YTONG - зидане на преградни стени и производство
Правилната геометрия и прецизните размери на блокчетата YTONG позволяват свързването им с лепилен разтвор, като дебелината на фугата се движи между 1 и 3 mm.
Ремонт на баня

Ремонтът на дневната и мокрите помещния тук има две основни задачи. Първата е мокрите помещения – сега баня и отделно тоалетна да се преустроят на баня с тоалетна и едно отделно малко помещение, където ще разположим вградено тоалетно казанче и мивка.
Втората задача е да се елиминира конденза и мухъла от стените и тавана на кухненския бокс.
Първата задача ще решим като усвоим част и от без това дългия и тъмен коридор и с малко площ и от трапезарията ше успеем да направим второто помещение за малка тоалетна. Ще преместим и вратата на трапезарията.
След изграждането на стените ще имаме нужда от две ноеви врати – една за банята, една за новата тоалетна.
Естесвено за това леко преустройство се наложи да направим нов отвор за вратата, който ще укрепим по-късно.
Премахнахме и част от преградната стена между банята и трапезарията. Железобетонните трегери, които са изляти при строителството осигуряват конструкцията.
Цялата замазка на пода на банята и всички стенни покрития премахнахме. Както виждате нивото в банята падна доста след разчистването, но това осигурява изграждането на водопроводната и преди всичко канализационната инсталация.
Преградни стени с керамични тухли

Керамичните тухли понякога са предпочитан материал за изграждането на вътрешни преградни стени.
Те са по-тежки от леките гискортонени конструкции, но съответно имат своите предимства при закачане на шкафове или други тежести на новите стени.
Керамични тухли са най-старите и често използвани елементи за изграждане на стени.
Тухлата е извънредно устойчив материал: не ръждясва и не се оксидира като металите, не старее и не се разлага както пластмасите, не гори и не гние като дървото, не се атакува от химикали и микроорганизми и т.н.
Производство на YTONG

Промишленото производство на автоклавен клетъчен бетон YTONG в нашата страна запoчва през 1989 г., продиктувано от необходимостта за решаване на екологичните и енергийните проблеми на обществото. Днес този незаменим строителен продукт се създава в два завода.
Пясъкът с високо съдържание на кварц е суровината с най-голямо участие в състава на автоклавния клетъчен бетон - над 60% от неговото тегло.
Следва циментът, който представлява 20% от съдържанието на продукта, негасена вар - с дял от 15%, малко количество суров гипс – не повече от 5%, алуминиева паста - 0.1% и разбира се вода.
Използваните суровини имат огромен дял в изграждането на земната кора и естествените запаси от тях са практически неизчерпаеми. Въпреки това те се използват разумно и пестеливо.
Подготовката на изходните материали започва с пресяването и смилането на и смесването на пясъка с природен гипс и вода
Следва прецизно дозиране, следено по електронен път, добавя се още вода и получената смест се хомогенизира добре чрез интензивно разбъркване. В последните 20 секунди от този процес се добавя порообразуващото вещество – паста от изключително фини алуминиеви частички. Те реагират химически с негасената вар и в резултат се отделя газообразен водород.
Готовата смес се излива в метални кофражни форми с обем около 6 m³.
Сместа отлежава определено време. Отделените водородни мехурчета създават множество дребни сферични пори във варо-цименто-пясъчната смес. Тя набъбва, като увеличава обема си почти 3 пъти и набира първоначална якост. След това големи блокове се нарязват по зададени размери с помощта на опънати стоманени струни.
Нарязаните блокчета се поставят върху стоманени скари и се придвижват към автоклавите, където протичат основните основните химически процеси на минералообразуване и набиране на окончателна якост на материала.
След приключването на процеса на втвърдяване, те се охлаждат плавно и продуктът вече е напълно готов.
Преградни стени от гипскартон

След разчистването и подготовката на обекта трябваше да решим и с какво ще изградим новите преградни стени.
Има няколко начина за това.
Преградните стени от гипскартон могат да се изграждат както при ново строителство, така и при ремонт на стари сгради.
Те се състоят от носеща метална конструкция и монтирани двустранно гипскартонени плоскости.
Основната конструкция на преградната стена се свързва по периферията с граничещите строителни елементи и представлява носеща конструкция за плоскостите. В кухото пространство могат да се вградят изолационни материали за допълнителна звуко-и топлоизолация, както и всички необходими инсталации.
Това е метод, който да позволява бързо строителство, при това без да се внася влага в помещенията. С този строителен материал се получават напълно готови за боядисване гладки стени, без да са необходими каквито и да било мазилки, а в повечето случаи и цялостни шпакловки.
Няма друга конструкция, която да е толкова лека и да натоварва минимално подовата конструкция и основите на сградата.
Леките преградни стени могат да бъдат по-тесни от класическата тухлена зидария, което никак не е за пренебрегване. Ако прибавим и неимоверното удобство, когато се налага прокарване на всевъзможни кабели или тръбни инсталации, едва ли остава и капка съмнение в ефикасността на това решение.
YTONG щурц

В завода на компанията производител, се произвеждат и различни допълнителни елементи от клетъчен бетон, необходими при строителството на сгради – щурцове с различни размери, коритообразни блокчета, архитектурни детайли.
Готовите фабрични щурцове улесняват работата на майсторите. Те са произведени чрез слепване на стандартни блокчета и вграждане в тях на арматура за осигуряване на необходимата носимоспособност.
Монтирането на щурцовете е изключително просто. Те се поставят на необходимата височина, като предварително на мястото върху което ще стъпят, се нанася лепило.
Неносещите щурцове служат за премостване на отвори над врати и прозорци. Те се предлагат с дебелини от 10, 12.5 и 15 cm и с дължини от 1 до 2 метра.
Използването им възпрепятства образуването на пукнатини, защото са изготвени от материал еднакъв с този на основната зидария.
Зидането върху монтирания щурц продължава по стандартния начин.
Между последния ред блокчета и тавана се оставят около 2 сантиметра , които се запълват след това с полиуретанова пяна.
Зидане с YTONG

Зидането със блокчета клетъчен бетон YTONG е лесно и бързо, като в същото време зидариите се изграждат по традиционен начин, с използване на конвенционални ръчни инструменти.
Продължението на стената между коридора и трапезарията изграждаме с блокчета YTONG с дебелина 15 см.
Блокчетата се отличават с изключително точни размери, което улеснява работата на зидарите.
Разбира се, трябва да се спазват точно правилата за изпълнение на такъв вид зидария.
Всяко блокче се нивелира и се проверява неговата вертикалност.
По всички вертикални фуги задължително се полага лепило.
Правилната геометрия и прецизните размери на блокчетата YTONG позволяват свързването им с лепилен разтвор, като дебелината на фугата се движи между 1 и 3 mm.
Блокчетата YTONG се поставят плътно едно до друго като се причукват с гумен чук.
При необходимост те се режат и обработват лесно с рион за рязане на клетъчен бетон.
Лепилото с необходимата консистенция се разнася на равномерен тънък слой по цялата повърхност на редовете със съответната назъбена лопатка. За получаване на качествена зидария всички фуги – вертикални и хоризонтални, трябва да бъдат добре запълнени. Блоковете се нивелират непрекъснато.
Поради своята лесна обработваемост и малкото си тегло клетъчния бетон YTONG е предпочитан от майсторите материал за работа.
На определено разстояние, обикновено на третия ред по височина, стените се фиксират към съществуващите строителни елементи.
Тук ще фиксираме с метални планки, подцинковани пирони и дюбели.
Така, новата стена ще бъде като едно естесвено продължение и няма да се появяват пукнатини между новата и старата зидария.
След това зидането продължава, като се следи разминаването на вертикалните фуги да не бъде по-малко от 10 сантиметра.
Лесната обработваемост на блокчетата позволява да се зарязват с точни размери.
Това ни позволи и да направим зъбчето за касата на вратата лесно и точно.
От другата страна, също оформихме зъб за касата на вратата, но за още по-сигурна връзка дюбелирахме залепените към стената блокчета. Фиксирането им ще елиминира появата на пукнатини в следствие на движението на вратата.
Отличната механична обработваемост на клетъчния бетон в съчетание с малко тегло, големия формат на блокчетата и употребата на лепилни състави намаляват чувствително необходимото време за изпълнение на зидариите.
Преградни стени с YTONG

За нашия обект избрахме трети вариант – решихме да част от изградим стените с блокчета клетъчен бетон YTONG, а стената между новата тоалетна и банята, там където трябва да минат инсталациите ще изградим с гипскартонена конструкция.
Нека сега проследим изграждането на стените. Колкото и да е равна замазката на пода, зидарията започва с полагането на пясъчно циментов разтвор. Той трябва да бъде с дебелина поне 2-3 сантиметра, за да обере и най-малките неравности и да осигури доброто нивелирането на блокчетата.
За нашите две стени използваме блокчета YTONG с 12,5 и 15 сантиметра дебелина. И двата вида обаче са с най-високата плътност на материала.
В България се произвеждат блокчетата за зидария в пет различни разновидности според обемното си тегло или плътността.
Най-плътният материал е с обемно тегло 700 кг на куб. метър, което осигурява и максимална звукоизолация. Нека си припомним как се прави автоклавния клетъчен бетон YTONG
Блокчета YTONG

Всички блокчетата за зидария, произвеждани в заводите на компанията, са с дължина 60 сантиметра и височина 25 см. Променлива е само тяхната дебелина между 5 и 35 сантиметра. Така се постига абсолютна съвместимост между отделните елементи.