Довършителни работи – шпакловка, боядисване, ламиниран паркет
Ще наредим ламиниран паркет на доларчета. Ще боядисаме и обзаведем.
Лепене на гранитогрес върху стъпала

Лепенето на плочките по стъпалата започва отгоре надолу, или през едно, така че да не се налага стъпване по прясно залепените плочки.
Препоръчително е използването на гъвкави лепила с повишени технически характеристики, които предотвратяват появата на напрежение в плочите.
Лепилото се нанася с назъбена маламашка с размер на зъбите 10 мм. Структурата на плочите от гранитогрес, липсата на капиляри и по-малката им попиваемост, изисква използването на лепила, предназначени за такъв вид плочи.
При лепенето на плочки по стъпала, първо се залепват тези по хоризонталната повърхност, след това се монтира и челото на стъпалото.
Най-добре е когато към серията плочки е предвиден и специален фриз за стъпало.
Фризът е проектиран специално за оформяне на ръба на стъпалото. При лепенето той трябва да прилепне плътно към вертикалната част на стъпалото и към горната плоча.
С красивата си извивка фризовете придават на стъпалата изцяло завършен вид.
Шпакловане през цяло на стената

Стената, която в миналото предаване не обработихме до край сега ще шпакловаме през цялата повърхност.
Сместа се разбърква добре в съд със студена вода. Хомогенността й е от съществено значение за лесната работа и добрия краен резултат.
Нанася се с шпакла и маламашка с отсечени и равномерни движения. Шпакловането през цялата повърхност осигурява идеално гладка еднородна основа за боядисването с интериорна боя.
Изграждане на рафтове от гипскартон

Стабилността на рафтовете се гарантира от правилно изградена конструкция от метални УВе и ЦеДе профили. За да се осигури траен резултат, е необходимо интелигентно планиране и изграждане на металната конструкция.
Първо се фиксират UW профилите към стената. След това и CW профилите, към които се ракрепват с рапидни винтове гипскартонените плоскости.
Гипскартонените плоскости се режат лесно с макетно ножче, така че скрояването може да става и на място, след закрепването им към металната конструкция.
Шпакловането на рафтовете е една доста прецизна операция, която трябва да осигури идеални външни ъгли и добре защитени вътрешни.
Вътрешните ъгли се шпакловат задължително с хартиена лента. С хартиена лента се шпаклова и връзката между гипскартонените плоскости на рафтовете и стената.
Външните ъгли се оформят с алуминиеви профили, които освен че ще придадат по-добър естетически вид на рафтовете, ще ги предпазват и от нараняване.
Монтаж на интериорна врата

При монтажа на вратата препоръчително е максималната влажност в помещенията да е 60%. При по-голяма влажност касата и вратата биха Касата се поставя в отвора на стената и се застопорява с помощта на монтажни клинчета. Проверява се вертикалноста на страните на касата и хоризонталността на горната греда.
Идва ред на пантите, след което се слага крилото на вратата. Отново се проверява положението на касата, като и контакта между касата и крилото по целия им периметър.
Фиксирането на касата на вратата става само с пяна, като най-напред тя се нанася на местата на височината на дистанционните елементи и ъглите.
Еднокомпонентната полиуретанова пяна е готова за употреба и се втвърдява под въздействието на влажността на въздуха. Тя има отлично сцепление към повечето материали и е устойчива на стареене
Монтаж на ламиниран паркет

На пазара се предлага богато разнообразие от ламинирани паркети с различно качество. Производителите на ламинирани паркети освен традиционните дървесни декори предлагат вече и много нетрадиционни, които съчетават практичност и лесен монтаж.
Започва се от единия ъгъл на стаята. Ламелите се разполагат перпендикулярно на прозореца и светлината, която идва от него. При скрояването им, отпадналото от последното рязане парче се слага първо в следващия ред. Така се осигурява разминаване на напречните фуги между отделните ламели.
Когато пазарувате ламиниран паркет обърнете особено внимание на опаковката, която трябва да има съответните означения и етикети. Липсата им показва, че продуктът не отговаря на стандартите на ЕС.
Един от начините за монтиране на первазите е с монтажно лепило. То е за препоръчване когато стените са прави. Первазите се монтират за секунди. Лепилото се нанася по цялата дължина на перваза или на малки топки и той се залепва веднага за стената без да е необходимо изчакване.
Боядисване с интериорна боя

Ключовите фактори за добър краен резултат са: чиста, суха и уеднаквена повърхност на основта, използването на качествена боя и инструменти, и внимателна обработка.
След грундиране за добро и равномерно покритие е необходимо нанасянето на поне две ръце от боята. Без грунд може да ви се наложи да боядисвате поне 3-4 пъти. Понякога даже и това не е достатъчно.
Много съществено е изискването при полагането на каквито и да е интериорни бои, преди да се започне с нанасянето на следващ слой, предишният да е изсъхнал напълно. Това зависи не само от вида на боята но и от температурата на околната среда. При определени условия боите съхнат бързо и това изисква по-бързото им разнасяне с валяка по повърхността на стените.
Ъглите и местата където валякът не достига, се боядисват с подходяща четка. Нетрадиционно боядисаните стени и елементи придават особен чар на дома.