Енергийна ефективност - материали за енергийно ефективен дом
Много болен е и въпросът за избора и изпълнението на топлоизолационната система, която да осигури добра енергийна ефективност.
Как да направим дома ни енергийно ефективен
Винаги сме казвали, че в една къща могат да се подменят вътрешните мазилки, външните покрития, каквито и да са те, но не може да се подмени зидарията.
Днес за енергоефективността и свързаните с това понятия, вече много често употребявани дори в ежедневието, ще разговаряме с Петър Петров.
Когато говорим за енергоефективност неминуемо стигаме до две понятия – коефициент на топлопроводност, обозначаван с гръцката буква ЛАМБДА и коефициент на топлопреминаване – U.
Нека поясним на нашите зрители какво означава всяко едно от тези понятия.
Какво означават коефициентите за топлопроводност и топлопреминаване
Можем ли да обобщим, че коефициентът на топлопроводност се отнася до материала, докато коефициентът на топлопреминаване засяга качествата на целия ограждащ строителен елемент – например стената?
От какво зависи топлоизолиращата способност на материалите
Можем ли да кажем, че топлопроводността при голяма част от строителните елементи зависи от топлопроводността на основния материал и от количеството на затворения въздух?
Енергоефективен дом
Когато казваме, че един дом е енергоефективен имаме предвид, че той съхранява топлината през зимата и не допуска жегата вътре през лятото. Основните елементи на сградата през които изтича топлината през зимата са стените, покрива и прозорците.
Усилията на производителите са насочени към осигуряване на материали и системи, които осигуряват все по-голям комфорт на обитаване. За нас остава решението с какви материали да изградим своя дом и какви средства сме готови да инвестираме. Всеки елемент от сградата е важен и от всички тях зависи възвръщаемостта на инвестицията.