Цялостен ремонт на баня - проект, къртене, мазилка, вградено казанче, хидроизолация, лепене на плочки
Направихме цялостен ремонт на банята. Започнахме с къртенете, след което монтирахме вградено тоалетно казанче, направихме мазилка и замазка. Облякохме едната стена с гипскартон и залепихме и фугирахме плочките.
Начало на нов ремонт на баня

Днес влизаме в нова баня.
Можем да кажем, че проектирането на банята започва с подробния оглед на помещението. Казват, че добрият проект на банята е висш пилотаж в проектирането. В него са съобразени всички дадености, използвани са удачно за да се получи накрая помещение, което задоволява напълно индивидуалните потребности на собствениците.
Ремонтът на банята е скъпо струващо мероприятие.
Това е така, защото тази сравнително малка площ се нуждае от различни видове майстори - зидар, мазач, водопроводчик, електриджия, специалист по парното, плочкаджия и евентуално стъклар.
Ремонтът е скъп, но може да стане още по скъп, ако се допуснат грешки, които допълнително да натоварят бюджета с ненужни поправки.
Проект на баня

Но нека започнем с работата. Проектът е началото.
Хоринзонталноата проекция дава представа за разположението на отделните зони.
Добре е душът да е в дъното на помещението, когато имате дълго и тясно помещение.
Следва тоалетната и мивката, която трябва се разполага максимално близо до вратата, защото се ползва и само за измиване на ръцете.
Ако има място е добре да се разположат и необходимите шкафове.
Следва изготвянето на визуализацията с избраните плочки и санитарно оборудване. Някои хора трудно си представят обемно помещението и само след изготвянето на 3Д визуализацията могат да разберат проекта.
С разработката на 3д проекта могат да се усетят всички обеми в банята.
Къртене на банята

И след уточняването всички подробности започва и същинската работа.
Премахването на старите плочки и мазилка позволява изправянето на стените, което е от изключително значение както за финалната визия на плочките, така за пестенето на материал при тяхното лепене. Не позволявайте изправяне на стените с лепило при самото лепене на плочките. Резултатът е незадоволителен, а разходът на лепило - значителен.
Монтаж на вградено тоалетно казанче

Изпълнението на проекта ще започнем с монтажа на вградената структура за тоалетното казанче. Модерната баня задължава използване на структури за вграждане, които допринасят за един елегантен и изчистен вид на помещението.
Мазилка и замазка

След полагането на всички тръби в банята направихме и армирана пясъчно циментова замазка.
За да изглежда добре банята след полагането на керамичните плочки, тя се нуждае от добре направена хастарна мазилка по стените.
Този етап не бива да се подценява и обикновено майсторът който лепи плочките прави и хастарната мазилка. Старанието при правенето на тази мазилка спестява много неприятни изненади при лепенето на плочките.
Обличане на стена с гипскартон

Само стената, на която е разположено вграденота казанче ще облечем с гипскартон, тъй като се оказа много крива и мазилката трябваше да бъде много дебела.
Системите за сухо строителство са подходящи за всички видове помещения, включително такива с повишена влажност като бани, душ кабини, кухни, перални и сушилни, басейни, съблекални и др. Изпълнени с подходящи продукти системите за сухо строителство представляват едно ефективно решение срещу влага и мухъл.
Обличането на тоалетното казанче и тавана в банята с новите гипскартонени плоскости със стъклен воал. Те се произвеждат по иновативна технология, при която на повърхността на гипскартонената плоскост вместо хартиено покритие се полага фабрично грундиран стъклен воал. Тези плоскости са специално проектирани за мокри помещения и предпазват повърхностите от влага и мухъл защото са с висока влагоустойчивост.
Неорганичната повърхност на тези плоскости не съдържа целулоза, което всъщност прави продукта изключително устойчив на мухъл и плесени.
За запълването на фабричните и нефабричните фуги се използва готовия за употреба водоотблъскващ фугопълнител. С този продукт се шпакловат плоскостите, монтирани във влажни помещения.
Той осигурява гладка основа при полагане на боя и други декоративни покрития. Има 5 пъти по-висока водоустойчивост от стандартните фугопълнители и повишена устойчивост на мухъл.
При по-големи помещения, където не е необходимо целите стени да се покриват с плочки, плоскостите със стъклен воал могат да се боядисват директно. Те са защитени от влагата, която би се образувала в банята при къпане.
Хидроизолация на стените

При липса на хидроизолация в ъглите и по стените на баните, влагата проникнала зад плочките се просмуква в стените на съседните помещения.
В най-критичните зони в банята - хоризонталните и вертикални ъгли се вгражда хидроизолационна лента между двата слоя от хидроизолационния разтвор. Освен хидроизолационната роля, лентата защитава тези критични зони от напукване, тъй като много често на ъглите между стена-стена и стена–под се получават пукнатини. Тя е гъвкава и еластична и не нарушава своята цялост дори при по-големи движения в ъглите. Така се явява сигурна преграда за влагата.
Изложените на прякото въздействие на водата повърхности се хидроизолират задължително. Тук се включват стените и подовете на помещения с душове и техните прилежащи части, както и тези около ваните и мивките
По тези стени задължително се полага хидроизолационен разтвор, неразреден с четка или валяк. Еластичният слой от хидроизолационната мембрана не позволява на влагата да преминава в стените.
За да се спазят изизскванията на производителя за полагането на хидроизолациятя следва и полагането на втори слой.
След хидроизолирането на повърхностите е препоръчително използването на еластични лепила за плочки.
Лепене на плочки и фугиране

Полираните плочки гранитогрес са особено подходящи за ползване в затворени помещения, съчетани с ефектно осветление. Така могат да се подчертаят предимствата на гранитогресните плочки и да се разкрие целият разкошен блясък, ефирност и луксозност, които придават на нашия дом или баня.
Отличаващо предимство на полираните плочки гранитогрес е лесната им поддръжка, тъй като не задържат мръсотии или не позволяват абсорбиране на течности и влага. Естествено е важно да се спазват и някои условия при експлоатирането на гранитогресните плочки.
За лепенето на гранитогрес работим с еластично лепило с завишени характеристики и дълго отворено време.
Дългото време за работа улеснява майсторите, тъй като могат да си подготвят предварително по-голямо количество разтвор, без той да губи от качествата си в продължение на 3 часа.
При изготвянето на предварителния проект на новата баня, като акцентиращ елемент включихме фризове и декорни плочки. Разнообразието от цветове и нюанси, фигури и щрихи на декоративните плочки и фризовете, позволява те да се прилагат широко в съвременния дизайн, като правят осъществими всички идеи и предпочитания. расивите елементи на фризовете, поставени вертикално, подчертават определени зони в банята. Фризовете са малки на пръв поглед декоративни плочки, но с тях се постига огромен дизайнерски ефект. При проектирането и изграждането във всяка баня именно те са елементът, който подчертава стила и естетичността на помещението. Малките цветни плочки в разнообразни цветове имат огледален отблясък и “играят” със светлината в помещението, като я отразяват по различен начин. Декорните плочки имитират мозаечни плочки с по-големи елементи. С тези плочки, в съчетание с мозаечния фриз, постигаме наистина една уникалност на банята.
В повечето случаи размерът на плочите за пода не съвпада с този на плочите за стените. Това означава, че не може да има съвпадение на фугите по стените и пода. Затова плочките на пода се лепят в повечето случаи диагонално.
Лепенето на плочките на пода започва от сифона. Те се подготвят и изрязват предварително.
Фугирането на плочките в банята придава завършен вид на помещението. Фугиращите смеси са водоустойчиви и еластични и при минимални движения в стената обират напрежението и предпазват плочките от напукване.
Финал на ремонта

Подновяването на банята, като част от ремонта в жилището, е отговорна задача. Нека сега видим нашата баня след ремонтните работи.
Помещението е разделено на три зони. В дъното е душовото пространство. Вграден смесител захранва ръчния душ и душ питата от стената.
Плочките, ограничаващи душовото пространство имитират мозайка, а вертикалният стъклокерамичен фриз внася изисканост в банята.
Същият фриз минава и през активатора на тоалетното казанче.
Пневматичният бутон се отваря за по-лесен достъп и зареждане на таблетките за фреш фунцията на системата.
Конзолната тоалетна чиния е с бидетен механизъм, който се захранва от вграден смесител.
Поддържането на хигиена в банята се улеснява, когато тоалетната чиния е монтирана на стената.
Мивката е разположена удобно до вратата. Тя е с достатъчно голям размер и овална форма.
Смесителите в банята са от една серия, с клик механизъм за пестене на вода.
Всички аксесоари са монтирани с лепене.
Огледалото над мивката разширява визуално пространството.
Ремонтът и обзавеждането на малката баня е предизвикателсво. Но винаги на преден план трябва да бъде удобството, тъй като то е най-трудно постижимо в ограничено пространство. След това идва и визията, която се постига сравнително по-лесно с похватите и тънкостите на интериорния дизайн.