Ремонт на баня - смяна на водопровод, вградена структура, водоустойчив гипскартон
Това, което повечето си представят като ремонт на баня е смяна на плочки. Но всъщност, една баня за да изглежда добре, е нужна много предварителна работа.
Водоустойчив гипскартон

Отново ще работим с новите гипскартонени плоскости, покрити от двете страни със стъклен воал. В сравнение с познатите ни зелени влагоустойчиви гипкартонени плоскости с хартиено покритие, новите плоскости са с подобрени влагоустойчиви характеристики и с специални антибактериални добавки.
Плоскостите се монтират върху изградена конструкция от метални профили. За рязането на плоскостите не се изискват никакви специални инструменти.
Монтажът на плоскостите към металните профили се извършва по същия начин както при обикновения гипскартон - със стандартни рапидни винтове за гипскартон.
Новите плочи имат по-висока плътност от стандартния гипскартон. Тази плътност осигурява моного добри звукоизолационни свойства.
Те са покрити и от двете страни със светло син стъклен воал, който е фабрично грундиран.
Сърцевината на плочата също е влагоустойчива и антибактериална, допълнително армирана със стъклени влакна. Затова този плоскости са изключително подходящи и за изграждане на окачения таван на банята.
Неорганичната им повърхност е специално разработена за лепене на плочки или полагане на други декоративни покрития, с висока устойчивост на мухъл и плесени.
Като допълнение към системата, производителят е разработил и специален водоотблъскващ фугопълнител. Той е с 5 пъти по-висока водоустойчивост от стандартен фугопълнител. Устойчив е на плесени и мухъл. Има ниско тегло, нисък разход и се полага лесно.
А самозалепваща армираща стъклофибърна мрежа е идеална за употреба при плоскости без хартиено покритие. Тя увеличава здравината на фугите и повърхностите.
Има антибактериално действие, което отблъсква всички гъби и плесени и е специално разработена за употреба в мокри помещения.
Къртене

Започнахме работа с разчистването и подготовкта на обекта.
Премахнахме всички керамични настилки в стаите, коридора и баните и паркетът в едната от стаите.
Стената между банята и кухнята премахнахме с огромно внимание, тъй като освен кабели на електрическата инсталация, там има и тръби от водопровода.
В така разчистеното пространство още по-добре могат да се видят кривите сени, които неминуемо се нуждаят от изправяне.
Лепене на плочки

Предлаганите серии керамични покрития създават възможности за различни дизайнерски решения
Серията плочки за банята включва една основна плочка и два вида декорни плочки.
Душовото пространство е отделено визуално с мозайка от сини плочки.
На стената срещу душа, там където е мивката, плочките са с нежни хоризонтални линии.
За другите две стени остават светло сините основни плочки на серията. Преливането на цветовете и умелото използване на декора, създават усещане за по-голямо пространство.
След положената хидроизолация, препоръчително е използването на гъвкави лепила за плочки.
Дългото време за употреба на готовия разтвор улеснява работата на майсторите, тъй като може да се приготви по-голямо количество разтвор и да не се прекъсва работата за често разбъркване на сместа.
Разходът на лепило зависи както от размера на плочката, така и от големината на зъба на маламашката.
Но пода плочките са с дървесен декор, чийто нюанс идеално си пасва с плочките на стената и подчертава нежния син цвят.
За добрия краен резултат от голямо значение е и основата. Тя трвбва да бъде равна. Така лепилото, нанасяно с назъбената маламашка, се разпределя равномерно под плочката при нейното притискане и може да разчитаме на сигурно залепване.
При неравна основа, лепилото се използва за изравняване и разходната му норма се увеличава, което не е без значение при гъвкавите лепила, които са и с по-висока цена.
Последния продукт от системата за лепене на плочки в мокри помещения е водоотблъскващата фугираща смес.
Може да избирате от многообразие от цветове.
Ние избрахме неутрално бяла за фугирането на плочките на стените.
Плочките на пода фугирахме с подходящ за тях цвят.
Фугиращите смеси могат да се използват както за стени, така и под.
Устойчиви са на почистване с най-разпространените битови химически препарати, но изчакайте поне една седмица преди да третирате банята с почистващи препарати.
Вградено тоалетно казанче

След изграждането на новия водопровод с полипропиленови тръби, ще монтираме и структурата за вграденото тоалетно казанче.
За нея сме предвидили място между канализационната тръба в ляво и водопроводните – в дясно.
Всички те, заедно със структурата ще бъдат вградени зад гипскартонена конструкция, изградена с новите антибактериални и влагоустойчиви плоскости.
Над структурата с разположени и водомерите, които също ще бъдат вградени зад гискартона. Ревизионният отвор, ще позволява удобен достъп за отчитане или спиране на водата, ако се наложи.
Нивелирането е задължително на всеки етап от монтажа на вграденото тоалетно казанче.
Преди да се фиксира здраво към стената и пода, трябва да осигурим и захранването на казанчето.
Тук мястотото отново да повторим – захранването на вградените тоалетни казанчета се осъществява с твърда връзка.
Не позволявйте това да се прави с гъвкавите връзки, защото те могат да се компроментират и да се наложи къртене на плочки след време.
Фиксирането е здраво към пода и стените.
Монтажната система или вграденото тоалетно казанче, която монтираме, се характеризира със солидна конструкция, базирана на стоманена, 35 милиметрова рамка от квадратни профили. Всеки компонент от рамката е покрит двустранно с антикорозионен слой и е прахово боядисан.
вграденото тоалетно казанче за вграждане, която монтираме има 10 – годишна гаранция.
Металните вградени тоалетнои казанчета за висящи тоалетни чинии са проектирани да издържат тежест до 400 кг без теглото на самата тоалетна чиния.
Вградените тоалетни казанчета за вграждане за конзолни тоалетни са метални, тъй като тежеста при сядане се поема изцяло от структурата.
Идеен проект

При разработването на новия идеен проект, задачата бе да направим една функционална баня и по-добро разпределение, като обособим две самостоятелни спални.
За да увеличим банята ще преместим едната стена и така ще осигурим място за душкабина, а от към коридора и за шкаф.
Ще обединим тъмната част на дневната с едната стая. А с една допълнителна стена ще отделим пространсво за гардеробна.
В голямото помещение предназначено за кухня и дневна ще изправим всички чупки на стените. В тъмната част ще разположим кухнята а в по-светлата меката мебел.
Така ще осигурим две самостоятелни помещения за спални.
Дограма

За новата дограма имахме няколко изисквания – да осигурява добра шумо и топлоизолация и да бъде с дървесен цвят отвътре и бяла отвън.
Системата е 5-камерна с гумено уплътнение, която съчетава отлични топлоизолационни показатели с минимални видими ширини на профилите.
Конструкцията и използваните материали допринасят за качествената шумоизолация.
В дограмата, която монтираме проблемът с топлинния мост в края на стъклопакета е решен чрез топлоизолиращ дистанционер «Топъл край» .
За да запазим общия изглед на фасадата отвън, върху дървесния декор, са монтирани бели алуминиеви капачки.
Ролетните комарници са изработени от алуминиеви профили. Мрежата е от фибро стъкло и почти не се забелязва при поглед отвътре навън.
Специален механизъм позволява плавно движение при прибирането на мрежата.
Много важни характеристики на тухлите, с които изграждаме стената между дневната и спалнята, са тяхната и многокамерност и шумоизолация.
От една страна многокамерността гарантира надеждно окачване на тежки предмети, като крепежните елементи имат достатъчно „плът“, за която да се захванат, от друга страна високата степен на шумоизолация гарантира спокоен сън и почивка и отностително „самостоятелен живот“ на всяко от помещенията.
Основно уникално качество на голямоформатните керамични блокове е посоката на отворите. Цялата концепция за вертикално разположените отвори многократно подобряват носещата им способност.
Друго уникално качество, което само този вид керамични тухли притежава е сглобката нут и федер.
При зидане тухлите се плъзват по тази сглобка и образува една плътна вертикална фуга, без да се полага разтвор в нея. Тази сглобка улеснява майсторите при зидане и води реда праволинейно.
Проект

При изготвянето на проекта запазихме предназначението на всяко едно помещение.
От неголямото антре се влиза в дневната в дясно и в кухнята вляво. В дневната ще намерим място за мека мебел, за телевизионен кът и за трапезарна маса. Лятото тук със сигурност ще бъде прохладно в зеленината на дърветата.
В кухнята освен г-образно разположени кухненски шкафове, в ъгъла пред прозореца ще разположим и малка маса за бърза сутрешна закуска и кафе.
Предимството на г-образно разположените кухненски шкафове е лесният достъп до всеки уред и обем за съхранение, без необходимост от излишни движения, което е от голямо значение за домакинята.
В спалнята ще има място освен за традиционното обзавеждане и за ниска мебел с място за телевизор.
Срещуположната стая ще бъде детска. Със обзавеждането си, детските стаи все повече започват да приличат на мини дневни. Мебелите трябва да са проектирани така, че да осигуряват удобство и свобода на детето.
Детската стая е нещо много повече от стая – тя е замък, убежище, оазис за въображението и отправна точка за голямото пътешествие на малкия човек. Тук банята наистина е малка а трябва да съберем цялото обзавеждане и за тоалетна и за баня.
Изградихме изцяло нова електрическа инсталация.
Вратата между дневната и стаята зазидахме с блокчета клетъчен бетон. Голямата плътност на използвания материал – 700 кг на кубичен метър, осигурява много добра звукоизолация. За по-голяма стабилност е направена и връзка с метални планки към съществуващата стена.
Нишите, в които бяха разположени радиаторите, също зазидахме и изравнихме стената.
С окачените тавани тук решихме две задачи. Кривите тавани няма как да бъдат изправени, освен с помощта на сухото строителство. Но те дават възможност за полагане на вата за още по-добра топло и шумоизолация.
Предиствата на минералната вата са безпорни.
В антрето окаченият тава има по-скоро декоративна функция. Във вътрешната част на тавана височината се запазва, а по края, една ивица ще направи тавана уникален. Има възможност и за вграждане и на скрито осветление.
За добрия външен вид от съществено заначение е професионалното шпакловане на тавана. За фугирането и шпакловането на гипскартонените плоскости се използва специална фугираща смес. Тя е разработена за фугиране и шпакловане на гипскартонени плоскости и осигурява идеална повърхност, без напукване при спазване на указанията за работа.
Оформихме и ниши за скриване на корнизите, което е едно не много сложно, но ефектно решение.
Ремонт на баня

А сега продължаваме с банята. Това, което повечето си представят като ремонт на баня е смяна на плочки. Но всъщност, една баня за да изглежда добре, е нужна много предварителна работа.
Във всички стари бани, които ремонтираме, водопроводните тръби са видими и задължително разположени над плочките. Там където има парно – тръбите за лирите също неестетично стърчат. Старите каменинови канализационни тръби, разположени в някой ъгъл, също се виждат добре и завършват картината с многото тръби в банята.
Това, което се стремим при ремонта на баните, е да осигурим максимално удобство и красота. Все пак оттам започва всеки един ден.
В наистина малкото пространство на тази баня намерихме достатъчно място за вграденото тоалетно казанче и за мивката. А душовото пространство ще преградим и с фиксирана стъклена преграда, без това да пречи на функционалното използване на банята.
Хидроизолация на баня

Пода в банята и стените ще хидроизолираме с еднокомпонентна хидроизолираща смес. Тя е произведена на базата на модифицирани синтетични смоли и e с пастообразна консистенция.
Препоръчително е повърхностите, върху които се нанася сместа да са дастатъчно гладки и без дълбоки пукнатини. Т.е. достатъчно е стената да измазана с пясъчно циментова мазилка.
Еднокомпонентната хидроизолация е готова за употреба и се нанася с мече или четка без да се разрежда.
В ъглите се поставя хидроизолираща лента. Тя се използва за водоплътно запечатване на разширителни и съединителни фуги. Тя е устойчива на късане и на стареене, особено между два пласта хидроизолация.
За направата на хидроизолиращ защитен слой са необходими две ръце. Втората ръка се нанася след като първата изсъхне, за което са необходими между 2 до 4 часа.