използва твърда каменна вата.
Ватата се поставя и лежи свободно между гредите. Плътността й трябва да е 40 - 50 кг. на куб. метър. Каменната вата освен добрата топло и звуко изолация осигурява и много добра пожароустойчивост.
След това се редят и OSB (o ес би) плоскостите като се закрепват с рапидни винтове към гредите на пода.
Плоскостите се скрояват така, че да покрият изцяло пода.
Повърхността, образувана от покрития с OSB плоскости под, трябва да осигури идеално нивелирана основа за полагането на следващите слоеве от системата на сухия под.
От нивелирането на плочите зависи и качеството на цялостното изпълнение на сухия под. Ако има дори минимално провисване на гредите, то трябва да се компенсира да получаването на идеално нивелирана повърхност.
Следващата стъпка при изграждането на сух под е полагането на каменна вата с висока плътност. Препоръчителната плътност е 120 -150 кг на куб. метър. Тя осигурява максимална звуко и топлоизолация и е с най-високия клас А1 на реакция на огън.
Върху каменната вата се редят два слоя гипсфазерни плоскости. Двата пласта се залепват, като за целта се използва шпакловъчна смес, която се нанася с назъбена маламашка по цялата повърхност на първия пласт плоскости.
Замазка

Изравняването на нивото на пода може да стане и с армирана циментова замазка. На пазара се предлагат готови разтвори с различни добавки, които ускоравят процеса на втвърдяване.
За изолационен материал под замазката може да се положат плочи от твърд полистирен.
Тук е задължително влагането на армираща мрежа.
Когато финалната настилка е паркет – независимо ламиниран или друг вид, е препоръчително да се направи самонивелираща се замазка на пода.
Така основата се изравнява и ламелите лягат плътно върху пода и няма опастност от повреда в сглобкато между тях.
Сваляне на тапети

Преди да се вземе решение за конкретната ситуация, първо трябва да се установи какво е състоянието на основата.
Когато има залепени тапети, каква е стената може да разберете едва след като ги махнете, а за лесното им сваляне е препоръчително използването на специални препарати.
Препаратът трябва да проникне в структурата на тапетите.
Ако те са залепени с лепило за тапети – свалянето им няма да бъде много трудно. Но ако при предишното лепене са прибавяни и други съставки към лепилото – то тогава свалянето няма да е никак лесно. Затова е важно при използването на каквито и да е материали стриктно да се следват инструкциите на производителите за да се постигнат добри резултати. Но както е случая с тапетите например – целта е не само добре да залепнат, но и след време лесно да се отлепят.
Лепене на плочки

При полагането на керамичните покрития е важно спазването на системния подход – т.е. използването на продукти на един производител, и следване на елементарни правила за лепене.
Обикновените теракотени и фаянсови плочки се лепятсе лепят на закрито с лепила с не много завишени характерстики.
За гранитогрес и при външни условия се използват лепила обогатени с различни полимерни добавки, които повишават устойчивостта след залепване.
PVC

За PVC настилките също се нужадете от идеално нивелирана основа.
Винил полиуретановите настилки са малко познати за масовия пазар. Три са основните им предимства – хигиена, издържливост и лесна поддръжка.
Поради своята пластичност PVC настилките могат да се огъват по ръбовете и да следват кривините на стената.
След скрояването, настилката може да се лепи.
Технологията на полагане е специфична и затова е препоръчително ползването на специализирана монтажна група.
Фабрично подсилени с полиуретан, настилките имат устойчива на абразия повърхност и са с изключителна здравина и еластичност. Издържат на агресия с химикали. PVC настилките могат да се полагат и над подово отопление. Не се хлъзгат, антистатични са, подобряват акустичната характеристика на пространството. Те са изключително високо износоустойчиви - имат широко приложение в помещения с голям човекопоток и товари-обществени сгради, летища, гари, хотели, складове, офиси, магазини, фитнес зали, болнични заведения.
Mокет

Мокетът, както и ламинирания паркет също изисква идеално равна повърхност и затова е необходимо да се направи самонивелираща се замазка.
След това той се лепи върху добре почистенатата основа със специално лепило.
Препоръчително е след полагане на цялата настилка тя да се притине с валяк към основата. Посоката на движение на валяка е от центъра навън, за да се изкара въздухът, останал под настилката.
На пазара се предлага изключително разнообразие от мокети с различна дебелина и различен вид, както антибактериални и антистатични. Ваше е решенинието каква настилка да изберете.
Окачен таван

С монтажа на окачен таван може да нивелирате идеално тавана. Представете си, че таванът в кухнята ви например има наклон от 1-2 сантиметра. В кухнята би трябвало повечето повърхности да са нивелирани идеално – плочки, плотове на шкафове, горни шкафове и така нататък.
Ако таванът не е нивелиран, то това ще си личи извънредно много на фона на шкафовете.
Най-правилното решение изграждане на конструкция от метални профили, които могат лесно да се нивелират благодарение на директните окачвачи, и монтаж на гипскартон.
За добрия външен вид от съществено заначение е професионалното шпакловане на тавана. За фугирането и шпакловането на гипскартонените плоскости се използва специална фугираща смес. Тя е разработена за фугиране и шпакловане на гипскартонени и гипсфазерни плоскости и осигурява идеална повърхност, без да се напукване при спазване на указанията за работа.
Окаченият таван е строителен елемент, закрепен към носеща конструкция, изградена от метални профили профили. Това улеснява извънредно много и прокарването на кабели без да е необходимо да се кърти.
Затова много често в окачения таван се вгражда осветление, което го прави един архитектурен елемент с естетическо въздействие.
Шпакловане на стените

Съвременните шпакловки представляват сухи смеси, които се разреждат с вода, или готови за използване пастообразни смеси. Делят се на изравняващи и финишни. Първите са предназначени за предварително изравняване на повърхността. Първият пласт се нанася с по-голяма дебелина и трябва да бъде достатъчно еластичен, за да не се свие и разпука след изсъхване.
Ако забелязвате пукнатини в стените, то при първоначалното шпакловане вградете стъклофибърна мрежа. Така ще предотвратите повторно напукване.
Финишните шпакловки служат за отстраняване на малки дефекти при окончателно изравняване на повърхността. Нанасят се на тънък слой след като е изсъхнал и шлифован с не много едра шкурка първият.
Паркет

Единственото условие, което трябва да спазите и което е от значение за трайността на вашия ламиниран паркет е повърхността върху която го поставяте да бъде равна, твърда и суха.
Посоката на редене винаги трябва да е перпендикулярна на прозореца. По този начин сглобките не се забелязват, защото са успоредни на светлина.По-голямата част от ламинираните паркети се поставят бързо и лесно благодарение на tween clicк – системата – без употребата на лепило, с двойно защипване на ламелите, което предотвратява отварянето на фуги.