Как да превърнем малката баня в голямо удоволствие
Обновяването на банята е вълнуващ момент, но преди да се изберат плочките има няколко неща, които трябва да се свършат, за да се радвате на резултата, който очаквате.
Обновяване на баня

Обновяването на банята е вълнуващ момент, но преди да се изберат плочките има няколко неща, които трябва да се свършат, за да се радвате на резултата, който очаквате.
Може дори да си направите списък и ако го следвате стриктно, ви гарантираме един добре планиран и с перфектен резултат ремонт. Започнете ремонта, едва тогава, когато задачите от вашия списък са изпълнени.
На първо място е бюджетът. Той се състои от две части – едната е предназначена за закупуването на материалите, а другата е за труда на майсторите.
Можем да кажем, че заплащане за труда на майсторите е малко или много постоянна величина. Има много източници, от които може да се информирате. Така че пресметнете какво бихте могли да свършите сами и какво ще ви струват майсторите. Извадете сумата от общия бюджет и вече може да разберете с какво разполагате за закупуване на плочки и оборудване.
Вторият важен момент при планиране на ремонт на банята е времето. Малката площ, която трябва да ремонтирате отнема не по-малко време от ремонта на голяма по площ баня. Планирането на времето е от голямо значение за тези, които не разполагат с друга баня в жилището.
При ремонт на баня в стара кооперация е задължителна подмяната на водопроводната инсталация. Старите поцинковани тръби със сигурност вече са запушени и намаляват налягането на водата. И сега е момента да помислите за по-функционална разпределение на зоните, за да може с промяната на водопровода да осигурите и захранването на мивки, смесители и тоалетно казанче.
Канализационните тръби също трябва да се подменят, за да се осигури добро оттичане на водата.
Ще се наложи и промяна в електрическата инсталация.
Всичко това не би могло да бъде направено без премахването на старите плочки и мазилката.
А това означава, че следва измазването на банята с хастарна мазилка и направата на пясъчно-циментова замазка на пода. Измазването на банята ще осигури прави стени и прави ъгли, което е много важно в това малко помещение.
За банята без прозорец от съществено значение е добрата вентилация. Така че помислете и за този проблем, който би могъл да ви донесе много мухъл, ако не е решен както трябва.
Вградено тоалетно казанче

Цел на всеки ремонт на баня е тя да стане по-функционална, по-удобна и по-модерна. А една баня няма как да изглежда модерна без конзолна тоалетна чиния, за която монтираме вградена структура.
Структурите за вграждане си имат своите предимства. Инсталират се лесно, пълненето на вода в резрвоара на казанчето е по-безшумно, банята се почиства по-лесно и не на последно място, помещението изглежда по-широко с окачена тоалетна чиния.
Повечето от частите са предварително сглобени. Стенните стойки и изпускателните тръби са монтирани по време на призводствения процес, което елиминира риска от грешки при монтиране и намалява времето за инсталиране.
Монтажната система или структурата, се характеризира със солидна конструкция, базирана на стоманена, 35 милиметрова рамка от квадратни профили. Всеки компонент от рамката е покрит двустранно с антикорозионен слой и е прахово боядисан.
Широчината на структурата за вграждане е 40 см.
При монтажа, височината на структурата за вграждане може да се регулира до 20 см.
Стойките за стена и регулируемите отходни тръби са предварително сглобени, което елиминира риска от грешки при монтиране и намалява времето за инсталиране.
Регулируемите стойки за стена позволяват монтирането на модула и в ъгъл.
Допълнителна кухина в модула осигурява лесен достъп до резервоара с вода по време на монтиране.
Ограничителите за височина автоматично застопоряват монтирания модул и го поддържат на необходимата височина. Това позволява монтирането да се извършва и само от един човек.
Здравият впускателен клапан позволява бързо, точно и безшумно пълнене на контейнера с вода, което осигурява комфорт при употреба.
Куфар от гипскартон

Преди да продължим с изграждането на инсталационната стена, решихме да проверим дали куфарът, зад който са скрити общите тръби, може да бъде намален, за да не правим чупка между инсталационна стена за казанчето и този куфар.
Подозренията не се оказаха напразни. Разбихме го, защото се оказа, че можем да намалим размера и така ще се получи една цяла и права стена , без излишни ръбове, а спестените сантиметри ще ни позволят да монтираме по-голяма мивка.
Възползваме се от възможността да шумоизолираме и монтираме вата около тръбите след играждането на металната конструкция.
Следва затварянето на вградената структура с два слоя гипскартон. За добрия резултат при сухото строителство от съществено значение е прецизното оразмеряване на гипсокартонените плочи. Така се пести материал и качеството на работа е по-високо.
Външният втори слой на конструкцията изработваме от специално разработени за мокри помещения плоскости. Тe са покрити със стъклен воал вместо с хартия и са допълнително армирани със стъклени нишки и във вътрешността на плочата.
Предимството на тези плочи е, че те не се нуждаят допълнително от хидроизолация, за разлика от зелените влагоустойчиви гипсокартонени плочи, които са с повишена влогоустойчивост, но задължително се хидроизолират.
Можем да кажем, че си заслужаваше разбиването на стария куфар – имаме спечелени около 15-ина сантиметра и една стена без чупки.
Хидроизолация

Следва задължителното хидроизолиране на ъглите, стените и пода на банята.
Хидроизолацията осигурява защита срещу въздействието на водата и проникването на влагата в стените и пода и поради това е основна дейност при ремонта на банята или мокрото помещение. Всяко помещение наречено мокро или такова, подложено на непрекъснатото въздействие на водата .
Проникването на влага зад плочките води до проблеми. Общите стени на банята и другите помещения в дома ви могат да се пропият с влага, а това е предпоставка за появата на мухъл и плесен. Появява се лоша миризма и петна. Покритията на стените, таваните и подовите настилки се разрушават вследствие на влагата.
Уязвимото място на плочките е разстоянието между тях – фугата. Направена с подходящи материали, вероятността тя да пропусне вода е нищожна. Но след време може да се появят малки пукнатини. Тези пукнатини са незабележими с просто око, но за водните пари и за влагата те са напълно проходими. Така че остава хидроизолацията, която да защити стените от проникналата влага.
Въпросът тук е не дали да се хидроизолира а с какви материали да се направи това. Нашият съвет – използвайте качествени материали с гаранции от производителя.
А дори и да работите с висококачествени материали, най-важното нещо в банята е тя да бъде правилно хидроизолирана.
Избор на плочки

При изборът на плочки, най-съществено влияние оказва цветът. Но въпреки наличието на огромно количество магазини, които предлагат керамични покрития, изборът на плочки е труден. Те се предлагат в различни размери, цветове и шарки. Обикновено ги избираме много внимателно. Искаме да гаранция, че керамичното покритие ще запази красотата си и ще изпълнява функцията си много години напред. Но не трябва да се забравя, че ценовата категория определя качеството на плочките. Всеки производител предлага плочки от различен клас и с различно качество и цена.
Разликата в качеството се изразява в това дали плочките са еднакви като размери и цветове, дали има вдлъбнатини и подутини по повърхността и по ръбовете, дали по глазурата има шупли или други видими дефекти.
Въпрос на информирана преценка е изборът на съответното покритие.
Ако решите вашите плочки за банята да са с така наречената фаска, то е задължително всички плочки от серията, които купувате да са с тази фаска. Производителите обикновено предлагат серията и в двата варианта – със и без фаска.
Плочките, които лепим са с фаска. За да изглежда добре банята с такива плочки трябва много добре да е разработен идейния проект.
Когато се налага рязане, всички нефабрични ръбове трябва да попаднат под лайсни или да бъдат застъпени от плочки с фабрични ръбове.
Фугиране

Когато плочките са с различни цветове се налага използването на различни цветове фуги. Производителите са се погрижили и предлагат разнообразие от цветове на фугиращите смеси, така че изборът е улеснен.
Запълването на фугите с качествени фугиращи смеси е важен етап от лепенето на плочки.
Но всичко е от значение за модерната и удобна баня.
Финал на ремонта на банята

Първото впечатление се поражда от плочките – гланцирани и в красиви цветове- тъмно лилаво и бяло, допълвано перфектно от белия порцелан на оборудването – голяма мивка с шкаф и окачена тоалетна чиния.
Парна душкабина с вградено осветление и тон колони осигурява допълнително екстри при къпане.
Ветилацията се осигурява от иноксов вентилатор с клапа.
Когато е функционално планирана и добре изпълнена, малката баня се превръща в голямо удоволствие.